Do kiedy nauka zdalna w szkołach? Znamy termin

2022-01-27 14:10

- Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół, nie zakładamy innego wariantu - poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

dzieci podczas nauki w szkole
Autor: Getty Images

W rozmowie z Polskim Radiem wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski powiedział, że 28 lutego to data powrotu do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół. - Okres nauczania zdalnego od 5 klasy w górę aż po klasy maturalne czy ostatnie klasy szkół branżowych trwa do 27 lutego, czyli nazajutrz ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej już we wszystkich typach szkół – wskazał.

Przedstawiciel resortu edukacji i nauki zaznaczył, że Ministerstwo nie przewiduje zamknięcia przedszkoli. Podobnie będzie w przypadku uczniów klas 1-4. Przypomniał także, że te placówki funkcjonowały „przez prawie cały okres pandemii", a frekwencja w przedszkolach nigdy nie wynosiła mniej niż 90 proc. - Natomiast masowość przechodzenia na kwarantannę w klasach wyższych ocierała się o sparaliżowanie instytucji sanepidu - dodał.

Na pytanie o to, czy to właśnie placówki edukacyjne są punktem, gdzie dochodzi do największej ilości zakażeń, wiceminister odpowiedział, że „szkoły nie są punktem zapalnym, natomiast w sytuacji, kiedy stacje sanitarno-epidemiologiczne nie były w stanie wystawiać w terminie kwarantann zwłaszcza wobec uczniów i ich rodzin groziło to paraliżem działu administracji rządowej".

Poradnik Zdrowie: COVID-19 u dzieci

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że resort edukacji jest świadomy, jakie konsekwencje wiążą się z nauczaniem zdalnym, dlatego nauka w trybie zdalnym została wprowadzona tylko na cztery tygodnie, głównie podczas ferii. - Nie mieliśmy wyboru – powiedział. W wystąpieniu wiceminister edukacji i nauki zaapelował także o to, by nauczyciele próbowali prowadzić zajęcia z sal lekcyjnych, a nie z domu.