Eksperci: COVID-19 uchronił nas przed inną, tajemniczą chorobą

2021-03-16 14:21

Rok 2020 przez pandemię COVID-19 zapisze się w pamięci jako przykry rok w historii zarówno medycyny, jak i ludzkości. Jak naukowcy podkreślają, ten smutny rozdział przyniósł też pewne niespodzianki, za które możemy być wdzięczni!

W nowym badaniu naukowcy odkryli, że gdyby nie pandemia COVID-19, to i tak mielibyśmy do czynienia z wybuchem innej tajemniczej choroby. Tylko że wirus SARS-CoV-2 zmienił bieg zdarzeń.

Co to za tajemnicza choroba?

Schorzenie, o którym mowa, to ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (ang. acute flaccid myelitis, w skrócie AFM). Ta rzadka choroba neurologiczna jest znana w medycynie od dłuższego czasu. Jak naukowcy przekazali, dotyka ona w szczególności dzieci, powodując osłabienie mięśni, a w niektórych przypadkach trwały paraliż. Może też doprowadzić do śmierci.

Przez dziesięciolecia przypadki zachorowań na AFM występowały bardzo rzadko. Niemniej sytuacja się nieco zmieniła i w ostatnich latach między innymi w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej i coraz częściej – z reguły co dwa lata – zauważalne były zachorowania na AFM wśród populacji. Wiele wcześniejszych badań wykazało, że enterowirusy, a zwłaszcza enterowirusa D68 (EV-D68) są odpowiedzialne za wywołane tej tajemniczej choroby. Według naukowców pandemia COVID-19 mogła mieć wpływ rozprzestrzenianie się enterowirusa D68 (EV-D68). Postanowili przyjrzeć się temu bliżej.

Epidemia enterowirusa EV-D68 była blisko? 

Zespół naukowców pod kierownictwem Sand Woo Parka z Uniwersytetu Princeton przestudiował wzorce przypadków wystąpienia enterowirusa EV-D68 w latach 2014-2019. Badacze zauważyli, że wirus ten powrócił w latach parzystych – w 2014, 2016 i 2018 roku, co według nich też można przypisać czynnikom klimatycznym. Skoro epidemia enterowirusa EV-D68 wybuchała sukcesywnie co dwa lata, to według naukowców w 2020 roku powinno było nastąpić kolejne uderzenie. Zdaniem naukowców, gdyby nie koronawirus, to być może doszłoby do wybuchu epidemii AFM wywołanej przez enterowirusa EV-D68.

- Nasza wstępna analiza wskazuje, że „najprawdopodobniej pandemia COVID-19 zahamowała rozprzestrzenianie się enterowirusa EV-D68 w 2020 roku – wyjaśnili naukowcy.

Źródło: Science Alert

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.