Gaz pieprzowy - cena, działanie i jak zneutralizować gaz

2020-10-28 12:17

Gaz pieprzowy to mała butelka w sprayu, którą możemy kupić w celu obrony osobistej. Ile kosztuje gaz pieprzowy i gdzie go kupić? Wreszcie jak działa i czy nie zrobimy sobie sami krzywdy stosując go?

Gaz pieprzowy - cena, gdzie kupić i jak działa?
Autor: Getty Images Gaz pieprzowy - cena, gdzie kupić i jak działa?

Gaz pieprzowy to gaz, który służy obezwładnieniu przeciwnika. Nie powoduje on paraliżu, nie wywołuje bólu - powoduje za to silne pieczenie oczu, uczucie duszności i łzawienie oczu. Osoba, która została "potraktowana" takim gazem ma problemy z orientacją w terenie i utrzymaniem otwartych oczu. Dlatego gaz pieprzowy nadaje się do samoobrony - pozwala zyskać czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Spis treści

  1. Gaz pieprzowy - skład
  2. Gaz pieprzowy - rodzaje
  3. Gaz pieprzowy - jak działa?
  4. Gaz pieprzowy - gdzie kupić?
  5. Gaz pieprzowy - cena 
  6. Gaz pieprzowy - jak zneutralizować działanie?

Gaz pieprzowy - skład

Głównym składnikiem aktywnym gazu pieprzowego jest kapsaicyna w postaci oleożywicy (oleoresin capsicum). Gaz pieprzowy zawiera od 11 do 15 % stężenia kapsaicyny - w zależności od przeznaczenia. Gaz stosowany do ochrony przed zwierzętami zawiera 11% stężenie kapsaicyny, natomiast "ludzki" 15%.

Gaz pieprzowy - rodzaje

Gazy mogą być w postaci aerozolu lub żelu. Gazy w postaci aerozolu rozpylają się jak dezodorant w sprayu: są wrażliwe na wiatr, nie można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach (bowiem jest ryzyko, że i ofiara ulegnie działaniu gazu), mają niewielki zasięg – do 2,5 metra.

Gazy w żelu „wystrzeliwują” strumień podobny do piany. Ma on znacznie lepszą skuteczność, gdyż osiada na trafionych przedmiotach, ale trudniej trafić nim w cel.

Ważne, że gazy pieprzowe zawierają barwnik, który ciężko zmyć ze skóry. Jest on pomocny przy identyfikacji przeciwnika.

Gaz pieprzowy - jak działa?

Gaz pieprzowy po kontakcie ze skórą powoduje podrażnienie błon śluzowych i skóry. Najlepszy efekt powoduje jego kontakt z oczami - pojawia się uczucie pieczenia, łzawienie, podrażnienie spojówek, zaczerwienienie, świąd, a nawet tymczasową ślepotę.

Kontakt ze skórą wywołuje cierpnięcie, obrzęk, wystąpienie rumienia, a nawet powstawanie pęcherzy.

Po dostaniu się do dróg oddechowych gaz pieprzowy wywołuje podrażnienie wnętrza nosa, zwężenie światła dróg oddechowych, pieczenie w gardle, mocny kaszel i kichanie oraz duszność

Gaz pieprzowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób z astmą, alergią i innymi podobnymi schorzeniami. 

Gaz pieprzowy - gdzie kupić?

Gaz pieprzowy można kupić na stronach internetowych, w sklepach z bronią, przez Allegro. Nie trzeba mieć pozwolenia na zakup gazu pieprzowego.

Gaz pieprzowy - cena 

Za opakowanie 50 ml zapłacimy około 50 zł.

Gaz pieprzowy - jak zneutralizować działanie?

Samoistnie działanie gazu pieprzowego ustępuje po około 30-45 minutach. Przede wszystkim należy unikać obszaru skóry pokrytego gazem, aby nie przenieść substancji w inne miejsca na ciele.

Nie powinno się trzeć oczu, bo powoduje to wtarcie kapsaicyny głębiej w śluzówkę. Lepiej jest intensywnie mrugać, przez co łzy będą powoli usuwać substancję. Pomóc mogą także krople nawilżające do oczu. 

Skórę i oczy warto przemyć mlekiem lub solą fizjologiczną. W razie ich braku - wodą. Ubranie należy zdjąć, aby nie przenosić substancji dalej. Są także specjalne chusteczki, które neutralizują działanie gazu, jednak nie każdy nosi je przy sobie.