Gaz pieprzowy - cena, działanie i jak zneutralizować gaz

2020-10-28 12:17 Magda Mazurek

Gaz pieprzowy to mała butelka w sprayu, którą możemy kupić w celu obrony osobistej. Ile kosztuje gaz pieprzowy i gdzie go kupić? Wreszcie jak działa i czy nie zrobimy sobie sami krzywdy stosując go?

Gaz pieprzowy to gaz, który służy obezwładnieniu przeciwnika. Nie powoduje on paraliżu, nie wywołuje bólu - powoduje za to silne pieczenie oczu, uczucie duszności i łzawienie oczu. Osoba, która została "potraktowana" takim gazem ma problemy z orientacją w terenie i utrzymaniem otwartych oczu. Dlatego gaz pieprzowy nadaje się do samoobrony - pozwala zyskać czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Spis treści

  1. Gaz pieprzowy - skład
  2. Gaz pieprzowy - rodzaje
  3. Gaz pieprzowy - jak działa?
  4. Gaz pieprzowy - gdzie kupić?
  5. Gaz pieprzowy - cena 
  6. Gaz pieprzowy - jak zneutralizować działanie?

Gaz pieprzowy - skład

Głównym składnikiem aktywnym gazu pieprzowego jest kapsaicyna w postaci oleożywicy (oleoresin capsicum). Gaz pieprzowy zawiera od 11 do 15 % stężenia kapsaicyny - w zależności od przeznaczenia. Gaz stosowany do ochrony przed zwierzętami zawiera 11% stężenie kapsaicyny, natomiast "ludzki" 15%.

Gaz pieprzowy - rodzaje

Gazy mogą być w postaci aerozolu lub żelu. Gazy w postaci aerozolu rozpylają się jak dezodorant w sprayu: są wrażliwe na wiatr, nie można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach (bowiem jest ryzyko, że i ofiara ulegnie działaniu gazu), mają niewielki zasięg – do 2,5 metra.

Gazy w żelu „wystrzeliwują” strumień podobny do piany. Ma on znacznie lepszą skuteczność, gdyż osiada na trafionych przedmiotach, ale trudniej trafić nim w cel.

Ważne, że gazy pieprzowe zawierają barwnik, który ciężko zmyć ze skóry. Jest on pomocny przy identyfikacji przeciwnika.

Gaz pieprzowy - jak działa?

Gaz pieprzowy po kontakcie ze skórą powoduje podrażnienie błon śluzowych i skóry. Najlepszy efekt powoduje jego kontakt z oczami - pojawia się uczucie pieczenia, łzawienie, podrażnienie spojówek, zaczerwienienie, świąd, a nawet tymczasową ślepotę.

Kontakt ze skórą wywołuje cierpnięcie, obrzęk, wystąpienie rumienia, a nawet powstawanie pęcherzy.

Po dostaniu się do dróg oddechowych gaz pieprzowy wywołuje podrażnienie wnętrza nosa, zwężenie światła dróg oddechowych, pieczenie w gardle, mocny kaszel i kichanie oraz duszność

Gaz pieprzowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób z astmą, alergią i innymi podobnymi schorzeniami. 

Gaz pieprzowy - gdzie kupić?

Gaz pieprzowy można kupić na stronach internetowych, w sklepach z bronią, przez Allegro. Nie trzeba mieć pozwolenia na zakup gazu pieprzowego.

Gaz pieprzowy - cena 

Za opakowanie 50 ml zapłacimy około 50 zł.

Gaz pieprzowy - jak zneutralizować działanie?

Samoistnie działanie gazu pieprzowego ustępuje po około 30-45 minutach. Przede wszystkim należy unikać obszaru skóry pokrytego gazem, aby nie przenieść substancji w inne miejsca na ciele.

Nie powinno się trzeć oczu, bo powoduje to wtarcie kapsaicyny głębiej w śluzówkę. Lepiej jest intensywnie mrugać, przez co łzy będą powoli usuwać substancję. Pomóc mogą także krople nawilżające do oczu. 

Skórę i oczy warto przemyć mlekiem lub solą fizjologiczną. W razie ich braku - wodą. Ubranie należy zdjąć, aby nie przenosić substancji dalej. Są także specjalne chusteczki, które neutralizują działanie gazu, jednak nie każdy nosi je przy sobie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE