Niezaszczepiona kobieta w ciąży zmarła na Covid-19. Szpital powiadomił prokuraturę

2021-11-24 10:20
Kobieta w ciąży zmarła na Covid-19
Autor: Getty Images

W warszawskim Szpitalu Bielańskim zmarła 38-letnia kobieta, która nie była zaszczepiona przeciw koronawirusowi i w ósmym miesiącu ciąży zachorowała na Covid-19. Jej dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie. W sprawie śmierci kobiety szpital złożył zawiadomienie do prokuratury.

O sprawie poinformowała Gazeta Stołeczna, warszawski dodatek Gazety Wyborczej. 38-latka w ósmym miesiącu ciąży trafiła do Szpitala Bielańskiego tydzień po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covid-19. W pewnym momencie jej stan się pogorszył, dlatego lekarze zdecydowali o zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Wcześniak trafił do inkubatora,  kobieta zaś - pod respirator. Jej życia nie udało się jednak uratować.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Jak skomentowała w wypowiedzi dla Gazety Stołecznej prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynator Oddziału Patologii Ciąży w szpitalu Bielańskim, kobieta zmarła mimo intensywnej terapii. Nie była zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2. Stan dziecka jest dobry. "Jesteśmy wstrząśnięci tą śmiercią i oby była to ostatnia" - skomentowała prof. Kosińska-Kaczyńska.

Gazeta Stołeczna dotarła do informacji, z których wynika, że w rodzinie pacjentki tylko ona nie była zaszczepiona - zaszła w ciążę jeszcze nim umożliwiono szczepienia dla jej grupy wiekowej. Szczepienia przeciw Covid-19 boi się zaś wiele kobiet w ciąży, nie rekomenduje tego również część lekarzy, mimo że oficjalne rekomendacje w tej sprawie Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało już wiosną tego roku.

Jak powiedziała Gazecie prof. Kosińska-Kaczyńska, lekarze w Szpitalu Bielańskim zdecydowanie zalecają pacjentkom w ciąży szczepienia, zwłaszcza, że przeciwciała za pośrednictwem łożyska docierają do płodu, chroniąc dziecko przed zachorowaniem po porodzie . Dodała również, że zachorowania w tej fali mają znacznie cięższy przebieg, niż w poprzednich, gdyż choroba rozwija się bardzo szybko.

Śmierć kobiety bada prokuratura, którą o sprawie zawiadomił szpital, i która po sekcji zwłok ustali dokładną przyczynę zgonu - wszczęte zostało śledztwo w kierunku czynu z art. 155 k.k. (nieumyślne spowodowanie śmierci). Postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.