CDC ostrzega przed podróżą do Polski. Ryzyko zakażenia jest wysokie

2022-07-28 15:40

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaktualizowały listę, która wskazuje stopień ryzyka zakażenia Covid-19 dla podróżnych odwiedzających dany kraj. Wcześniej Polska była uznawana za państwo o umiarkowanym ryzyku, teraz dołączyła do krajów wysokiego ryzyka zakażenia Covid-19. Obecnie w tej grupie znajduje się 120 państw.

CDC ostrzega przed podróżą do Polski. Ryzyko zakażenia jest wysokie
Autor: Getty Images

System oceny ryzyka

W kwietniu Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaprezentowały nowy system oceny ryzyka podróży dla Covid-19. Obecnie cele podróży są umieszczane w następujących kategoriach:

  • Poziom 3: Wysokie ryzyko
  • Poziom 2: Umiarkowane ryzyko
  • Poziom 1: Niskie ryzyko
  • Nieznane: Brak wystarczających danych do oceny ryzyka

Aby dane państwo znalazło się w konkretnej kategorii, w ciągu poprzedzających aktualizację 28 dni musi tam zostać odnotowanych ponad:

  • 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w przypadku kategorii krajów o wysokim ryzyku,
  • od 50 do 100 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców w przypadku kategorii krajów o umiarkowanym ryzyku,
  • mniej niż 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w przypadku kategorii krajów o niskim ryzyku.

Polska krajem wysokiego ryzyka

Obecnie do kategorii trzeciej, gdzie znajduje się 120 krajów, przypisano także Polskę. Polska wraz z sześcioma innymi państwami, czyli Bangladeszem, Bośnią i Hercegowiną, Fidżi, Hondurasem i Salwadorem została przyporządkowana do tej grupy przez CDC w tym tygodniu.

W kategorii o wysokim ryzyku zakażenia Covid-19 zalicza się kierunki popularne wśród turystów z całego świata takie jak Hiszpania, Włochy, Grecja, Francja, Wielka Brytania, Turcja, Chorwacja i Brazylia.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Ważne dla podróżujących

CDC podkreśla, że przed wyjazdem do krajów uznanych za państwa o wysokim ryzyku zakażeniu Covid-19 powinniśmy upewnić się, czy jesteśmy na bieżąco ze swoimi szczepieniami. Jeśli nie, powinniśmy unikać podróży w rejony, gdzie ryzyko zakażanie jest wysokie. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom przypominają, że nawet jeśli mamy pełne szczepienie, możemy być narażeni na ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania Covid-19.

Rekomendacje CDC obejmują także noszenie maseczek w miejscach publicznych przez osoby powyżej 2. roku życia. Eksperci nawołują również do przestrzegania wszystkich wymagań i zaleceń obowiązujących w danym kraju.