Chore zęby przyczyną bólu głowy, zapalenia zatok, uszkodzenia stawów oraz choroby wrzodowej

14 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Dbanie o zęby uchroni cię przed bólami głowy i zatok. Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie także w naszym sercu. Co wspólnego z zębami ma ból głowy, uszkodzenie stawów,  zapalenie zatok czy uszkodzenie nerek? Okazuje się, że wiele!

Chore, zaniedbane zęby mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych. By się ich ustrzec, trzeba zawczasu zadbać o piękny uśmiech. Oto 9 powodów, dla których warto dbać o zęby:

1. Zły zgryz ma wpływ na częste bóle głowy

Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. By tego uniknąć, trzeba dbać o dobry zgryz.

2. Próchnica może uszkodzić stawy

Gdy bakterie zadomowią się w zębie, wydzielane przez nie enzymy i toksyny mogą naczyniami krwionośnymi wędrować po organizmie. Docierają nimi m.in. do stawów. Gdy je zaatakują, wywołują bolesne stany zapalne. Ich efektem mogą być nawet trwałe uszkodzenia stawów. By sprawnie chodzić, nie funduj sobie dziur w zębach.

3. Próchnica może spowodować stany zapalne zatok

Tuż nad kością szczęki znajdują się tzw. zatoki szczękowe. Borując ząb, zwłaszcza przy leczeniu kanałowym, dentysta musi bardzo uważać, by się do nich nie przebić. Na szczęście niezwykle rzadko zdarzają się takie wypadki przy pracy, ale już nie tak rzadko dochodzi do stanu zapalnego zatok szczękowych w efekcie głębokiej próchnicy w którymś z górnych zębów. Bakterie, które namnażają się w zaniedbanej próchnicy, łatwo docierają bowiem do sąsiadujących zatok. Kto chce tego uniknąć, musi co pół roku odwiedzać stomatologa, by nie przeoczyć zmian próchniczych.

4. Chore zęby sprzyjają powstawaniu choroby wrzodowej

Jeśli mamy duże braki w uzębieniu albo chore zęby bolą podczas jedzenia, popełniamy straszny grzech: jemy jak kaczka, czyli połykając duże kęsy. Gdy zaś dobrze przeżuwamy każdy ugryziony kawałek jedzenia, wtedy proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej i żołądek ma lżejszą pracę. Kiedy trafiają do niego duże kęsy – jedzenie dłużej zalega i musi być trawione przez większą ilość soku żołądkowego. W skład soku wchodzi m.in. kwas solny, który – gdy jest w nadmiarze – sprzyja powstaniu wrzodów żołądka. Jeśli więc chcesz uniknąć bolesnych ataków choroby wrzodowej, zachowaj komplet zębów.

5. Chore zęby mogą przyczynić się do groźnych chorób serca

Zdrowe zęby to nie tylko świeży oddech i lepsze samopoczucie. Jeśli rozwija się w nich próchnica, to gromadzące się w niej bakterie i ich toksyny z łatwością mogą się dostać maleńkimi naczyniami krwionośnymi do większych, a nimi do dowolnego miejsca w organizmie. Chcąc nie chcąc, muszą przepłynąć także przez naszą życiodajną pompę, czyli serce. I tutaj sieją spore spustoszenie. Badania naukowe bezdyskusyjnie potwierdzają, że mogą one spowodować zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie zastawek, a nawet... zawał. Jeśli więc chcesz dbać o serce – zacznij od przeglądu zębów.

6. Stany zapalne migdałków i gardła są wynikiem zakażenia paciorkowcem

To stan zapalny migdałków podniebiennych i otaczających je tkanek miękkich gardła. Powszechnie sądzi się, że za ten stan odpowiada przeziębienie tych okolic (szybkie wypicie lodowatej wody czy zjedzenie porcji lodów w czasie upałów). Ale to nie zimno powoduje zapalenie (ono tylko wywołuje miejscowy spadek odporności), lecz bakterie – głównie paciorkowce. Często biorą się one z zepsutego i nieleczonego zęba. Jeśli więc lubisz pić zimne napoje, szczególnie dbaj o zęby.

7. Kamień (płytka nazębna) i próchnica powodują nieświeży oddech

Jeśli nie myjemy zębów co najmniej 2 razy dziennie, zaczyna się na nich tworzyć płytka nazębna, a w niej mnożą się bakterie. Uszkadzają nie tylko zęby i dziąsła, ale też szaleją w resztkach jedzenia zostawionego między zębami. Rozkładają owe resztki, a efekt tej pracy jest... cuchnący. Jeśli nie chcesz, by inni odwracali głowę w czasie rozmowy z tobą, pucuj zęby i systematycznie usuwaj z nich kamień u dentysty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 26.06.2011 20:15
Słuchaj, poradzę Ci Zakopiankę. Koło cinema city na zakopiańskiej. Specjalizują się w stomatologii dla osób z traumą dentystyczną. Wiem, co mówię, ponieważ sam jestem pacjentem z taką właśnie przypadłością.
Nie zarejestrowany, 15.06.2011 19:55
Gdzie w Krakowie jest lekarz, który rozumie pacjentów z dentofobią??
 

8. Chore zęby mogą uszkodzić nerki

Wykonują one ciężką pracę, by oczyścić krew z ubocznych produktów przemiany materii. Niestety, docierają do nich też toksyny. A docierają do nerek z różnych źródeł w organizmie – również z chorych zębów. Owe toksyny mogą uszkodzić nerki, na tyle skutecznie, że przestaną one pełnić funkcję sprawnego filtra. By ich nie narażać – nie daj się próchnicy.

9. Kamień nazębny przyczynia się do powstania paradontozy

Jeśli co 6–12 miesięcy w gabinecie stomatologicznym nie usuniesz płytki nazębnej, będzie ona narastać i twardnieć, aż zamieni się w kamień. Ten zaś będzie się wdzierał pod dziąsła, tworząc tzw. kieszonki. Gdy się one pogłębiają, dziąsło odsuwa się od zęba i kurczy się. Pod wpływem warstwy kamienia szyjki zębów odsłaniają się. To paradontoza – choroba prowadząca do rozchwiania zębów, a następnie ich utraty. Jeśli chcesz mieć wszystkie zęby w szeregu, dbaj także o dziąsła.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 14)
patrycja, 14.11.2014 21.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zwierzęta nie myją zębów a mają głównie zdrowe uzębienie, więc po co szukać skoro ma sie pod nosem przykład, jeden za drugim. Mało tego, często gryzą kości i mają się świetnie. Warto zmienić jedzenie, jeśli w ogóle jest to wykonalne. Trują nas jakimś syfem, i reklamy jedna za drugą, malowane wędliny, napoje plus twarze ( tapeta )
 
dogma 9000, 28.10.2014 08.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każdy? Mów za siebie... Mam 40 lat i zęby zdrowe. Tak że się głupio nie wypowiadaj!
 
YourSong, 27.10.2014 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kasiu te baby ze wsi to one dbają o tapetę bo to jest najtańsze rozwiązanie. Zęby drogo kosztują. Biedna babeczka zadba o fryzurę bo widzi natychmiastowy efekt. Po co lata za dentystą miesiącami skoro jest fajna fryzura za 30 zł.
 
mumu, 18.09.2014 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sztuczna szczękę każdy kiedyś założy wcześniej lub póżniej. Dleczego nikt nie mówi o dentystach , którzy partolą zęby. Żle leczą , a póżniej człowiek cierpi, bi musi żeby wyrwać!
 
joana, 15.08.2014 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest to mozliwe, ja podejrzewam, że fluor wrecz niszczy zeby. od dziecka uwielbiama myc zęby, wpojono mi, ze to jest konieczne, wiec robilam to naprawde często i co? zapróchniczone mleczaki, potem co jakiś czas ubytek w stałych zebach. ciągle cos do leczenia. gdyby tak bylo, ze fluor tak super pomaga to nikt by nie mial dziur, a przeciez nie o to chodzi, zeby wszyscy mieli zdrowe zeby! kto by wtedy na tym zarobił?
 
BBB, 15.08.2014 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kochana na NFZ zrobią Ci ciemne plomby, ktore teraz niby uwazane są za takie trujące, ale uwierz mi lepiej mieć te plomby niż syf w ustach, zgorzele, smród i zatruty cały organizm. te plomby uwazam nawet za lepsze, bo gdy schną lepiej dopasowują się do ubytku, substancja ta rozszerza się i lepiej go wypelnia. po za tym sa bakterobójcze. probleme jest nie forsa tylko znalezienie zolidnego dentysty ktory zrobi to na NFZ i niczego nie spierniczy.
 
wiki, 20.05.2014 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Łatwo wam mówić, tylko dlaczego leczenie zębów jest takie drogie? nie wszystkich stać na to żeby zadbać o zęby. Politycy powinni się tym zająć.
 
marta meller, 26.07.2013 08.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pasty bez fluoru używamy od kilku lat i cały czas spisuje się bez jakichkolwiek problemów, jesteśmy z niej zadowoleni - nie ma z czego robić sensacji. Od dawna było wiadome, że fluor to jedna wielka lipa i w końcu ludzie oficjalnie zaczną mówić, że szkodzi.
 
ania mijał, 25.07.2013 07.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kocham Polaków... Dowody tego, że fluor szkodzi pojawiły się kupę lat temu, a wy dalej macie wątpliwości, czy ktoś nie robi was czasami w konia. Nie sądzicie, że bardzo delikatnie mówiąc, jest to śmieszne?
 
miska, 22.07.2013 08.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma co ukrywać - zęby mogą być przyczyną wielu dolegliwości, nie tylko tych tutaj wymienionych. Radzę dbać o zęby. Wystarczy mycie 3 razy dziennie, dobra szczoteczka, kontrole dentystyczne i naprawdę będziecie mieli znacznie mniej problemów!
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Nieświeży oddech - objawy i leczenie Nieświeży oddech - objawy i leczenie

Masz nieświeży oddech. Problem wydaje się błahy? Niestety, nie jest. Nieświeży oddech może...

więcej

9622

HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST HALITOZA oznacza brzydki ZAPACH Z UST

Halitoza, czyli przykry zapach z ust, rzadko bywa sygnałem poważnej choroby, ale utrudnia kontakty...

więcej

6488

Leczenie zębów bez borowania: co zamiast wiertła? Leczenie zębów bez borowania: co zamiast wiertła?

Borowanie to dla większości z nas najmniej przyjemna część wizyty u dentysty. Okazuje się, że...

więcej

6007

Leczenie próchnicy: nowoczesne WYPEŁNIENIA Leczenie próchnicy: nowoczesne WYPEŁNIENIA

Nowe technologie dotarły już do gabinetów dentystycznych. Wypełnienia ubytków są dziś estetyczne,...

więcej

6948

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 23, 2014

Witam, szukam opinii o occie jabłkowym Ojca Mateusza na odchudzanie. Ktoś stosował na odchudzanie? Podobno lepszy pod względem jakości niż inne dostępne octy. Ma dużo pozytywnych opinii, ale ja szukam takich na odchudzanie. Czy ktos stosował i może coś napisać? odchudzanie octem...

data

Listopad 21, 2014

Słuchaj, przede wszystkim potrzebujesz fachowej porady i dietetyka, który ułoży dietę specjalnie dla Ciebie, nie ma w internecie diety cud, która uleczy każdego, jesteśmy różni i to co działa na jednego nie koniecznie podziała na drugą osobę. Znalazłam ostatnio fajną firmę, za 60 zł masz...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.