Długi Covid-19: kto jest najbardziej narażony? Nowe ustalenia

2021-09-21 9:06

Z najnowszych ustaleń wynika, że tak zwany długi Covid-19 dotyka nawet 80 proc. pacjentów, którzy z powodu Covid-19 trafili do szpitala i nawet 5 proc. osób, które chorowały na Covid-19 w domu. Dzięki nowemu badaniu wiadomo już, które grupy chorych są najbardziej narażone na jego rozwój.

Długi Covid-19 to grupa objawów choroby, które utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po wyzdrowieniu – takich, jak przewlekłe zmęczenie, mgła mózgowa czy problemy z koncentracją, upośledzony węch i smak, uporczywe bóle głowy i mięśni, czy ból w klatce piersiowej.

Badania nad jego możliwymi przyczynami ciągle trwają, naukowcy zdefiniowali natomiast grupę osób, w których przypadku najbardziej prawdopodobny jest rozwój długiego Covid-19.

Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Badacze z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Long Beach, przebadali 366 osób w wieku 18 lat i starszych, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w okresie od 1 kwietnia do 10 grudnia 2020 r. Następnie w ciągu co najmniej dwóch miesięcy od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu z pacjentami przeprowadzono wywiad.

Jedna trzecia osób zgłosiła co najmniej 1 objaw, który utrzymywał się przez 2 miesiące po pozytywnym teście diagnostycznym. Najczęściej zgłaszano zmęczenie, trudności w oddychaniu oraz utratę węchu.

Z badania wynikało, że objawy długiego Covid-19 częściej utrzymywały się u kobiet, osób w wieku 40 lat i starszych, osób rasy czarnej i osób z wcześniej istniejącymi schorzeniami.

„Identyfikacja grup nieproporcjonalnie dotkniętych ostrymi następstwami Covid-19 może pomóc w opracowaniu priorytetów strategii zapobiegania i leczenia, w tym szczepienia grup o wyższym ryzyku tych długoterminowych następstw, a także dostępu do testów i opieki w przypadku powikłań choroby” - podsumowano w badaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.