Gadaj Zdrów o tabu wokół męskich nowotworów. "Mężczyźni przychodzili w perukach z powodu wstydu"

2022-06-10 10:22

W najnowszym odcinku zdrowotnego talk-show “Gadaj Zdrów” Filip Rudanacja gości Mateusza Andziaka, u którego kilka miesięcy temu zdiagnozowano raka jąder, oraz dr Iwonę Skoneczną - onkolog ze Szpitala Grochowskiego. Goście programu opowiadają o życiu z nowotworem i możliwościach jego leczenia. Zapraszamy do oglądania!

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 4 Rak jąder

Rak jąder dotyka głównie młodych mężczyzn. W niektórych przypadkach może zostać wykryty nawet u 16-latków. Według danych rak jąder stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn. Co więcej, okazuje się, że mężczyźni z tym rodzajem nowotworu wcale nie muszą długo czekać na leczenie. Dlaczego? Rak jąder to jednej z łatwiejszych nowotworów do wyleczenia.

Niestety, chociaż diagnostyka i leczenie są stosunkowo proste, to poczucie wstydu wciąż powstrzymuje panów przed otwartym mówieniem o tej chorobie. Warto wspomnieć, że wstyd jest napędzany przez najbliższych. Jak mówi w programie Mateusz, sam doświadczył nieprzyjemności ze strony najbliższych.

Kiedy w końcu w Polsce przestaniemy szufladkować nowotwory i nauczymy się o nich otwarcie mówić? Kiedy powinien nadejść czas na edukowanie najmłodszych?

O tym, jak wygląda życie z rakiem jąder i jakie spotyka się trudności w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”.