Bezpłatne leki dla seniorów - które leki można kupić za darmo? [LISTA]

2016-09-02 13:32

Bezpłatne leki dla seniorów są dostępne od 1 września 2016 roku. Prawo do nich ma każda osoba, która ukończyła 75 lat, bez względu na status materialny. Jakie specyfiki znajdują się na liście bezpłatnych leków? Kto może je przepisywać pacjentowi?

Bezpłatne leki dla seniorów
Autor: Thinkstockphotos.com Bezpłatne leki dla seniorów

Bezpłatne leki dla seniorów są dostępne od 1 września 2016 roku. Jak zakłada nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyrobów medycznych mają osoby, które skończyły 75. rok życia - bez względu na status materialny. Obecnie w Polsce 75-latków i starszych jest ok. 7 proc., a więc blisko 2,5 mln osób. Jednak z powodu starzenia się społeczeństwa w ciągu najbliższych kilkunastu lat liczba ta będzie znacznie wzrośnie.

Jak podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, szacuje się, że w Polsce ok. 17 proc. wystawianych recept nie jest wykupywanych z powodu braku pieniędzy w domowym budżecie. Większość z nich stanowią recepty wystawione dla osób starszych, które - ze względu na liczne choroby - muszą przyjmować kilka lub nawet kilkanaście leków jednocześnie. Rozwiązaniem tego problemu są darmowe leki dla seniorów.

Bezpłatne leki dla seniorów - które leki znajdą się na liście?

Decydentom zależy, aby lista leków odpowiadała realnym potrzebom osób starszych, dlatego do końca maja 2016 roku była realizowana kampania społeczna zorganizowana przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej oraz OK Senior „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+”. Do tego czasu seniorzy mogli wysyłać nazwy leków, które są przez nich najczęściej kupowane. Listę leków, które seniorzy będą mogli kupić za darmo, ogłoszono 1 sierpnia 2016 roku.

CAŁĄ LISTĘ DARMOWYCH LEKÓW DLA SENIORÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ

Wiadomo już także, kto będzie mógł przepisać bezpłatne leki dla seniorów:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
  • niektóre pielęgniarki POZ
  • lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny

Bezpłatne leki dla seniorów - wykaz będzie poszerzony?

Minister zdrowia skierował do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zlecenie oceny m.in. "rozszerzenia (wykazu) leków kardiologicznych stosowanych w nadciśnieniu tętniczym o leki z pierwszej linii". Leki te nie znalazły się w pierwszym wykazie, ponieważ są one teraz dostępne na ryczałt (a więc pacjenci płacą za nie 3,2 zł), natomiast resort na listę wpisywał leki, w których poziom odpłatności pacjentów był wyższy. Jednak środowisko kardiologiczne postulowało rozszerzenie wykazu o te preparaty.

Resort analizuje też możliwość wpisania na listę leków stosowanych w leczeniu jaskry oraz insulin krótkodziałających.

Bezpłatne leki dla seniorów - ustawa nie jest doskonała

Recepty na darmowe leki dla seniorów nie będzie mógł wystawić lekarz specjalista. Oznacza to, że np. pacjent chory na cukrzycę nie będzie mógł otrzymać recepty od swojego lekarza diabetologa. Po wizycie u specjalisty będzie musiał udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu zalecane przez diabetologa leki. Nie wiadoma jednak, jak ma to wyglądać w praktyce, np. na jakiej postawie lekarz rodzinny ma wydać dany lek? Jednak pewne wydaje się to, że senior w celu nabycia bezpłatnego leku będzie musiał krążyć między lekarzem rodzinnym a specjalistą.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu można znaleźć na stronie: www.75plus.mz.gov.pl.

K. Radziwiłł: Darmowe leki dla seniorów będzie mógł przepisywać tylko lekarz rodzinny

Źródło: x-news/TVN24

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki