W kosmetykach do włosów wykryto rakotwórczy benzen. Na liście wiele marek

2022-10-28 12:58

W popularnych kosmetykach do włosów wykryto zawartość toksycznej substancji. Badania wykazały, że suche szampony znanego producenta są zanieczyszczone benzenem. Jest to substancja mająca negatywny wpływ na zdrowie. Wykazuje również działanie rakotwórcze.

Wycofano suche szampony
Autor: Getty Images

Brytyjski producent kosmetyków Unilever przeprowadził wewnętrzne dochodzenie w firmie i podjął decyzję o dobrowolnym wycofaniu wybranych produktów do włosów ze względu na "potencjlanie podwyższony poziom benzenu". Zawartość toksycznej substancji dotyczyła suchych szamponów w areozolu marki Dove, TRESemme, Nexxus, Bed Head, Suave i Rockaholic. Wycofanie produktów dotyczy produktów dostępnych w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Zawartość benzenu wykryto m. in. w tych suchych szamponach: Dove Dry Shampoo Ultra Clean, Suave Professionals Dry Shampoo Refresh and Revive, Nexxus Dry Shampoo Refreshing Mist, Tresemme Dry Shampoo Volumizing, Tresemme Dry Shampoo Fresh and Clean, Bed Head Rockaholic Dirty Secret Dry Shampoo. Są to serie kosmetyków wyprodukowanych przed październikiem 2021 roku.

Konsumenci, którzy zakupili objęte nadzorem produkty, mogą je oddać i otrzymają zwrot kosztów.

Keratynowe prostowanie włosów

Benzen jest substancją niebezpieczną dla zdrowia

Firma zapewnia, że wycofanie tych szamponów ma charakter prewencyjny. Jednocześnie podkreśla, że dotychczas nie odnotowano żadnych niepożądanych skutków.

"W oparciu o niezależną ocenę zagrożeń dla zdrowia można oczekiwać, że codzienne narażenie na benzen w wycofanych produktach na poziomach wykrytych podczas testów nie spowoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Unilever US wycofuje te produkty z dużej ostrożności" - czytamy na stronie producenta. Jednocześnie producent podkreśla, że nie ma żadnych przeciwwskazań do używania pozostałych produktów firmy Unilever.

Benzen to organiczny związek chemiczny, który jest węglowodorem aromatycznym w postaci bezbarwne i łatwopalnej cieczy. Jest produktem ubocznym powstałym podczas procesu oczyszczania ropy naftowej. Do produkcji suchych szamponów w postaci aerozolu używany jest butan, który również jest produktem ubocznym rafinacji ropy.

Nieprawidłowe oczyszczenie butanu sprawia, że może on zawierać inne składniki ropy naftowej, w tym właśnie benzen. Najprawdopodobniej to w ten sposób zostały skażone opakowania z aerozolem zawierającym suchy szampon - benzen trafił do produktu przypadkowo.