Ekspertka: Wykrycie wariantu Omikron w Polsce jest kwestią czasu

2021-11-30 12:48

Wykrycie nowego wariantu Omikron w Polsce to tylko kwestia czasu – uważa zajmująca się projektem sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu dr Emilia Morawiec. Czy nowa odmiana wirusa wyprze dotychczasowy, groźny wariant Delta?

omikron
Autor: Getty Images

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach". Polskie laboratoria analizują próbki pobrane od pacjentów w celu weryfikacji, a w Ministerstwie Zdrowia zebrał się sztab kryzysowy poświęcony m.in. tej sprawie.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

"Obserwując doniesienia z innych krajów, zauważamy, że wariant omikron rozprzestrzenia się dość szybko. Jego pojawienie się w Polsce jest z pewnością tylko kwestią czasu" – powiedziała w poniedziałek PAP dr Emilia Morawiec.

Od lutego prowadzone są badania nad genomem SARS-CoV-2, umożliwiające identyfikację nowo powstałych wariantów. 

"Trudno na razie powiedzieć, czy ten wariant okaże się bardziej transmisyjny i wyprze wariant Delta, który obecnie zakaża większość pacjentów w Polsce. Właśnie po to, by mieć pewność, jak aktualnie prezentuje się profil wariantów wirusa SARS-CoV-2, wykonuje się badania sekwencyjne" – wyjaśniła ekspertka.

"Wiemy już, że wariant Omikron ma więcej białek kolca na powierzchni cząsteczki, a właśnie te białka łączą się z receptorami na powierzchni ludzkich komórek podczas zakażenia. Czas pokaże, czy będzie dzięki temu zakażał komórki z większą skutecznością niż dotychczas znane warianty i czy jego działanie będzie preferencyjne wobec jakichś grup wiekowych jak w przypadku wariantu delta, który z powodzeniem zakaża młodszych pacjentów" – dodała.