1 kwietnia rewolucja w opiece paliatywnej i hospicjach? Minister zabrała głos

2024-03-25 9:00

Nadchodzące zmiany są wynikiem projektu zarządzenia prezesa NFZ. Na ten moment wiemy, że konsultacje społeczne będą trwać do 27 marca br. Natomiast jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, nowe zasady wejdą w życie już 1 kwietnia 2024 roku.

1 kwietnia rewolucja w opiece paliatywnej i hospicjach? Minister zabrała głos
Autor: Fot. PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS

W minioną środę opublikowano projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Z jego treści wynika, że zajdą zmiany dotyczące limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej. A dokładniej rzecz ujmując, chodzi o ich zniesienie. Do tej pory takie zasady dotyczyły wyłącznie pacjentów w grupie dzieci i młodzieży.

Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?

Hospicjum na NFZ. Zmiany już wkrótce

Opieka paliatywna skupia się na uśmierzaniu bólu oraz poprawie jakości życia osób, których nie da się już wyleczyć. Pacjent może przebywać w hospicjum lub w domu, ale do funkcjonowania potrzebuje leków, a często pomocy specjalistów. Do tej pory w przypadku dorosłych Narodowy Fundusz Zdrowia miał wyznaczony limit środków przeznaczonych na tego typu działania. 

- Od 1 kwietnia limity w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej zostaną zniesione - informuje Ministerstwo Zdrowia na platformie X.

A ustalenie potwierdza szefowa resortu, Izabela Leszczyna, która zabrała głos w sobotniej konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, problem z obecnością limitów był już widoczny od dawna. W 2019 roku Najwyższa Izba Kontroli wydała raport, z którego wynikało, że ograniczenia przyczyniają się do kolejek do hospicjów, a to sprawia, że wielu pacjentów nie ma szans dożyć oczekiwanej formy pomocy. 

Kto może skorzystać z hospicjum i opieki paliatywnej?

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje trzy rodzaje opieki paliatywno-hospicyjnej. Otóż pacjent może skorzystać następujących form:

  • ambulatoryjnej,
  • stacjonarnej,
  • domowej.

Pierwsza oznacza, że pacjent ma możliwość otrzymania wsparcia od poradni medycyny paliatywnej. Druga forma zakłada pobyt chorego w hospicjum lub umieszczenie na oddziale medycyny paliatywnej w jednym ze szpitali. 

Ostatnia możliwość to hospicjum domowe, wówczas pacjenta odwiedza pielęgniarka i lekarz, a chory może korzystać również z pomocy psychologa lub psychoonkologa, fizjoterapeuty, wolontariuszy, kapelana, czy pracownika socjalnego. Pacjent otrzymuje niezbędne leki oraz ma możliwość nieodpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

Z opieki paliatywnej i hospicyjnej mogą głównie skorzystać osoby cierpiące na nowotwory, AIDS, czy kardiomiopatię. Kolejną grupą, do której skierowana jest tego typu pomoc, to osoby borykające się następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego lub niektórymi rodzajami niewydolności oddechowej. Pacjenci z ranami przewlekłymi, odleżynami, czy owrzodzeniami związanymi z długotrwałym leżeniu również mają możliwość otrzymania wsparcia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki