Sposoby na podwyższony CHOLESTEROL. Jak obniżyć cholesterol bez leków?

maska dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
Konsultant: dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
22 komentarze
Autor: Magdalena Wróblewska

Chociaż cholesterol jest człowiekowi niezbędny, jego nadmiar bardzo szkodzi zdrowiu. Czy można obniżyć cholesterol bez leków? Co trzeba zrobić, by utrzymać go w ryzach? Podstawą jest dieta i ruch. Dopiero jeśli to nie pomoże w zbijaniu cholesterolu, sięga się po leki. Podwyższony cholesterol - jak go obniżyć?

Jak obniżyć cholesterol? Najważniejsza w profilaktyce i zbijaniu podwyższonego cholesterolu jest dieta. Jej istotą jest z jednej strony ograniczenie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej dostarczenie takich, które spowodują wzrost frakcji dobrego cholesterolu. Dzięki takiemu doborowi można utrzymać cholesterol w normie, a gdy masz go za dużo – zmniejszyć tę ilość przynajmniej o 15 proc. Najlepiej poprosić dietetyka, żeby ustalił najlepsze dla nas menu, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu. Dobra dieta musi być odpowiednio wyważona. Lecząc się na własną rękę, można obniżyć nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale też dobrego.

Nie przegap

Cholesterol - jajka, podroby i tłuszcze zwierzęce na cenzurowanym

Całkowite wyeliminowanie cholesterolu z jadłospisu nie jest jednak ani możliwe, ani konieczne. Ale jego dawka w pożywieniu nie powinna przekraczać 300 mg (organizm przyswaja 40–50 proc. cholesterolu dostarczonego z jedzeniem). To oznacza, że musisz kierować się zdrowym rozsądkiem. Na czarnej liście czołowe miejsce zajmują jajka, ponieważ ich żółtko to prawdziwa bomba cholesterolowa (niemal całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu). Z drugiej jednak strony dostarcza lecytyny, która zapobiega odkładaniu się go w ściankach naczyń. Dietetycy zezwalają osobom zdrowym na zjedzenie nie więcej niż 3–4 jajek tygodniowo. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu nie powinny zjadać więcej niż 1–2 jajek na tydzień. Obok jajek na cenzurowanym znajdują się wszelkie podroby. Zdrowy człowiek może je jadać raz na miesiąc, ale gdy ma podwyższony cholesterol, musi z nich zrezygnować.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.04.2015 15:33
No a podobno według najnowszych badań cholesterol, który spożywamy wraz z jedzeniem nie wpływa na poziom cholesterolu, krążecego we krwi. Podobno winowajcom jest endogenny cholesterol, a więc ten który organizm produkuje sam. Ja ostatnio się zainteresowałam dietą paleolityczną, która w dużej mierze składa się mięsa i to nie tylko chudego. Taką dietę stosowali nasi przodkowie, których problemy z miażdżyca były zdecydowanie mniejsze niż w naszych czasach. Zaczynam stosować tą dietę i naprawdę czuję się świetnie. Pozdrawiam! A skąd ty niby wiesz czy nasi przodkowie mieli problemy z miażdżycą czy nie ? Kto 30-40 lat temu badał sobie cholesterol ? A jeszcze wcześniej ? Jaki cholesterol miał Mieszko I czy Chrobry ? Skąd masz takie dane człowieku ? Nasi przodkowie umierali średnio w wieku 40 lat a ty stosujesz ich dietę ? Ja zacząłem stosować dietę jurajską ( mięso z dinozaurów) i naprawdę czuje się świetnie...Wcześniej stosowałem dietę neolityczną (kamienie) ale połamałem sobie zęby...
szarotka4, 29.03.2015 15:55
Dlaczego musisz uważać? Czy chociaż wiesz. Dlaczego masz podwyższony cholesterol?
 

Podstawą dobrej diety jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, bo to głównie one powodują podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Zamiast tłustego mięsa i wędlin wybieraj produkty drobiowe bez skórki. Unikaj smalcu, masła, śmietany, pełnotłustego mleka i jego przetworów. Masło wcale nie jest zdrowe. Znajduje się w nim dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dlatego nie powinno być traktowane jako główne źródło witaminy A. Dzieci mogą jeść niewiele masła, dorośli powinni zrezygnować ze smarowania nim pieczywa. Tłuszcze zwierzęce zastąp olejami i miękkimi margarynami, pamiętając, że łączna ilość nie powinna przekroczyć 2 łyżek dziennie. Szczególne znaczenie mają tłuste ryby morskie – zawierają kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego.

Zdaniem eksperta
maska dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka
dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka

Rozpoczętej terapii nie wolno przerywać

Zaburzonej gospodarki lipidowej nie można lekceważyć, gdyż prowadzi do poważnych chorób serca i układu krążenia. Dlatego osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi wymagają systematycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Dietą można zdziałać wiele. Ale gdy nie pomaga, czasami trzeba włączyć leki. Wiele osób wierzy, że łykając pastylki, będą mogły jeść do woli. Ale dobre leczenie farmakologiczne musi być połączone z dietą. Ponadto należy wiedzieć, że raz podany lek trzeba będzie zażywać do końca życia. Tymczasem pacjenci często odstawiają lekarstwa, gdy stwierdzą, że cholesterol wrócił do normy. Tego nie wolno robić. Pamiętajmy, że działanie preparatów polega na hamowaniu aktywności enzymów potrzebnych do produkcji cholesterolu. Utrzymuje się on na właściwym poziomie dzięki lekom. Z chwilą przerwania kuracji ponownie się podwyższy, i to ze zdwojoną siłą.

Aby zbić cholesterol, jedz zdrowo, kolorowo

Jedz dużo warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, grube kasze. Zawierają błonnik, który utrudnia przyswajanie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Warzywa i owoce są też źródłem antyoksydantów zapobiegających utlenianiu się złego cholesterolu, a właśnie ta postać najbardziej sprzyja rozwojowi miażdżycy. Jeśli masz okazję, jedz karczochy – zawarta w nich cynaryna, hamując syntezę cholesterolu w wątrobie i zwiększając produkcję żółci, może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL nawet o 20 proc. Terapeutycznie działa czosnek, siemię lniane, otręby. Zielona herbata obniża poziom cholesterolu i poprawia proporcje między jego frakcjami, a dzięki polifenolom chroni cholesterol przed utlenianiem się. Właściwości antyoksydacyjne mają też fermentowane produkty sojowe. Ryzyko miażdżycy zmniejsza niewielka ilość alkoholu. Choć normy dopuszczają 30 g czystego alkoholu dziennie dla mężczyzn, a połowę tej dawki dla kobiet, lepiej sięgać po trunki okazjonalnie, bo systematyczne picie grozi uzależnieniem.

Ruch obniża cholesterol

Kiedy ostatni raz uprawiałaś sport? Najwyższa pora włączyć go do codziennych zajęć. Regularne ćwiczenia obniżają poziom cholesterolu całkowitego i podwyższają dobrego. Ważny jest wybór rodzaju sportu. Powinny to być ćwiczenia poprawiające wytrzymałość, np. biegi, pływanie, jazda na rowerze lub intensywne spacery. Ćwicz 3–4 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie po pół godziny (przy zwalczaniu nadwagi trening powinien trwać dłużej – dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową). Jeżeli cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą, ustal rodzaj aktywności z lekarzem. Pamiętaj, że każdy ruch jest lepszy niż żaden. Częściej chodź pieszo, wchodź po schodach, zamiast jeździć windą, a zamiast brać samochód, wskocz na rower.

Problem

Problem

Dobroczynne sterole i stanole

Substancje te występują w wielu produktach roślinnych (kukurydzy, orzechach, soi, nasionach sezamu, olejach). Mają zdolność obniżania stężenia cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL poprzez częściowe hamowanie wchłaniania ich w przewodzie pokarmowym. Dzienna dawka 2 g steroli i stanoli powoduje spadek LDL o ok. 12 proc. Regularne spożywanie nie mniej niż 2 g steroli zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 25 proc. Problem w tym, że ilość tych substancji w zwyczajnej diecie jest za mała, żeby uzyskać efekt terapeutyczny. Dlatego zaczęto je dodawać do niektórych produktów spożywczych. Są w margarynach: Flora pro.activ – 25 g (ilość do posmarowania 3–4 kromek chleba) dostarcza 1,6–2 g steroli; Benecol – smarując 3 kromki chleba, pokryjesz dzienne zapotrzebowanie na stanole, a także w jogurcie Danacol – wystarczy wypić jedną buteleczkę dziennie (1,6 g steroli).

Obniżanie cholesterolu: wsparcie z apteki

Odpowiednia dieta i dużo ruchu zwykle przywracają prawidłowe wartości cholesterolu. Tylko w niektórych przypadkach trzeba przyjmować leki obniżające poziom lipidów we krwi. Lekarz dobiera je indywidualnie, biorąc pod uwagę możliwości metaboliczne organizmu, ogólny stan zdrowia, wiek, płeć. Najpierw zaleca się średnią dawkę, a następnie koryguje leczenie. Jednak tego typu preparaty obniżają poziom nie tylko złego, ale nierzadko też dobrego cholesterolu, dlatego stosunek wartości obu frakcji pozostaje ostatecznie taki sam. Lekarstwa należy przyjmować pod kontrolą specjalisty. W żadnym razie nie wolno samodzielnie zmieniać dawki ani odstawiać leku. Nie należy też brać preparatów na własną rękę, ponieważ można sobie zaszkodzić. U 10 proc. pacjentów tego typu leki dają jednak działania uboczne.

Więcej:

W pułapce cholesterolu
Co z tym cholesterolem?

Więcej o diecie przeczytasz na blogu dr Krystyny Knypl Cywilizacja soli

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 21.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
Smerfetka, 16.07.2015 15.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy badaniu cholesterolu warto zróobić komplet badań na lipidogram, np. W Laboratorium Rh +. Sam cholesterol to za mało. Tam zrobią kompleksowe badania: cholesterol LDL, HDL, cholesterol całkowity, triglierycy itp. Należy pamiętać, by przez kilka dni wcześniej nie wprowadzać żadnych zmian do swojej diety. To bardzo ważne, bo może bardzo zmienić, zafałszować wynik. Trzeba przyjść także na czczo. Co prawda zdarza się, że osoby szczupłe mają cholesterol, a te bardziej tęgie - nie, ale zawsze należy to sprawdzać, bo otrzymany wynik zapewne nie jest miarodajny.
 
Marcin, 19.06.2015 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się z jednym z poprzedników, że samo obniżanie poziomu cholesterolu za pomocą statyn jest działaniem na skutek a nie na przyczynę. O tym jak obniżać cholesterol naturalnymi sposobami jest na http://www.sercejakdzwon.pl
 
mariaaa, 29.05.2015 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poczytajcie sobie o glukomannanie na internecie. Jak dla mnie chyba najlepszy, bo naturalny sposób na obniżenie cholesterolu, chociaż zależy od producenta, żeby nie dorzucał żadnej chemii. Ja wybrałam Żyłoleum, bo jest to naturalny ekstrakt 95 %. Przeglądałam masę stron, bo nie chcę się truć jakimś świństwem, a glukomannan został uznany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności jako środek, który faktycznie obniża poziom cholesterolu, a co więcej pomaga w odchudzaniu, co podwójnie mnie uszczęśliwia :D Poza tym, pilnuję tego co jem. Ograniczam smażone potrawy, staram się jeść w większości gotowane. Lekarka powiedziała mi, że najgorszym pomysłem jest smażenie na smalcu, a takich ludzi podobno nie brakuje.
 
Marcel, 30.04.2015 13.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem problem z cholesterolem LDL i mój wynik był masakryczny 190 mg w ten sposób po raz pierwszy znalazłem się w szpitalu. Tam zbili mi do 160 mg i wypisali. Niestety skłonność do złego cholesterolu mam po ojcu i strasznie ciężko jest mi go utrzymać w normie mimo ograniczania tłuszczów zwierzęcych w diecie. Szukając skutecznych sposobów na zbicie złego cholesterolu trafiłem na cholesteroloff i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Mój poziom LDL utrzymuje się już od 4 miesięcy w okolicach 120 mg, a mam 48 lat i skłonności do wysokiego cholesterolu i co ważne, suplement ma naturalny skład, więc jest bezpieczny. Jeżeli masz problem ze zbyt wysokim cholesterolem to cholestroloff rozwiąże ten problem.
 
Koziolek Malolek , 20.03.2015 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Olej lniany co za bzdury ja juz walnolem pare butelek i nic mi jakos niespadlo
 
ola_bln, 03.03.2015 04.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzieki za te slowa...kazek, czytalam, co napisales, moj tata mial tak na imie ... wracajac do Twoich slow, ciesze sie bardzo, ze istnieja jeszcze madrzy ludzie na swiecie, mnie niemieccy lekarze - a dokladnie w Berlinie, tez chcieli ... chyba wykonczyc. I bylo to juz na pograniczu szantazu ;-) jak mi jeden "pan" w Klinice Buch powiedzial, ze moja choroba wziela sie z wiatru + inna bzdura, myslalam ze sie na ich brudna podloge przewroce.
 
303, 14.02.2015 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na takiej, że produkty roślinne w ogóle go nie zawierają?
 
drbloger, 10.02.2015 23.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Statyny nie tylko są szkodliwe ale także nic nie leczą. Obniżają poziom cholesterolu, który nie jest przyczyną miażdżycy. Żeby wyleczyć miażdżycę należy zająć się przyczynami jej powstawania. Polecam ebook, w którym wszystko jest wyjaśnione http://jak-wyleczyc-miazdzyce.pl/ebook/
 
kazek, 09.02.2015 20.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam działanie statyn jest szkodliwe choć lekarze pacjentowi mówią że nie Jestem ciekaw czy sami by jedli te truciznę bo statyny są trucizną gdyż zatruwają wątrobę i ta przestaje cholesterol produkować doświadczyłem sam na własnej skórze bo po dwóch miesiącach brania statyn ATORIS nie mogłem rano wstać z łóżka tak mnie bolały mięśnie skojarzyłem to z tymi tabletkami i po wklepaniu tematu znalazłem w sieci artykuł pani doktor badaczki medycznej angielki z uniwersytetu ale jakiego nie pamiętam . To co przeczytałem to mi włos na głowie się zjeżył i ja tym się trułem. Od tego dnia zaprzestałem brania statyn i mięśnie wróciły do normy Przemysł farmakologiczny jest na drugim miejscu po petrochemii WHO zalecila takie normy i lekarze stosują się do tych norm i nie powiedzą pacjentowi w jaki inny sposób obniżyć cholesterol. Jest całe mnóstwo wymiataczy wolnych rodników komu na tym zależy musi trochę pokopać w sieci, potwierdzam że jajka sa najlepszym pokarmem na świecie, pewnie że mają cholesterol ale jak go zacznie w organiżmie brakować to go wytworzy wątroba chyba że przed tym się ją otruje statynami. W badaniach przeprowadzonych przez wspomnianą panią doktor badaczkę wykazuje że niski poziom cholesterolu posiadaja ludzie w ostatniej fazie swojego życia artykuł już z sieci zniknął nie pasuje do do tego co WHO nam wciska jako prawdę a jaka jest prawda ? Są autorytety medyczne które podpiszą wszystko jako prawdę przeprowadzonych badańa najlepiej klinicznych bo to się lepiej słyszy tylko kwestią jest cena .
 
Widz, 04.02.2015 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na jakiej podstawie i na podstawie jakich badań twierdzicie , że zły cholesterol to ten zwierzęcy
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY: akcja operacja. Zabiegi usuwania ŻYLAKÓW ODBYTU HEMOROIDY: akcja operacja. Zabiegi usuwania ŻYLAKÓW ODBYTU

Hemoroidy można usunąć bezboleśnie i szybko. To często jedyny sposób na uwolnienie się od bólu,...

więcej

30288

Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się...

więcej

33482

Anemia: jak poprawić złe wchłanianie żelaza Anemia: jak poprawić złe wchłanianie żelaza

Anemia rozwija się, gdy organizm produkuje za mało czerwonych krwinek. Najczęściej mamy anemię z...

więcej

20307

CHOROBY KRWI: anemia, czerwienica, białaczka, hemofilia CHOROBY KRWI: anemia, czerwienica, białaczka, hemofilia

Gdy krew jest zdrowa, narządy wewnętrzne są dobrze odżywione, system obronny działa sprawnie. Ale...

więcej

27843

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

W przypadku wymienionych leków należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji terapii. Nie jest medycznie uzasadnione łączenie w...

Z opisu rezonansu nie wynika nic niepokojącego... Kwestią jest to, jakie masz ewentualne objawy bólowe kolana. Przypuszczam, że w przypadku pracy fizycznej problem jest natury bardziej...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.