Domowa Opieka Medyczna – na czym polega? Dla kogo jest program?

Domowa Opieka Medyczna to program dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji. Pacjenci w domu będą mogli zmierzyć sobie saturację i tętno. Wyposażeni zostaną w odpowiedni narzędzia. Dowiedzmy się, jak to ma wyglądać!

Domowa Opieka Medyczna powstała po to, by kontrolować stan chorych na COVID-19 w izolacji domowej. Osoby te otrzymają dostęp do systemu PulsoCare oraz pulsoksymetr, które są niezbędnymi narzędziami do monitorowania saturacji i tętna. Dane z pomiarów mają wysyłać za pomocą aplikacji do konsultacji lekarza. Jeśli stan pacjenta się pogorszy, to powinien trafić na leczenie do szpitala.

Domowa Opieka Medyczna: narzędzie do walki z koronawirusem

Program Domowej Opieki Medycznej (DOM) jest – zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – „bardzo realnym narzędziem do walki” niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowano w ostatnich dwóch tygodniach. Pacjenci trafiają za późno do szpitala, zatem Domowa Opieka Medyczna ma ten problem rozwiązać.

- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik, byli objęci właśnie taką Domową Opieką Medyczną. (Chodzi o to – red.), żeby mieli szansę trafić do szpitala w odpowiednim momencie, kiedy te środki będą najskuteczniejsze – wyjaśnił szef resortu zdrowia. Niedzielski chciałby, aby wszyscy Polacy mieli zapewnioną taką dostępność.

Przeczytaj też: Puls - czym jest i jak powstaje tętno? Prawidłowe, wolne lub szybkie tętno

Domowa Opieka Medyczna: system PulsoCare i pulsoksymetr

Podstawowym narzędziem w Domowej Opiece Medycznej jest pulsoksymetr. Jest to niewielkie urządzenie, które po nałożeniu na palec wskazujący mierzy saturację tzw. nasycenie krwi tlenem. Pomiar jest prosty i bezinwazyjny. Prawidłowa saturacja u osób zdrowych wynosi około 95-100 proc. Jak powinno się wykonywać pomiar?

  • Przed użyciem pulsoksymetru należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć.
  • Pomiar powinno robić w pozycji siedzącej po kilku minutach odpoczynku.

Na nieprawidłowy pomiar może wpływać, m.in. ruch palca podczas pomiaru oraz zbyt długie lub nawet pomalowane paznokcie.

Pacjenci objęci Domową Opieką Medyczną otrzymają pulsoksymetry za pośrednictwem Poczty Polskiej. W paczce znajdą także instrukcję obsługi i ulotkę na temat programu DOM. Zanim zaczną monitorować saturację, muszą zainstalować aplikację, która w prosty i intuicyjny sposób – jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia – prowadzi przez cały proces. - Aplikację można pobrać ze sklepu Google'a i Apple'a. Żeby ją uruchomić, trzeba będzie otrzymać specjalny kod po rejestracji - podkreślił Adam Niedzielski. Następnym krokiem jest badanie, czyli zmierzenie saturacji i wypełnienie wywiadu medycznego w postaci ankiety.

Badanie trzeba powtarzać co kilka godzin zgodnie z zaleceniami, a wyniki wpisywać w systemie PulsoCare. Są one przesyłane do centralnej bazy danych do Centrum Kontaktu, gdzie konsultanci i lekarze weryfikują pomiary. Jeśli stan ulegnie istotnemu pogorszeniu, pacjent zostanie skierowany na teleporadę. W razie konieczności zostanie przetransportowany do lekarza.

Do Domowej Opieki Medycznej zaliczani są automatycznie pacjenci, którzy skończyli 55 lat. - Osoby te po otrzymaniu dodatniego wyniku na koronawirusa otrzymają na podany numer telefonu komórkowego SMS-a. Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat mogą zostać zakwalifikowani do programu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM. Można również dołączyć do DOM, wypełniając formularz PulsoCare na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Po zakończeniu programu Domowa Opieka Zdrowotna pulsoksymetr należy zwrócić, a odbierze je Poczta Polska.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE