Agata Młynarska szczerze o życiu z ciężkimi chorobami: "Ból paraliżuje"

2021-12-03 8:20

Muszę zmienić otoczenie ze studia telewizyjnego, które było moją codziennością od poniedziałku do piątku na oddział szpitalny - wyznała Agata Młynarska w rozmowie z Karoliną Kalatzi. Rozmowa miała miejsce w programie "Intymne rozmowy" na dziendobry.tvn.pl. Dziennikarka opowiedziała w niej szczerze o życiu z chorobą Leśniowskiego-Crohna i fibromialgią, z którą także musi się mierzyć.

Agata Młynarska
Autor: https://www.facebook.com/agata.mlynarska.3

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną jelit. Jej objawy są bardzo uciążliwe i bolesne - to między innymi paraliżujące bóle brzucha i uporczywe biegunki, które w konsekwencji prowadzą do utraty masy ciała, niedożywienia i anemii. Powikłaniem tej choroby może być rak jelita grubego. Dziennikarka jest jedną z niemal sześciu tysięcy osób, które w Polsce zmagają się z tą chorobą. I przyznaje, że uniemożliwia jej ona normalne życie i ma wpływ właściwie na każdy aspekt jej życia.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Dziennikarka wyznała, że diagnoza była dla niej szokiem. "Ignorancja doprowadziła mnie do szpitala na półtora miesiąca i potem do informacji, że jestem bardzo ciężko chora, do objawów przede wszystkim: wymiotów, biegunek, bezsilności - leżysz i nie możesz się ruszyć" - mówiła.

Nie jest to jedyna choroba, z którą mierzy się Agata Młynarska - przyznała, że choruje również na fibromialgię. Jak powiedziała: "Jest to choroba polegająca na zupełnie innym postrzeganiu bodźców, czyli nawet dotyk, światło, wszystko, możesz postrzegać jako ogromny ból" - wyjaśniała. - "W domu, w samochodzie, w knajpie, mam alergię na głośne dźwięki, na za mocne światło - nie lubię tego. To jest tak, że mnie to aż przeszywa do kości. Lady Gaga choruje na to. Różni ludzie do mnie mówią: "Ale gdzie jest ta twoja choroba, przecież świetnie wyglądasz?". A ty siedzisz i czujesz, że wbijają Ci igły w nogi, w udo, w kolana, że nie wytrzymasz, tak cię ten ból paraliżuje".

Czy grozi ci udar mózgu?

Pytanie 1 z 7
Czy masz powyżej 55 lat?
Czy grozi ci udar - quiz