COVID-19 może infekować ośrodek mózgu odpowiadający za oddychanie – donoszą naukowcy

2020-06-25 10:23 Monika Ochnik

Zespół naukowców z Indian Institute of Chemical Biology (IICB) odkrył, że COVID-19 może przez jamę nosową dostawać się do pnia mózgu i uszkadzać znajdujący się tam ośrodek odpowiadający za oddychanie. Ta teoria wyjaśniałaby przyczynę nagłej i dramatycznie przebiegającej niewydolności oddechowej u chorych na koronawirusa.

Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie "American Chemical Society - Chemical Neuroscience" sugeruje, że koronawirus poprzez jamę nosową i obecne tam zakończenia komórek węchowych dociera do opuszki węchowej mózgu. Stamtąd może infekować znajdujący się w pniu mózgu prekompleks Bötzingera, czyli główny ośrodek mózgu kontrolujący generowanie rytmu oddechowego.

- Chociaż w kontekście COVID-19 dotychczas skupialiśmy się głównie na infekcji dolnych dróg oddechowych, coraz więcej dowodów wskazuje na bardziej kompleksową etiologię tych zaburzeń – mówi dr Adam Hirschfeld, lekarz pracujący na oddziale neurologicznym i udarowym w jednym z poznańskich szpitali. Jak dodaje, badanie przeprowadzone przez IICB to pierwsza taka publikacja wskazująca na możliwy związek wirusa SARS-CoV-2 z uszkodzeniem pnia mózgu, którego ośrodki kontrolują oddychanie. Teoria ta może wyjaśniać, dlaczego chorzy na COVID-19 doświadczają nagłej i gwałtownie przebiegającej niewydolności oddechowej.

- Zgodnie z sugestią zespołu badaczy prawdopodobnie konieczne będą dokładniejsze testy oceniające płyn mózgowo-rdzeniowy na różnych etapach choroby COVID-19 oraz poszerzenie badań pośmiertnych o głębszą analizę ośrodkowego układu nerwowego – wyjaśnia dr Hirschfeld.

O tym, że zainfekowani wirusem SARS-CoV-2 doświadczają mnogich objawów neurologicznych, poinformowali kilka miesięcy temu naukowcy badający chorych w Wuhan. Wskazano wtedy na takie zaburzenia jak:

Również majowa publikacja w "Journal of the American College of Surgeons" podkreślała istotność występującej nadkrzepliwości i związanych z nią powikłań naczyniowych - m.in. niedokrwienia mózgu u chorych na COVID-19. Dotychczasowe doniesienia stanowią więc potwierdzenie, że mózg zainfekowanych koronawirusem ulega uszkodzeniom na skutek wielu niezależnych od siebie przyczyn.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE