Czy kolejna pandemia będzie jeszcze bardziej śmiertelna?

2021-12-06 9:49

Profesor Sarah Gilbert jest wakcynologiem i należy do zespołu naukowców, któremu przypisuje się uratowanie milionów istnień ludzkich, dzięki ich roli w zaprojektowaniu szczepionki przeciw COVID-19. Według badaczki, kolejna pandemia może być o wiele bardziej zaraźliwa i śmiertelna.

Czy kolejna pandemia będzie jeszcze bardziej śmiertelna?
Autor: Getty Images

Według prof. Gilbert, kolejna pandemia może być bardziej śmiertelna niż COVID-19. Wygłaszając wykład im. Richarda Dimbleby'ego powiedziała: „To nie będzie ostatni raz, kiedy wirus zagraża naszemu życiu i naszym źródłom dochodu. Prawda jest taka, że ​​następny może być gorszy. Może być bardziej zaraźliwy, bardziej śmiertelny, albo jedno i drugie”.

Dodała także: Nie możemy dopuścić do sytuacji, że pomimo wszystkiego, przez co przeszliśmy, okazuje się, że ogromne straty gospodarcze, które ponieśliśmy, oznaczają, że nadal nie ma środków na gotowość na wypadek pandemii. Postępy, które poczyniliśmy i wiedza, którą zdobyliśmy, nie mogą zostać utracone”.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Przed pandemią COVID-19, Sarah Gilbert pracowała nad szczepionkami przez ponad 10 lat, wykorzystując antygeny malarii i grypy. Na początku tego roku została uznana za zasługi dla nauki i zdrowia publicznego.