Ciąg dalszy problemów Mamy Ginekolog. Szpital zapłaci ogromną karę

2023-03-23 10:53

Zapadła decyzja w związku z aferą kolejkową rozpętaną przez "Mamę Ginekolog". NFZ nałożył karę pieniężną na Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, w którym pracuje lekarka. Podczas postępowania wyjaśniającego ustalono nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki. Są oficjalnie wyniki kontroli i komentarz Nicole Sochacki-Wójcickiej.

Mama Ginekolog
Autor: Instagram Ciąg dalszy problemów Mamy Ginekolog. Szpital zapłaci ogromną karę

Mama Ginekolog rozpętała aferę kolejkową

Nicole Sochacki-Wójcicka, znana w sieci pod pseudonimem "Mama Ginekolog", stała się bohaterką afery na początku lutego 2023 roku. Podczas transmisji na Instagramie przyznała, że po godzinach pracy przyjmowała rodzinę i znajomych poza kolejką w publicznej placówce w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Miała to być sposób na "skrócenie kolejek" i uznała, że jej postępowanie jest normalne. W związku z tym NFZ zażądał pilnych wyjaśnień od Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM (UCZKiN), a następnie wszczął kontrolę. 

"Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień od (UCZKiN), gdzie przyjmuje Mama Ginekolog. Nie ma lepszych i gorszych pacjentów" – czytamy w komunikacie, który ukazał się 6 lutego na profilu NFZ na Twitterze.

Głos w tej sprawie zabrała placówka medyczna, w której pracuje lekarka, zapewniając, że zostanie powołany zespół kontrolny w celu weryfikacji, jak Nicole Sochacki-Wójcicka korzysta ze sprzętu państwowego.

Wykryto niezasadną hospitalizację Mamy Ginekolog

Podczas kontroli wyszło jeszcze na jaw, że influencerka na własną prośbę była "potajemnie" hospitalizowana przez 10 dni w UCZKiN. Powód? Do tej placówki Mama Ginekolog nie została przyjęta ze względów medycznych, ale po to, by opiekować się swoim dzieckiem. Na początku tłumaczyła, że miała wówczas zapalenie piersi, a później stwierdziła, że nie pamięta szczegółów tej sytuacji.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

NFZ poinformował, że analiza m.in. dokumentacji medycznej i rozliczeń UCZKiN z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ wykazała nieprawidłowości w przypadku pobytu influencerki w szpitalu. "Wpisy w indywidualnej dokumentacji medycznej nie potwierdzają wskazań do hospitalizacji, czego skutkiem było niezasadne jej sprawozdanie i rozliczenie z NFZ. Według ustaleń kontroli leczenie Mamy Ginekolog powinno odbywać się w ramach opieki specjalistycznej (ambulatoryjnej), a w nie w warunkach szpitalnych" – wyjaśniono.

Zapadła decyzja. NFZ przedstawił wyniki kontroli

22 marca 2023 roku przedstawiciele NFZ przekazali, że postępowanie wyjaśniające ws. Mamy Ginekolog zostało zakończone. Zapadła decyzja. Na UCZKiN nałożono karę finansową w wysokości ponad 25 tys. zł za "niesłuszne sprawozdania i rozliczoną hospitalizację". Ośrodek zdrowia ma wpłacić środki w ciągu 14 dni do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W oficjalnym komunikacie, który widnieje na stronie nfz.gov.pl, napisano, że "jednocześnie z uwagi na dotychczasowy brak należytej współpracy ze strony UCZKiN w postępowaniu sprawdzającym, wszczęliśmy regularną kontrolę list oczekujących w tej placówce".

Kontrolerzy sprawę postępowanie samej Mamy Ginekolog skierowali do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie. Według NFZ jest ono "niewłaściwe" i "nosi znamiona naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej".

Jest komentarz Mamy Ginekolog 

Do wyników kontroli NFZ odniosła się Nicole Sochacki-Wójcicka, publikując wpis w mediach społecznościowych. "Wyrażam żal i jednocześnie zobowiązuje się wpłacić 25 tys. zł, czyli kwotę wymierzoną szpitalowi kary. Kwotę tę wpłacę na należącą do szpitala Fundację UCZKiN, która zajmuje się wsparciem jego rozwoju. Z pokorą przyjmuje także naganę otrzymaną od zarządu UCZKiN" – zakomunikowała. 

Mama Ginekolog przeprosiła za szum medialny, który powstał wokół jej osoby i jej pracodawcy, czyli placówki medycznej UCZKiN.