Dlaczego, gdy jesteś głodny, automatycznie stajesz się zły? Dowiedz się, co robić, by tego uniknąć

2022-07-25 11:50

Kiedy zaczynasz być głodny, tracisz nad sobą kontrolę? Złość i spadek nastroju w czasie głodu to częste zjawisko. Okazuje się jednak, że można je zniwelować. Dowiedz się, dlaczego, gdy jesteś głodny, to odczuwasz gniew oraz co zrobić, by uniknąć tego uczucia.

Kobieta je burgera
Autor: Getty Images
W formie 24: fałszywy głód

Złość i gniew w czasie głodu zdarza się każdemu z nas. Badacze z University of North Carolina w Chapel Hill postanowili przyjrzeć się tej zależności. Badanie polegające na ocenie swojego stanu emocjonalnego podczas głodu potwierdziło, że większość osób odczuwająca głód, automatycznie denerwowała się szybciej w różnych sytuacjach, niż osoby, które nie odczuwały głodu.

"Szczególnie, gdy nie jedliśmy od dłuższego czasu, możemy czuć się rozdrażnieni, możemy być bardziej zmęczeni, ogólnie mamy zmniejszoną świadomość. Wiele osób, które nie jadły od dłuższego czasu, ma trudności z koncentracją" - wyjaśnia Alyssa Ardolino, zarejestrowana dietetyk z Reston w stanie Wirginia, która jest również świadomym ekspertem żywieniowym, a także koordynatorem komunikacji żywieniowej dla Międzynarodowej Rady Informacji o Żywności.

Czym jest spowodowany taki stan?

Otóż nastrój towarzyszący głodowi w dużej mierze zależny jest od poziomu cukru. Kiedy stajemy się głodni, spada poziom cukru we krwi i jednocześnie wzrasta poziom adrenaliny, która odpowiada za gniew czy agresję.

Choć wrażliwość na te hormony jest różna w zależności od organizmu, dlatego niektóre osoby mogą odczuwać gniew w trakcie głodu bardziej, inne mniej. Badania dowiodły jednak, że aż 56 procent uczestników badania wykazało spadek nastroju i gniew, kiedy stawali się głodni.

"Zarządzanie poziomem cukru we krwi jest w zasadzie kluczem do zarządzania gniewem"– mówi Jessica Cording, dietetyczka z Nowego Jorku.

Jak więc uniknąć tej zależności?

Cording sugeruje, by pokarmy z dużą ilością węglowodanów, które wytwarzają największą ilość cukru we krwi lub glukozy we krwi, spożywać z białkiem lub tłuszczem, aby spowolnić trawienie i czuć się najedzonym. Te rodzaje żywności pomagają również dłużej utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Źródłem białka są produkty zwierzęce, takie jak mięso, drób, ryby i jaja, zawierają duże ilości białka. Ten składnik odżywczy znajduje się również w niektórych produktach mlecznych, w tym mleku i jogurcie, a także w kilku produktach roślinnych, takich jak rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.

Nie należy również doprowadzać swojego organizmu do skrajnego odczuwania głodu. By to osiągnąć, warto trzymać się zasady regularnego spożywania posiłków.

Zadbaj również o odpowiednią ilość snu. Wystarczająca ilość snu pomaga utrzymać odpowiedni poziom leptyny, hormonu, który odpowiada za uczucie sytości.

Zbyt częsty głód możesz odczuwać, gdy jesz zbyt dużo rafinowanych węglowodanów. Należą do nich m. in. takie produkty: biała mąka, którą można znaleźć w wielu produktach zbożowych, takich jak chleb i makaron, napoje gazowane, cukierki i wypieki. Ponieważ rafinowane węglowodany nie zawierają błonnika, organizm bardzo szybko je trawi. Jest to główny powód, dla którego często możesz być głodny.

Pamiętaj, że głodowi sprzyja również stres. Dlatego staraj się unikać stresowych sytuacji, które tym bardziej mogą potęgować wyzwalanie gniewu podczas głodu.