Co ósma osoba po ciężkim COVID-19 ma zaburzenia neurologiczne. Wśród najgroźniejszych udar

2022-03-17 10:49

Z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologicznego (SENC) wynika, że ponad 80 proc. osób z COVID-19, które wymagały hospitalizacji, ma zaburzenia neurologiczne w trakcie choroby, ale także po jej przebyciu. Naukowcy wskazali również inne powikłania neurologiczne związane z zakażeniem koronawirusem charakteryzującym się ciężkim przebiegiem.

Co ósma osoba po ciężkim COVID-19 ma zaburzenia neurologiczne. Wśród najgroźniejszych udar
Autor: Getty Images

COVID-19 a poważne powikłania neurologiczne

Badanie opublikowane przez Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne obejmowało tysiące hiszpańskich pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Analizy naukowe potwierdziły, że przebycie choroby ma związek z dłuższym utrzymywaniem się różnego rodzaju zaburzeń neurologicznych. Co istotne, badacze wykazali, że skutki zakażenia, pacjent może odczuwać nawet po pół roku od wyjścia ze szpitala.

Madryckiej agencji Europa Press przekazano dokument, z którego wynika, że do najpoważniejszych skutków neurologicznych wynikających z zakażenia koronawirusem zalicza się udar mózgu i encefalopatię, czyli uszkodzenie mózgowia. Z przeprowadzonych przez Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne szacunków wynika, że właśnie te dwa powikłania pojawiają się wskutek infekcji COVID-19 u ponad 20 proc. zakażonych.

Już wcześniejsze analizy naukowe wskazywały, że objawy o podłożu neurologicznym po przejściu zakażenia koronawirusem występują stosunkowo często. Szczególnie zwracano uwagę na zaburzenia widzenia i koordynacji ruchowej czy zawroty głowy.

Poradnik Zdrowie powikłania po COVID-19

Mężczyźni bardziej zagrożeni

SENC ocenia, że średni wiek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, u których jednocześnie rozwinęły się oba poważne skutki neurologiczne, czyli udar i encefalopatia, oscyluje w okolicy 70. roku życia. Głównie zagrożeni są mężczyźni. Jednak na tym nie skończyły się obserwacje hiszpańskich ekspertów.

Okazuje się, że najczęstszym neurologicznym powikłaniem po COVID-19 jest poczucie zmęczenia. Aż 60 proc. ozdrowieńców - głównie osób leczonych na oddziałach intensywnej terapii - wskazuje właśnie zmęczenie jako skutek zakażenia. Innymi powszechnymi powikłaniami neurologicznymi, które wymieniają naukowcy są m.in. zespół stresu pourazowego, kłopoty z pamięcią, ale także problemy z koncentracją.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki