2-latek zmarł przez wilgoć i pleśń na ścianach. Rodzice wcześniej prosili o pomoc

2022-11-21 13:18

Dom, który ma być bezpiecznym miejscem dla każdego z nas okazał się być powodem śmierci dwulatka. Dochodzenie wykazało, że chłopiec zmarł po „chronicznej ekspozycji na szkodliwą pleśń”, mimo że jego rodzice wielokrotnie zgłaszali obawy dotyczące pleśni w ich mieszkaniu.

2-latek zmarł przez wilgoć i pleśń na ścianach. Rodzice wcześniej prosili o pomoc
Autor: Getty Images 2-latek zmarł przez wilgoć i pleśń na ścianach. Rodzice wcześniej prosili o pomoc

Do tragicznych wydarzeń doszło w Wielkiej Brytanii w 2020 roku. Dwuletnie dziecko zmarło na skutek ekspozycji na szkodliwą pleśń i wilgoć na ścianach.

Czytaj też: Alergia na grzyby i pleśnie: objawy i leczenie

Jak pozbyć się pleśni i grzybów?

Pleśń i wilgoć na ścianach doprowadziła do śmierci dwulatka

Problem pleśni i wilgoci w domach w Wielkiej Brytanii nie jest nowy. Jest to prawdziwa zmora mieszkańców wysp, która przybiera na sile szczególnie w okresie zimowym.

„Tragiczna śmierć Awaaba powinna być decydującym momentem dla sektora mieszkaniowego pod względem poszerzania wiedzy, zwiększania świadomości i pogłębiania zrozumienia problemu wilgoci i pleśni”.

Dwulatek zmarł z powodu choroby układu oddechowego spowodowanej przewlekłym narażeniem na pleśń w jednopokojowym mieszkaniu, w którym mieszkał z rodzicami Faisalem Abdullahem i Aishą Aminin.

Nikt nie reagował

Rodzice chłopca wielokrotnie zgłaszali problem pleśni i wilgoci władzom, ale nie podjęto żadnych działań, które mogłyby pomóc się z tym uporać. Mały Awaab został zabrany do Rochdale Urgent Care Centre. Najpierw przestał oddychać, a podczas transportu do szpitala Royal Oldham doszło do zatrzymania akcji serca. Chłopiec zmarł.

W całym kraju jest mnóstwo rodzin mieszkających w podobnych warunkach. Pleśń i wilgoć w domach pozbawionych wentylacji to zabójstwo dla układu oddechowego. Takie miejsca nie nadają się do zamieszkania.

W tej tragicznej sytuacji nie pomaga kryzys, powodujący diametralny wzrost kosztów życia i podwyżki cen prądu. To tylko zwiększa ryzyko zachorowalności na schorzenia układu oddechowego, ponieważ wielu rodzin nie stać na ogrzanie domów.  

Pleśń na ścianach - jakie objawy wywołuje?

Wdychanie lub dotykanie zarodników pleśni może powodować reakcję alergiczną, która objawia się kichaniem, katarem, zaczerwienieniem oczu i wysypką skórną. Może też wywoływać ataki astmy.

Istnieją dowody, które wskazują, że narażenie na pleśń może prowadzić do rozwoju rzadkich chorób, w tym zapalenia płuc z nadwrażliwości, alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych i alergicznego grzybiczego zapalenia zatok.

Co możesz zrobić?

Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji, ważne jest, aby dowiedzieć się, czym konkretnie spowodowany jest nadmiar wilgoci w domu.

Znalezienie przyczyny problemu ułatwi znalezienie rozwiązania, dzięki czemu będziesz mógł podjąć kroki w celu ograniczenia wilgoci w powietrzu.

W przypadku, gdy problem z pleśnią i wilgocią w domu jest bardzo rozległy, być może będziesz musiał poprosić o pomoc profesjonalistę.