Jak przetrwać atak jądrowy? Nowy Jork przygotował wideo-poradnik "w 3 prostych krokach"

2022-07-13 13:59

Nowojorski Wydział Zarządzania Kryzysowego opublikował film, w którym wyjaśnia, co należy robić w czasie ataku jądrowego. Trzy proste kroki opisują, jak powinniśmy się zachować w przypadku zagrożenia.

Jak przetrwać atak jądrowy? Nowy Jork przygotował wideo-poradnik w 3 prostych krokach
Autor: YouTube

Tocząca się za naszymi granicami wojna sprawiła, że nie czujemy się bezpieczni. Wielu z nas obawia się o dalszy rozwój wydarzeń.

Jak podkreśla Komisarz ds. Zarządzania Kryzysowego w Nowym Jorku Zach Iscol: "Krajobraz zagrożeń wciąż ewoluuje, ważne jest, aby nowojorczycy wiedzieli, że przygotowujemy się na wszelkie nieuchronne zagrożenia i zapewniamy im zasoby, których potrzebują, aby zachować bezpieczeństwo i informacje".

Dlatego Nowojorski Wydział Zarządzania Kryzysowego opublikował film, w którym przedstawia – krok po kroku – jak należy reagować podczas ataku nuklearnego.

Krok pierwszy: Wejdź do budynku

Pierwszym krokiem opisanym w materiale jest to, abyśmy weszli do budynku, jeśli w nim nie przebywamy. Musimy to zrobić jak najszybciej. Absolutnie nie powinniśmy zostawać w samochodzie, tylko ukryć się w zamkniętym pomieszczeniu i odsunąć się od okien.

Krok drugi: Zostań w środku

Gdy już znajdujemy się w budynku, należy zamknąć wszystkie drzwi i okna. Ekspertka zaleca, by udać się do piwnicy, jeśli ją posiadamy. Jeśli nie – należy wejść jak najgłębiej budynku.

Gdy w trakcie ataku przebywałeś na zewnątrz, powinieneś jak najszybciej zdjąć z siebie ubrania, które miałeś na sobie i dokładnie je spakować i nie przechowywać w pobliżu ludzi. Dokładnie się umyj, używając mydła i szamponu.

Dodatkowo specjaliści zalecają, by nie używać odżywki do włosów, ponieważ może z nimi wiązać materiał radioaktywny, co utrudni jego spłukiwanie.

Krok trzeci: Bądź czujny

Na koniec ekspertka uczula, by pozostać czujnym i śledzić media, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Nie opuszczaj miejsca, w którym się znajdujesz, dopóki nie otrzymasz informacji o tym, że na zewnątrz jest bezpiecznie.