Dwa unikatowe zabiegi FETO. Lekarze zoperowali nienarodzone jeszcze dzieci

2021-12-06 12:39

Specjaliści z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie wykonali dwie unikalne operacje FETO w skali kraju. Pacjentkami były kobiety w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów. Dzięki tym zabiegom nienarodzone jeszcze dzieci otrzymały szansę na prawidłowy rozwój płuc.

Dwa unikatowe zabiegi FETO. Lekarze zoperowali nienarodzone jeszcze dzieci
Autor: Getty Images

29 i 30 listopada br. zespół specjalistów z Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM przeprowadził dwie operacje FETO. Tego typu zabiegom zostały poddane pacjentki w 27. tygodniu ciąży. U nienarodzonych jeszcze dzieci lekarze wykryli wrodzoną przepuklinę przeponową.   

Pierwsza w Polsce operacja jednorazowym endoskopem

Lekarze dr hab. Przemysław Kosiński i prof. Piotr Węgrzyn wykonali te zabiegi po dwóch miesiącach intensywnych przygotowań. W operacje był również zaangażowany zespół anestezjologiczny pod kierunkiem lek. Ewy Gęszki oraz zespół pielęgniarek instrumentacyjnych i anestezjologicznych pod kierunkiem Anny Jaguś.

Zarówno pacjentki, jak i dzieci czują się dobrze po zabiegach FETO.

Na czym polega operacja FETO?

FETO (ang. Fetoscopic EndoTracheal Occlusion), czyli operacja endoskopowej okluzji tchawicy płodu polegająca na założeniu balonu wielkości o 2 cm do dróg oddechowych płodu (tchawicy). Balon ma zostać usunięty w 34. tygodniu ciąży za pomocą techniki fetoskopowej. Ten zabieg pozwala zwiększyć szanse na prawidłowy rozwój płuc dziecka. Lekarze zaznaczyli też, że maluchy będą musiały przejść kolejną operację po porodzie.

Wada wrodzona przepukliny przeponowej u płodów występuje z częstością 1:4000 ciąż. Jest jedną z najcięższych wad okresu noworodkowego i może wiązać się – jeśli zostanie za późno wykryta – z bardzo złym rokowaniem dla dziecka.

Według badania opublikowanego na łamach „New England Journal of Medicine” operacja FETO uznana została za jedyną szansą dla dziecka w przypadku najcięższej postaci przepukliny przeponowej. Wyniki tej analizy ukazały się w lipcu 2021 roku.