10 tys. kroków to minimum? Eksperci twierdzą, że niekoniecznie

2021-09-09 9:11

Aktywności fizyczna to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na dobry stan zdrowia. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy zmniejszać ryzyko wielu dolegliwości, m.in. schorzeń układu krążenia, cukrzycy czy chorób nowotworowych. Naukowcy postanowili sprawdzić, ile kroków należy wykonać każdego dnia, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

eksperci-nie-musisz-wykonywac-10-tysiecy-krokow-dziennie-by-uzyskac-korzysci-zdrowotne
Autor: Getty Images

Liczba kroków, jaką każdego dnia wykonuje człowiek jest znaczącym wskaźnikiem określającym całkowitą dzienną aktywność. Naukowcy sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy dzienną dawką kroków, jaką wykonują osoby w wieku 38-50 lat a przedwczesną śmiercią.

W badaniu wzięło udział 2110 dorosłych, którzy codziennie wykonywali co najmniej 7000 tysięcy kroków. Okazało się, że osoby przemierzające większą dzienną liczbę kroków w porównaniu z ochotnikami, którzy wykonywali ich mniej, mieli od 50 do 70 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Aktywność fizyczna przy cukrzycy typu 2

Analizy nie wykazały korelacji między intensywnością kroku a śmiertelnością. U osób przemierzających więcej niż 10000 tysięcy kroków na dzień nie zaobserwowano dalszego wpływu na zmniejszenie śmiertelności.

Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych badań na bardziej zróżnicowanych populacjach, by ocenić statystycznie istotne różnice płci oraz rasy, aby można było określić korzyści chodzenia zróżnicowanymi sposobami w różnych etapach życia.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.