Część dzieci nie pamięta już życia przed pandemią

2022-02-07 7:26

Włoskie dzienniki "La Stampa" i "La Repubblica" opublikowały niedawno wypowiedzi przedszkolaków i dzieci szkół podstawowych, świadczące o tym, że część z nich nie pamięta już, jak wyglądało życie przed wybuchem pandemii. Niektóre dzieci nie wiedzą, że kiedyś chodziło się bez maseczek.

dzieci w szkole
Autor: Getty Images

Opublikowane wideo dowodzi, że część dzieci może już nie pamiętać normalnego obrazu świata, gdy kontakty międzyludzkie nie były ograniczane.

Na pytanie: "Czy pamiętasz życie przed pandemią Covid-19?", mała dziewczynka odpowiada: "Nie, pamiętam tylko osoby, które miały maseczki" - według niej ludzie zawsze je nosili.

Chłopiec w maseczce przyznał, że nie pamięta tego, co było wcześniej i wie tylko, że "kiedyś nie było Covidu".

Jedna z uczennic pamięta swoją szkołę bez maseczki i to, że można było siedzieć obok siebie podczas obiadu w stołówce. Inna przyznała, że życie przed pandemią było "piękne". "Byliśmy bez maseczek, mogliśmy się obejmować i dawać sobie buziaki" - dodała.

"Można było kogoś uściskać, wszyscy byli razem" - to wspomnienie chłopca, który z wyraźnym smutkiem wspomniał, że w klasie nie było pojedynczych ławek. "Było cudownie" - powiedział.

Dzieci wyznały, że nie są szczęśliwe albo są mniej niż wcześniej."Kiedy to minie, będę bardzo szczęśliwa" - powiedziała włoska uczennica. Mali Włosi pytani o przyszłość, wyrazili tylko nadzieję, że zniknie koronawirus.

Poradnik Zdrowie: jak wspierać dzieci i młodzież podczas nauki zdalnej i izolacji?