Ewa Wanat przed śmiercią nagrała pożegnanie. “Jestem na ostatnim etapie”
Ewa Wanat nie żyje, dziennikarka zmarła 13 grudnia późnym wieczorem, o czym informowaliśmy w innej publikacji. Wczoraj pojawiło się nagranie wykonane przez jej siostrę. Kobieta dziękuje wszystkim za wsparcie, zaangażowanie, obecność i krytykę, a kończąc wypowiedź, dodaje tylko - “do zobaczenia”.
Wieści o śmierci Ewy Wanat przekazali dawni współpracownicy i przyjaciele. Kobieta zmarła w Niemczech. Dziś wiemy, że tam spędziła ostatnie chwile objęta opieką paliatywną.
Jak zmarła Ewa Wanat? Dziennikarka mówi o chorobie
Po śmierci Ewy Wanat media informowały o tym, że dziennikarka zmagała się z nowotworem o licznych przerzutach. Dziś wiemy, że ceniona publicystka walczyła z rakiem trzustki.
Niestety jak przyznała w opublikowanym nagraniu, nowotwór był zdiagnozowany w zaawansowanym, nieoperacyjnym stadium. Ostatnie chwile życia spędziła w szpitalu oddalonym nieco od Berlina.
- Moi drodzy, znajomi i przyjaciele, nagrywam wam filmik, który kręci moja siostra. Bardzo ciężko jest mi mówić, głównie fizycznie, bo układam sobie w myślach różne przemówienia. Teraz jestem na ostatnim etapie, na oddziale paliatywnym. Bardzo chciałam wam wszystkim podziękować, którzy obdarzyliście mnie dużym zainteresowaniem, sympatią i również krytyką tą dającą takiego kopa po prostu do tego, żeby szperać, szukać, pracować, pisać. To są rzeczy nie do przecenienia. Wiem, że to już jest niedługo, więc nie mogę też czekać na to, żebym mogła te parę słów powiedzieć. Chcę, żebyście wiedzieli, że bardzo dużo mi dały spotkania z wami w radio. Chciałam wam za wszystko podziękować, dziękuję wam po prostu za to, że byliście i że mogłam być z wami, do zobaczenia - pożegnała się Ewa Wanat.
Rak trzustki, chichy zabójca
Rak trzustki to trudny przeciwnik i lekarze często zaznaczają, że przez długi czas nie daje żadnych objawów, stąd w prosty sposób można przeoczyć rozwijające się zagrożenie. Na wczesnym etapie choroby mogą pojawić się takie objawy jak:
- wzdęcia,
- nudności,
- brak apetytu,
- utrata masy ciała.
Są to jednak bardzo niejednoznaczne symptomy oraz nie występują u każdego pacjenta. Kiedy nowotwór jest na zaawansowanym stadium, może pojawić się jadłowstręt, świąd skóry, żółtaczka, bóle brzucha, czy uczucie sytości mimo spożywania niewielkiej ilości posiłków.
Przyczyn raka trzustki może być wiele, z obserwacji lekarzy wynika, że nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne. Inne czynniki ryzyka to cukrzyca typu 2, otyłość, czy przewlekłe zapaleniem trzustki, dość często powodowane nadużywaniem alkoholu. Warto zaznaczyć, że palenie papierosów także przyczynia się do rozwoju raka trzustki. Okazuje się, że nawet 25 proc. przypadków tego nowotworu ma związek z paleniem.