Sposoby na podwyższony CHOLESTEROL. Jak obniżyć cholesterol bez leków?

maska dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
Konsultant: dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
45 komentarze
Autor: Magdalena Wróblewska

Chociaż cholesterol jest człowiekowi niezbędny, jego nadmiar bardzo szkodzi zdrowiu. Czy można obniżyć cholesterol bez leków? Co trzeba zrobić, by utrzymać go w ryzach? Podstawą jest dieta i ruch. Dopiero jeśli to nie pomoże w zbijaniu cholesterolu, sięga się po leki. Podwyższony cholesterol - jak go obniżyć?

Jak obniżyć cholesterol? Najważniejsza w profilaktyce i zbijaniu podwyższonego cholesterolu jest dieta. Jej istotą jest z jednej strony ograniczenie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej dostarczenie takich, które spowodują wzrost frakcji dobrego cholesterolu. Dzięki takiemu doborowi można utrzymać cholesterol w normie, a gdy masz go za dużo – zmniejszyć tę ilość przynajmniej o 15 proc. Najlepiej poprosić dietetyka, żeby ustalił najlepsze dla nas menu, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu. Dobra dieta musi być odpowiednio wyważona. Lecząc się na własną rękę, można obniżyć nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale też dobrego.

Cholesterol - jajka, podroby i tłuszcze zwierzęce na cenzurowanym

Całkowite wyeliminowanie cholesterolu z jadłospisu nie jest jednak ani możliwe, ani konieczne. Ale jego dawka w pożywieniu nie powinna przekraczać 300 mg (organizm przyswaja 40–50 proc. cholesterolu dostarczonego z jedzeniem). To oznacza, że musisz kierować się zdrowym rozsądkiem. Na czarnej liście czołowe miejsce zajmują jajka, ponieważ ich żółtko to prawdziwa bomba cholesterolowa (niemal całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu). Z drugiej jednak strony dostarcza lecytyny, która zapobiega odkładaniu się go w ściankach naczyń. Dietetycy zezwalają osobom zdrowym na zjedzenie nie więcej niż 3–4 jajek tygodniowo. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu nie powinny zjadać więcej niż 1–2 jajek na tydzień. Obok jajek na cenzurowanym znajdują się wszelkie podroby. Zdrowy człowiek może je jadać raz na miesiąc, ale gdy ma podwyższony cholesterol, musi z nich zrezygnować.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 09.07.2017 7:25
Myślałem, że znajdę coś ciekawego i mądrego. Poza wyzwiskami jednego z uczestników/widać, że ma spory cholesterol i zatkane naczynia w mózgu/nie ma tutaj nic ciekawego. Nowe badania/ nowsze badania/ najnowsze badania i wszystkie one mówią co innego. Mam 55 lat i doskonale pamiętam jak u moich dziadków jadło się pomidora prosto z krzaka a marchewkę wycierało się o spodnie. Mój dziadek z warzyw jadł kapustę w bigosie. 87 lat życia i zmarł z tęsknoty za babcią. Zapewne wszystkiego trzeba wrzucić po trochę do worka winowajcy. Organizmy nasze są też trochę inne. Muszą przyjąć ogromne dawki chemii na każdym kroku. Chemia ta jest coraz bardziej agresywna bo walczy z zarazami, robakami, grzybami roślin. Co człowiek potrafi zrobić z chemią nie potrafi zrobić ze swoim organizmem. Pomoże nam tylko własny rozum i szare komórki jeszcze bez miażdżycy.
Nie zarejestrowany, 08.06.2017 11:30
Tego się nie da wyleczyć jedynie można nie dopuścić do podnoszenia się poziomu cholesterolu, ja też muszę uważać i jak tylko się da to unikam potraw podnoszących poziom, nawet kawkę zaczęłąm pić astrę niskodrazniącą, która nie podnosi cholesterolu. Cholesterol jest "wykonawcą" naszego podstawowego mechanizmu obronnego. Jego poziom jest precyzyjnie ustalany na podstawie aktualnych potrzeb organizmu. Jest również wskaźnikiem (taką lampką kontrolną), który mówi o istniejących stanach zapalnych. Czy w przypadku awarii urządzenia wyłącza się jedynie wskaźnik awarii zamiast usuwać uszkodzenia?
 

Podstawą dobrej diety jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, bo to głównie one powodują podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Zamiast tłustego mięsa i wędlin wybieraj produkty drobiowe bez skórki. Unikaj smalcu, masła, śmietany, pełnotłustego mleka i jego przetworów. Masło wcale nie jest zdrowe. Znajduje się w nim dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dlatego nie powinno być traktowane jako główne źródło witaminy A. Dzieci mogą jeść niewiele masła, dorośli powinni zrezygnować ze smarowania nim pieczywa. Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami i miękkimi margarynami, pamiętając, że łączna ilość nie powinna przekroczyć 2 łyżek dziennie. Szczególne znaczenie mają tłuste ryby morskie – zawierają kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego.

Zdaniem eksperta
maska dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka

Rozpoczętej terapii nie wolno przerywać

Zaburzonej gospodarki lipidowej nie można lekceważyć, gdyż prowadzi do poważnych chorób serca i układu krążenia. Dlatego osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi wymagają systematycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Dietą można zdziałać wiele. Ale gdy nie pomaga, czasami trzeba włączyć leki. Wiele osób wierzy, że łykając pastylki, będą mogły jeść do woli. Ale dobre leczenie farmakologiczne musi być połączone z dietą. Ponadto należy wiedzieć, że raz podany lek trzeba będzie zażywać do końca życia. Tymczasem pacjenci często odstawiają lekarstwa, gdy stwierdzą, że cholesterol wrócił do normy. Tego nie wolno robić. Pamiętajmy, że działanie preparatów polega na hamowaniu aktywności enzymów potrzebnych do produkcji cholesterolu. Utrzymuje się on na właściwym poziomie dzięki lekom. Z chwilą przerwania kuracji ponownie się podwyższy, i to ze zdwojoną siłą.

Aby zbić cholesterol, jedz zdrowo, kolorowo

Jedz dużo warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, grube kasze. Zawierają błonnik, który utrudnia przyswajanie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Warzywa i owoce są też źródłem antyoksydantów zapobiegających utlenianiu się złego cholesterolu, a właśnie ta postać najbardziej sprzyja rozwojowi miażdżycy. Jeśli masz okazję, jedz karczochy – zawarta w nich cynaryna, hamując syntezę cholesterolu w wątrobie i zwiększając produkcję żółci, może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL nawet o 20 proc. Terapeutycznie działa czosnek, siemię lniane, otręby. Zielona herbata obniża poziom cholesterolu i poprawia proporcje między jego frakcjami, a dzięki polifenolom chroni cholesterol przed utlenianiem się. Właściwości antyoksydacyjne mają też fermentowane produkty sojowe. Ryzyko miażdżycy zmniejsza niewielka ilość alkoholu. Choć normy dopuszczają 30 g czystego alkoholu dziennie dla mężczyzn, a połowę tej dawki dla kobiet, lepiej sięgać po trunki okazjonalnie, bo systematyczne picie grozi uzależnieniem.

Ruch obniża cholesterol

Kiedy ostatni raz uprawiałaś sport? Najwyższa pora włączyć go do codziennych zajęć. Regularne ćwiczenia obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego. Ważny jest wybór rodzaju sportu. Powinny to być ćwiczenia poprawiające wytrzymałość, np. biegi, pływanie, jazda na rowerze lub intensywne spacery. Ćwicz 3–4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie po pół godziny (przy zwalczaniu nadwagi trening powinien trwać dłużej – dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową). Jeżeli cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą, ustal rodzaj aktywności z lekarzem. Pamiętaj, że każdy ruch jest lepszy niż żaden. Częściej chodź pieszo, wchodź po schodach, zamiast jeździć windą, a zamiast brać samochód, wskocz na rower.

Problem

Problem

Dobroczynne sterole i stanole

Substancje te występują w wielu produktach roślinnych (kukurydzy, orzechach, soi, nasionach sezamu, olejach). Mają zdolność obniżania stężenia cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL poprzez częściowe hamowanie wchłaniania ich w przewodzie pokarmowym. Dzienna dawka 2 g steroli i stanoli powoduje spadek LDL o ok. 12 proc. Regularne spożywanie nie mniej niż 2 g steroli zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 25 proc. Problem w tym, że ilość tych substancji w zwyczajnej diecie jest za mała, żeby uzyskać efekt terapeutyczny. Dlatego zaczęto je dodawać do niektórych produktów spożywczych. Są w margarynach: Flora pro.activ – 25 g (ilość do posmarowania 3–4 kromek chleba) dostarcza 1,6–2 g steroli; Benecol – smarując 3 kromki chleba, pokryjesz dzienne zapotrzebowanie na stanole, a także w jogurcie Danacol – wystarczy wypić jedną buteleczkę dziennie (1,6 g steroli).

Obniżanie cholesterolu: wsparcie z apteki

Odpowiednia dieta i dużo ruchu zwykle przywracają prawidłowe wartości cholesterolu. Tylko w niektórych przypadkach trzeba przyjmować leki obniżające poziom lipidów we krwi. Lekarz dobiera je indywidualnie, biorąc pod uwagę możliwości metaboliczne organizmu, ogólny stan zdrowia, wiek, płeć. Najpierw zaleca się średnią dawkę, a następnie koryguje leczenie. Jednak tego typu preparaty obniżają poziom nie tylko złego, ale nierzadko też dobrego cholesterolu, dlatego stosunek wartości obu frakcji pozostaje ostatecznie taki sam. Lekarstwa należy przyjmować pod kontrolą specjalisty. W żadnym razie nie wolno samodzielnie zmieniać dawki ani odstawiać leku. Nie należy też brać preparatów na własną rękę, ponieważ można sobie zaszkodzić. U 10 proc. pacjentów tego typu leki dają jednak działania uboczne.

Więcej:

W pułapce cholesterolu
Co z tym cholesterolem?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.03.2017

Komentarze (1 - 10 z 45)
Sebastian, 05.06.2017 18.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co do tłuszczy nasyconych to bzdura i stan wiedzy z lat 90 już zresztą obalony.tluszcze nasycone nie podniosą same z siebie cholesterolu o ile nie będą spożywane z węglowodanami. Takich połączeń należy unikać. Sam jestem na diecie tłuszczowej redukcyjnej tracę kilogramy cholesterol w normie a na śniadanie jem np jajecznicę z boczkiem mięso smażę na oleju kokosowym smalcu z gęsi a na kolację tłusty twaróg.Wyeliminowalem jednak ryże kaszę pieczywo makarony itp. bo to one w połączeniu z tłuszczami dźwigają cholesterol wraz z triglicerydami
 
Leszek , 25.05.2017 12.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mit o jajkach został już dawno obalony..nie są one tak szkodliwe jak opisane jest to w danym artykule.Biedni kulturyści którzy dziennie spożywają kilkadziesiąt kurzych jaj...
 
ja, 05.05.2017 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie jem tłuszczy,nie jem nabiału - nietolerancja laktozy i kazeiny.Głównie warzywa,owoce,dwie kanapki na śniadanie - pełnoziarniste,ciemne pieczywo,mięso w zasadzie tylko drób lub wołowina - cholesterol podwyższony .Znajomi maja polewkę - jak mówią jesz zielsko i co ?
 
arkonii, 15.04.2017 00.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przepraszam a kto ustalil ze cholesterol ma byc 200? wiekszosc ludzi ma ok 300 -400 i do czasu kiedy nie pojda do lekarza zyja zdrowo, dopiero jak zaczynaja jesc statyny zaczynaja sie problemy zdrowotne a wszystko po to zeby klamliwe firmy farmaceutyczne nabijaly sobie kieszenie, szary czlowiek nie wie ze tak naprawde cholesterol nie ma wplywu na zawaly zatory udary itp. i ze ludzie z wyzszym cholesterolem zyja dluzej co zostalo juz dawno udowodnione, wiec prosze autorke tego artykulu, ktora tytuluje sie jako dr hab. n. med. nie pisac bzdur i robic ludziom wody z mozgu!!! a wszyskich zachecam do przeczytania ksiazki ''CHOLESTEROL - NAUKOWE KLAMSTWO'' autorstwa Uffe Ravnskov
 
Czysta najlepsza, 22.03.2017 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Geny i nie picie alkoholu - domniemam, że nie pijesz bo to niezdrowe ;)
 
Annet, 03.03.2017 10.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, ważę 47kg przy wzroście 165, ćwiczę 5 razy w tygodniu, mięsa jem bardzo mało, przeważnie nabiał kasze mój cholesterol wynosi 208 dwa lata temu też tyle wynosił przy takim samie trybie zycia, co może być przyczyna jego podwyższenia?
 
załamana, 16.02.2017 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uprawiam aerobik dwa razy w tygodniu, mam 29 lat, nie jem w ogóle tlustych mięs ani chleba, owsiankę jem codzienne, owoce i warzywa też, słodycze tylko jak jest impreza rodzinna i święta, a mam ponad 300 cholest., złego 224, nie mam stresującej pracy, żeby to było ze stresu, a tabletkami nie chcę się truć... i jak tu zbić cholesterol?
 
Aga, 27.09.2016 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Że mną jest tak samo...jem lepiej zdrowiej to się podnosi...wydaje mi się że to nie żarcie je podnosi nerwy i stres to jest przyczyna
 
Aga, 27.09.2016 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam wiecznie podwyższony cholesterol odkąd pamiętam miałam 20 lat lekarka moja się za głowę chwytala teraz mam 44 lata miałam 360 po 4 miesiącach spadł do 301 nic nie robię lekow nigdy statyny zabijają...jeżdżę na rowerze i nie jest tłusto a cholesterol mam z czego???chyba w genach bo rodzice też mieli
 
littlewing, 16.08.2016 18.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oj dużo rzeczy można używać i naturalnie obniżyć poziom choleterolu, chociażby taki tam ziółka i tłuszcze nienasycone: http://www.okg-family.pl/front.public/detail/21. Ludzie to tu w Czechach strasznie przeżywają, ziółka na wszystko :)
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

392

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

312

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

307

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

283

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

EllaOne działa tylko w tym cyklu, w którym został przyjęty. W następnym cyklu skuteczność antykoncepcyjna będzie zależała wyłącznie od skuteczność stosowanych tabletek. EllaOne zawiera inhibitor...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.