Znana dziennikarka zachorowała na raka, teraz zdradza pierwsze objawy. "Są tak subtelne"

2023-03-29 8:45

Adele Claire Roberts dostrzegała objawy, ale znalazła na nie wytłumaczenie. Wstydziła się iść do lekarza, bała się badań. Teraz przekazała ważny apel. Wczesne wykrycie raka uratowało jej życie.

Znana dziennikarka zachorowała na raka, teraz zdradza pierwsze objawy. Są tak subtelne
Autor: instagram.com/adeleroberts Znana dziennikarka zachorowała na raka, teraz zdradza pierwsze objawy. "Są tak subtelne"

Adele Claire Roberts to 44-letnia brytyjska dziennikarka stacji BBC Sport, prezenterka i DJ-ka. W przeszłości pracowała dla BBC Radio 1 i BBC Radio 2. Można ją także było oglądać w jednej z brytyjskich edycji programu "Big Brother", czy reality show "Wycieczka autokarowa gwiazd".

Skalpel: Pan Andrzej nie miał żadnych objawów, ale chirurg znalazł dwa guzy. "Czasami tylko źle się czułem"

Wzdęcia i krew w kale były oznaką raka jelita grubego

Prezenterka BBC zwróciła uwagę na fakt, że pierwsze objawy raka jelita grubego były na tyle subtelne, że bez problemu była w stanie znaleźć na nie  wytłumaczenie. Roberts wyznała, że ​​wzdęcia i krew w kale były dla niej powodem do wstydu. Nie chciała widzieć się z lekarzem rodzinnym, bała się także badań.

- To nie jest mnóstwo krwi, tylko trochę, więc myślisz, że może to przez jedzenie, może nie ugotowałam jedzenia odpowiednio – powiedziała.

Dodała także, że wzdęcia zrzucała na karb własnej "chciwości" w czasie jedzenia, a zmęczenie tłumaczyła bieganiem. Adele jest zapaloną biegaczką, ukończyła dwa londyńskie maratony.

- Objawy są tak subtelne, że można to wytłumaczyć – powiedziała Adele.

5 objawów raka jelita grubego, które musisz znać

Nowe badanie przeprowadzone przez Bowel Cancer UK wykazało, że prawie czterech na dziesięciu dorosłych Brytyjczyków nie potrafi wymienić ani jednego objawu raka jelita grubego. To niepokojące, ponieważ ten rodzaj raka jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Wielkiej Brytanii.

Oto pięć czerwonych flag, że być może cierpisz na raka jelita grubego:

  • krew w kale
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • ból brzucha
  • utrata masy ciała
  • zmęczenie.

Niepokojący jest fakt, że sześć na dziesięć ankietowanych osób przyznało, że jeśli doświadczyłyby utrzymujących się przez dłuższy czas zaparć, biegunek lub krwi w kale, coś powstrzymałoby ich przed skontaktowaniem się z lekarzem. 

Jako przyczyny wymienili trudności z umówieniem się na wizytę (36 proc.), zbytnie zakłopotanie (13 proc.) lub strach, że to może być coś poważnego (13 proc.).

Rak jelita grubego w drugim stadium

Adele wyznała, że doświadczyła wszystkich kluczowych objawów, zanim w 2021 roku zdiagnozowano u niej raka jelita grubego. Teraz apeluje, aby objawy nie powstrzymywały przed wizytą u lekarza.

- Zajęło mi trochę czasu, zanim zebrałam się na odwagę, by najpierw zadzwonić do mojego lekarza rodzinnego. Mój lekarz rodzinny poważnie potraktował moje obawy, uspokoił mnie, a także zaoferował mi zestaw do testów domowych. Oznaczało to, że mogłem wykonać test w zaciszu własnego domu - relacjonowała.

U Adele zdiagnozowano raka jelita grubego w drugim stadium. Gwiazda BBC podkreśla, jak ważne jest obserwowanie siebie i reagowanie nawet na niepozorne objawy. Wczesne wykrycie raka znacznie większa szansę na całkowite wyleczenie.

Prezenterka przeszła leczenie i usunięto jej odbytnicę. W czerwcu ubiegłego roku ujawniła, że ​​jest wolna od raka.