Dostaniesz się do specjalisty bez kolejki? Jest zapowiedź ministra zdrowia

2021-02-10 11:24

Nie będzie już kolejek do specjalistów mimo panującej pandemii COVID-19? Na ten temat udzielił informacji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dostaniesz się do specjalisty bez kolejki? Jest zapowiedź ministra zdrowia
Autor: Getty Images

- Chcemy czasowo znieść limity przyjęć do wszystkich specjalistów; rozwiązanie miałoby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca roku – przekazał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Na pytanie dotyczące kolejek do specjalistów odpowiedział, że w czasie epidemii podmioty lecznicze zwolnione były z obowiązku wprowadzania danych do systemu kolejkowego, by zredukować biurokratyczne obciążenia. – Zakładamy więc, że kolejki są większe, niż mamy to odzwierciedlone w systemie – stwierdził Adam Niedzielski. Dodał, że można mówić o „pewnym deficycie zdrowotnym wywołanym przez pandemiękoronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem ministra zdrowia „deficyt ten wymaga specjalnych narzędzi rozwiązania problemu”.

Jak zapowiedział Adam Niedzielski, ma zostać wprowadzony program profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i tworzony jest też pewien system rehabilitacji postcovidowej.

- Przygotowujemy też rozwiązanie w postaci delimityzacji wszystkich usług na poziomie specjalistyki. Nie będzie limitów do specjalistów. Miałoby to obowiązywać od drugiego kwartału, czyli od początku kwietnia, co najmniej do końca roku – przekazał minister zdrowia.

Źródła: PAP

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?