27-letnia modelka wyznała, że ma tężyczkę. "Płakałam i nie mogłam się ruszyć”

2022-08-06 13:03

Sandra Kubicka od kilku lat otwarcie mówi o swoich zmaganiach z problemami zdrowotnymi. Teraz modelka przyznała, że zdiagnozowano u niej tężyczkę. Ta dolegliwość atakuje głównie osoby młode i aktywne. Jej objawy są nieoczywiste, dlatego często trudno ją zdiagnozować.

27-letnia modelka wyznała, że choruje na tężyczkę. Płakałam i nie mogłam się ruszyć”
Autor: Instagram

27-letnia modelka w 2019 r. dowiedziała się, że cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS). Swoją popularność postanowiła wykorzystać do zwiększenia świadomości na temat tego schorzenia. Otwarcie opowiadała, jak wygląda jej walka z tym zaburzeniem. A teraz w rozmowie z portalem kobieta.pl przyznała, że zdiagnozowano u niej tężyczkę.

Diagnoza była dla niej zaskoczeniem. O tym, że choruje dowiedziała się kilka dni temu - po pierwszym ataku tężyczki. Kobieta wyznała, że napad był silny: "Przez pół godziny leżałam na podłodze. Płakałam i nie mogłam się ruszyć".

27-latka poinformowała, że ma tężyczkę utajoną. Sam napad został wywołany atakiem paniki. Kubicka powiedziała, że nadal nie czuje się dobrze i dochodzi do siebie. - Cały czas czuję ścisk w klatce – wyjaśniła.

Czym jest tężyczka?

Dla tężyczki charakterystyczne są niekontrolowane mrowienia, drętwienia i skurcze mięśni, które zwykle są bolesne. Wystąpienie objawów wiąże się ze zwiększoną nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Często tężyczka jest skutkiem zmniejszonego stężenia wapnia, któremu często towarzyszy zmniejszenie stężenia innych ważnych minerałów, czyli potasu i magnezu.

Wyróżnia się dwa rodzaje tężyczki, czyli:

  • postać jawną
  • postać utajoną.

Pierwszy z nich jest dużo łatwiej rozpoznać, ponieważ występuje przy zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach wapnia. Drugi rodzaj tężyczki jest trudny do zdiagnozowania. W badaniach poziom wapnia może być prawidłowy, a objawy nieoczywiste, do momentu gdy wywoła je bodziec np. silny stres lub atak paniki.

Tężyczka najczęściej dotyka osoby młode, aktywne zawodowo. Objawy tężyczki mogą przypominać padaczkę. Pierwsze symptomy to uczucie mrowienia, które najczęściej pojawia się w opuszkach palców, okolicy ust. Dopiero potem pojawiają się skurcze mięśni, które mogą być bolesne.

Inne symptomy wskazujące na tężyczkę to światłowstręt, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, drgawki z utratą przytomności.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Czy tężyczka jest niebezpieczna?

Objawów tężyczki nie wolno ignorować. Kiedy napad obejmuje skurcze krtani, trzeba niezwłocznie wezwać pomoc, ponieważ mogą stanowić zagrożenie życia danej osoby. Jeśli sygnały są mniej nasilone, należy udać się do lekarza, ponieważ tylko specjalista będzie w stanie zdiagnozować schorzenie.