Eksperci PAN: system zdrowia jest już głęboko niewydolny

2022-01-26 9:51

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN opublikował 28. komunikat. Naukowcy napisali w nim, że „najwyższa pora skończyć z poglądem, że jeszcze wielu rzeczy o SARS-CoV-2 czy szczepionkach nie wiemy”. Według nich trzeba podjąć zdecydowanie działania w walce z pandemią.

Eksperci PAN: system zdrowia jest już głęboko niewydolny
Autor: Getty Images

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN składa się z reprezentantów różnych dziedzin naukowych. W poniedziałek (24 stycznia) wydał 28. komunikat, w którym odnieśli się do doniesień głoszących, że wariant Omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby COVID-19. W opinii naukowców infekcja Omikronem stanowi dla wielu osób śmiertelne zagrożenie, szczególnie w Polsce, gdzie spora część jest wciąż niezaszczepiona.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

System zdrowia jest „już głęboko niewydolny”

Maksimum liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest prognozowane na drugą połowę lutego, ale naukowcy podkreślają, że w optymistycznym scenariuszu będzie porównywalne ze szczytem, mającym miejsce w listopadzie w 2020 roku.

Według specjalistów ds. COVID-19 przy prezesie PAN „dramat skrajnej niewydolności systemu opieki zdrowotnej może dotknąć wszystkich, również osoby chore na schorzenia inne niż COVID-19”. Dodali, że „generalnie stan zdrowia społeczeństwa w Polsce jest stosunkowo zły, a system zdrowia jest już głęboko niewydolny”.

O szczepionce przeciw COVID-19

Naukowcy podkreślili w komunikacie, że „najwyższa pora skończyć z poglądem, że jeszcze wielu rzeczy o SARS-CoV-2 czy o szczepionkach nie wiemy”. Ich zdaniem COVID-19 jest „jedną z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień”.  Jak stwierdzili, „wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących”.

Rekomendacje jak walczyć z pandemią

Specjaliści nawołują do podjęcia zdecydowanych działań i zaproponowali pięć rekomendacji pomocnych w walce z pandemią COVID-19. Według nich nadszedł etap walki z groźnymi dla społeczeństwa działaniami dobrze zorganizowanej, choć mniej licznej niż się wydaje, grupy antyszczepionkowców, która otumania dużą jego część. Trzeba użyć wszelkich środków prawnych w celu obrony społeczeństwa przed ekspansją tych środowisk.

Oto proponowane rozwiązania:

  1. Rygorystyczne egzekwowanie zarówno zasady MDDW (maseczki, dystans, dezynfekcja, wietrzenie), jak i zasady „masz infekcję – zostań w domu”. Powrót do pracy zdalnej, gdzie tylko to możliwe, także wśród osób zaszczepionych.
  2. Wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych. Według ekspertów decyzje o przyszłych dawkach czy wprowadzeniu szczepienia do kalendarza szczepień obowiązkowych należy podjąć na podstawie racjonalnych przesłanek z uwzględnieniem stanu pandemii.
  3. Promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych, np. wprowadzenie bezpłatnych testów antygenowych bez skierowania oraz regularne testowanie dzieci i personelu w szkołach.
  4. Pilna intensyfikacja kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19, m.in. wprowadzenie do szkół programów edukacyjnych dotyczących epidemii sposobów jej zwalczania.
  5. Podejmowanie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków.

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN uważa, że te rekomendowane działania nie zatrzymają już nowej fali, ale mogą ją rozciągnąć w czasie i tym samym osłabić jej niszczycielskie działanie. Zdaniem ekspertów „niewybaczalnym błędem będzie nieskorzystanie z nich”.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 r. Jego przewodniczącym jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?