Eksperci alarmują. Coraz więcej Polaków sprzeciwia się pobraniu narządów

2023-01-25 15:19

Nie chcą oddawać narządów nie tylko po śmierci, ale też za życia - to coraz powszechniejsze podejście Polaków do kwestii transplantacji. Eksperci zauważają niepokojący trend i przypominają, że oddawanie narządów nie przynosi żadnej szkody dawcy, a jest kluczowe dla medycyny i ratowania życia. Już jutro odbędzie się konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Parlamencie RP, podczas której ten temat zostanie poruszony. Wydarzenie będzie można śledzić online.

Sala operacyjna
Autor: Getty Images Już jutro konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Parlamencie RP

Fundacja Transplantacja LIVERstrong jest pomysłodawcą i współorganizatorem drugiej konferencji z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Parlamencie RP. Wydarzenie będzie poświęcone obecnemu kryzysowi dawstwa organów i próbie znalezienia realnych rozwiązań, aby temu przeciwdziałać. Serwis Poradnik Zdrowie objął je patronatem medialnym. 

Gadaj Zdrów: Pani Grażyna oddała nerkę mężowi. „Moja radość była chyba większa niż jego”

Kiedy konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji?

Prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, który ponad 20 lat temu przeszedł przeszczep wątroby oraz brat pacjenta ponad 21 lat po pierwszej transplantacji nerki, wychodzą z inicjatywą poważnej i konstruktywnej dyskusji. Zaproszono do niej wielu ekspertów i specjalistów z obszaru transplantologii, licząc na swoisty przełom w podejściu wszystkich zainteresowanych podmiotów do problemu aktualnego kryzysu dawstwa organów, a także do wieloletnich statystyk w tym obszarze, które plasują Polskę w ogonie rankingu krajów europejskich.

Niepokojący jest też rosnący odsetek sprzeciwów rodzin potencjalnych dawców. Stąd też wzięły się propozycje tematu debaty:

  • Jak zwiększyć liczbę przeszczepień w Polsce?
  • W jaki sposób osiągnąć wyniki wiodących krajów w tym zakresie?
  • Model hiszpański, chorwacki? A może stworzyć "model polski" jako nowy model wzorcowy?

Konferencja odbędzie się w senacie RP w sali obrad, 26 stycznia 2023 roku w godzinach 10:00 15:00 i zakończona będzie uroczystym obiadem w Restauracji Sejmowej.

Wydarzenie będzie można obejrzeć online na stronach senatu RP.