Darmowa rehabilitacja poza NFZ? Ta instytucja opłaci zabiegi, ale jest jeden warunek
Rehabilitacja jest wyjątkowo kosztowna, kiedy decydujemy się na własną rękę szukać specjalistów. Długie kolejki na NFZ zniechęcają, a w powrocie do zdrowia zawsze liczy się czas. Są jednak takie sytuacje, kiedy za zabiegi zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Korzystanie z rehabilitacji finansowanej przez ZUS jest możliwe, kiedy grozi nam utrata zdolności do wykonywania pracy. Wówczas możemy liczyć również na leczenie realizowane w jednym z ośrodków sanatoryjnych. Analizujemy zasady.
Rehabilitacja z ZUS. Warunki skorzystania z oferty
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie świadczenia nam przysługują. ZUS kojarzy się głównie z emeryturami, zasiłkami, czy rozliczeniami. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się prawom wynikającym z odprowadzenia składek.
Otóż w sytuacji, kiedy twoje zdrowie zaczyna szwankować, możesz ubiegać się o rehabilitację finansowaną właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych. Leczenie może odbywać się stacjonarnie, czyli w ramach całodobowego pobytu w ośrodku lub zostać zrealizowane w ramach pomocy ambulatoryjnej.
Jak informuje ZUS, z programu może skorzystać osoba, która jest zagrożona utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak to, że właśnie za sprawą rehabilitacji chory zyskuje szansę powrotu do zdrowia i kontynuowania obowiązków.
Warto wspomnieć o warunkach, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o rehabilitację realizowaną przez ZUS:
- chory jest ubezpieczony w ZUS (pracuje zawodowo),
- pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Poza tym ze świadczenia można skorzystać również w poniższych sytuacjach:
- podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywa chory, lekarz orzecznik stwierdzi potrzebę rozpoczęcia rehabilitacji,
- chory stara się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Rehabilitacja w ramach ZUS obejmuje leczenie następujących schorzeń:
- narządu ruchu,
- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- narządu głosu.
Skierowanie na rehabilitację ZUS. Pamiętaj o tych zasadach
Jeśli spełniamy powyższe kryteria, warto starać się o możliwość rozpoczęcia rehabilitacji. W tym celu należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych specjalny druk PR-4. Jest to wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.
Tego typu dokument wypełnia lekarz, który zamieszcza informację na temat rodzaju schorzenia, chorób współistniejących oraz podaje dane placówki w której wystawiono wniosek. Na końcu umieszcza swój podpis i pieczęć.
Tak uzupełniony formularz należy zanieść do pobliskiego oddziału ZUS lub lekarz może to zrobić korzystając z Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.
Kolejnym etapem jest weryfikacja wniosku i wydanie przez ZUS stosownego orzeczenia. Decyzja zapada na podstawie zgromadzonej dokumentacji opisującej przebieg leczenia lub przeprowadzenie badania. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, chory otrzymuje skierowanie.
Rehabilitacja trwa 24 dni, natomiast ordynator ośrodka może zadecydować o skróceniu lub wydłużeniu leczenia. Ważną informacją jest również to, że ZUS pokrywa koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia oraz koszty dojazdu w obie strony najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszka chory.