Flirtowanie cię przerasta? Według psychologów ta technika działa zawsze

2022-05-09 12:37

Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Norwegian University of Science and Technology sugeruje, że znaleziono najskuteczniejsze techniki flirtowania dla mężczyzn i kobiet. Obserwacje opublikowano w czasopiśmie "Evolutionary Psychology".

flirt
Autor: Getty Images

Badania nad najskuteczniejszą metodą flirtowania

Zespół badawczy przyjrzał się studentom z USA i Norwegii, wszyscy z nich byli heteroseksualni. Uczestnikom wysłano kwestionariusze, w których poproszono o ocenę skuteczności 40 różnych rodzajów flirtu w poszukiwaniu krótko- lub długoterminowej relacji. Naukowcy obserwowali także poziom ekstrawersji uczestników, ich wiek, poglądy religijne, chęci nawiązania związku, a także poziom atrakcyjności na rynku randkowym.

Poradnik Zdrowie: cienie i blaski social mediów

"Skuteczna metoda flirtowania jest zależna od płci i tego, czy celem flirtu jest związek długoterminowy, czy krótkoterminowy” –  wyjaśnił w komunikacie prasowym Leif Edward Ottesen Kennair, profesor psychologii na Norwegian University of Science and Technology.

Dla kobiet szukających krótkotrwałego związku - na przykład romansu lub przygód na jedną noc – najskuteczniejsza technika nie była zaskakująca.

„Ludzie uważają, że sygnały, że jesteś dostępny seksualnie, są najskuteczniejsze dla kobiet, które szukają krótkotrwałego związku” – powiedział Kennair. Przyjazny kontakt, taki jak przytulanie lub przyjacielski pocałunek w policzek, nie wystarczy w takich sytuacjach, dlatego kobiety, które chcą szybkiego romansu, stosują wskazówki podkreślające dostępność seksualną, takie jak ocieranie się o potencjalnych partnerów, zbliżanie się i szukanie kontaktu cielesnego.

Mężczyźni szukający krótkotrwałych romansów nie mogli polegać tylko na jednej technice.

„Taktyki, które zostały ocenione jako najskuteczniejsze w przypadku kobiet poszukujących mężczyzny na jedną noc, były wyłącznie seksualne lub fizyczne. Z kolei mężczyźni byli oceniani jako bardziej skuteczni, jeśli oprócz zachowań fizycznych również się uśmiechali, okazywali zainteresowanie rozmową, dawali komplementy i rozśmieszali kobietę" - tłumaczył Kennair.

Zespół odkrył, że w przypadku mężczyzn poszukujących długotrwałych związków najlepiej sprawdzają się oznaki hojności i chęci do zaangażowania. Jeśli jednak szukasz bardziej ogólnych porad dotyczących flirtu, istnieje jeden rodzaj, który okazał się uniwersalny. 

Ten jeden trik działa zawsze

„Ludzie uważają, że humor, czyli umiejętność rozśmieszenia drugiej osoby jest najskuteczniejszy w przypadku mężczyzn, którzy szukają długotrwałego związku. Jest najmniej skuteczny w przypadku kobiet, które szukają jednodniowej przygody. Ale śmiech lub chichot z żartów drugiej osoby to skuteczna taktyka flirtowania dla obu płci” – powiedział Kennair w oświadczeniu. 

Jeśli uważasz, że rozśmieszenie drugiej osoby przychodzi ci z trudem, możesz zacząć od innej skutecznej techniki flirtowania – uśmiechania się i kontaktu wzrokowego – zanim zaczniesz pracować nad innymi umiejętnościami.