Ciśnienie rozkurczowe również jest ważne. Odkryto, dla kogo ma największe znaczenie

2021-03-02 14:13 Katarzyna Hubicz

Wartość ciśnienia skurczowego to ważny wskaźnik - pozwala przewidzieć przyszłe zdarzenia sercowo-naczyniowe oraz ocenić ryzyko śmierci z ich powodu. Jednak warto również zwracać uwagę na wartości ciśnienia rozkurczowego. Jak dowiodły badania, ten parametr jest istotny szczególnie u pewnej grupy osób.

Ciśnienie skurczowe krwi to parametr oceniający siłę, z jaką serce pompuje krew do tętnic, z kolei ciśnienie rozkurczowe określa ciśnienie panujące w tętnicach między kolejnymi uderzeniami serca. Na ciśnieniomierzu ciśnienie skurczowe to górna liczba na wyświetlaczu, rozkurczowe zaś - dolna.

- Większość ekspertów oceniając stan pacjenta skupia się przede wszystkim na ciśnieniu skurczowym, które pozwala określić ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Ale powstaje pytanie, jak ważny jest ten drugi parametr, czyli ciśnienie rozkurczowe - mówi dr Michael Hecht Olsen, zajmujący się profilaktyką nadciśnienia i chorób układu krążenia na Wydziale Regionalnych Badań Zdrowotnych Uniwersytetu Południowej Danii, główny autor badania opublikowanego w czasopismie American Heart Association Hypertension.  

Badacze przeanalizowali dane zebrane na przestrzeni 26 lat od 107599 osób w wieku 19-97 lat. Większość z nich na początku była zdrowa, w miarę upływu czasu u części z nich rozwinęły się choroby układu krążenia, a niektórzy zmarli z przyczyn sercowo-naczyniowych takich jak udar, zawał czy choroba serca.

Jak powiedział dr Michael Hecht Olsen, mimo, że odczyty skurczowe nadal były silnym wskaźnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego niezależnie od wieku, płci i innych czynników tegoż ryzyka, to analiza ciśnienia rozkurczowego u osób poniżej 50. roku życia dostarczyła dodatkowych istotnych informacji prognostycznych.

- Wyniki podkreślają znaczenie pomiaru nie tylko skurczowego, ale także rozkurczowego ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób poniżej 50 roku życia - powiedział dr Michael Hecht Olsen. Badanie wykazało również, że średnie ciśnienie tętnicze obliczane na podstawie zarówno rozkurczowego, jak i skurczowego ciśnienia krwi, jest dobrą miarą ryzyka sercowo-naczyniowego i zgonu w każdym wieku. 

Komentując wyniki analizy Dr Deepak L. Bhatt, , dyrektor wykonawczy Interventional Cardiovascular Services at Brigham and Women's Hospital oraz profesor medycyny w Harvard Medical School w Bostonie powiedział: - Implikacje tego badania są takie, że zarówno pacjenci, jak i lekarze muszą zwracać uwagę zarówno na skurczowe, jak i na rozkurczowe ciśnienie krwi.

Eksperci przypominają, że wysokie ciśnienie krwi nie bez powodu nazywane jest cichym zabójcą - uszkadzając naczynia krwionośne może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak udar, zawał serca czy niewydolność nerek.

I mimo, że można je obniżyć z pomocą leków, lekarze są zdania, że w każdym wieku można go uniknąć, stosując dobrze zbilansowaną dietę o niskiej zawartości sodu, ograniczając spożycie alkoholu, unikając papierosów i nadmiernego stresu, pamiętając o aktywności fizycznej i dbając o utrzymanie odpowiedniej wagi.

Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE