Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki

Konsultant: Kamila Gryn, psycholog, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
23 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Często młodzież próbuje narkotyków pod wpływem otoczenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakiego spustoszenia mogą dokonać w ich organizmie. Jak działają  popularne narkotyki - marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy lub halucynogenne grzyby? Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Często młodzież próbuje narkotyków na wakacjach. Sprzyja temu wyrwanie się spod kontroli rodziców, nowe znajomości. Zwykle sięga wtedy po różne środki rozluźniające – od marihuany po heroinę.
Wśród młodzieży szkolnej i studenckiej modne są też narkotyki pobudzające jak amfetamina, które dają „kopa”. Problem w takim samym stopniu dotyka dzieci z rodzin uważanych za patologiczne, jak i z tzw. dobrych domów.

Narkotyki rozluźniające: marihuana, haszysz, heroina

 • Marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia).
  Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie. 
  Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy.
 • Heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania).
  Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania.
 • Leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane).
  Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym.
  Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.

Narkotyki pobudzające: amfetamina i kokaina

 • Amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki).
  Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność.
  Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć.
 • Kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami).
  Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.

Narkotyki halucynogenne: ecstasy, LSD, halucynogenne grzyby, kleje i rozpuszczalniki

 • Ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie).
  Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu.
 • LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie).
  Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe.
 • Halucynogenne grzyby (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia).
  Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia.
 • Kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów).
  Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk.
  Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 23)
sarkaz, 31.07.2015 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pale od przeszlo 20 lat. glownie m. and # i nie widze skutkow ubocznych. pale kilka razy w tygodniu jak nie codziennie. mam swoje lata i dlatego zainteresowalem sie odpowiedzia na pytanie - czy jestem uzalezniony? czytam tu madre wersy i dochodze do wniosku, ze 1. nie jestem sam :) 2. nie jestem uzalezniony - czy moze bardziej "zagrozony" czymkolwiek ze strony moich narkotykow. wybieraj to co naturalne i nie bedziesz musial spodziewac sie klopotow. zdrowotnych, rodzinnych czy w pracy. / nie zazna wstydu, kto zna zrodlo umiaru/. milego palenia.
 
Marian, 16.07.2015 23.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pale m. ponad 15 lat z rozna czestotliwoscia, w dzwiecinstwie cierpialem na depresje i stany lekowe, jako nastolatek odwiedzilem nawet oddzial zamkniety. Teraz pale regolarnie i daleko mi do jakichkolwiek stanow lekowych czy depresjii. Dym z m. nie wywoluje powiklan w plucach, jest on o wiele bardziej przyjazny niz dym tytoniowy (legalny) najwiekszym zagrozeniem dla pluc jest wysoka temperatura, no ale od czego sa bonga wodne z lodem i kosmiczne łakocie :) Dzieki propagandzie (wolnekonopie(KROPKA)org/2012/11/03/jak-zdelegalizowano-konopie/) paląc jointa w domu jestem postrzegany przez spoleczenstwo i wymiar sprawiedliwosci na rowni z cpunem, szukajacym bez skutku miejsca w zylach na kolejna dawke ktory robi laske bezdomnym za 5zl. Szkodliwosc czynu zerowa, kara - OD 3 lat pozbawienia wolnosci za nieznaczne ilosci. Idzie tylko podziekowac "sexuologom dziewicom" za pisanie dezinformujacych artykulow z dobrym pozycjonowaniem w googlach i propagandzie. Wg prawa: Jestes studentem, masz ambitne plany na przyszlosc ale palisz marihuane?! my Cie ochronimy, wsadzajac do wiezienia na ponad 3 lata z pedofilami, gwalcicielami i seryjnymi mordercami, ale przynajmniej nie zmarnujesz sobie zycia przez narkotyki!
 
mahiu, 23.06.2015 21.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sama zażywałam narkotyki i wiem ze to co jest w artykule jest prawdą. Więc nie piszcie że po marihuanie nie występują stany depresyjne i paranoje. Na pewno prawda jest że jeśli zapalisz raz w tyg. albo raz w miesiącu to nie odczujesz takich skutków ubocznych jak osoba która wypala codziennie 5 gram. Ludzie ogarnijcie się i przestańcie pisać bzdury!!!
 
24ORANGEHAZE, 18.06.2015 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy. Wszystko zaje#iście z tym że to są objawy długotrwałego palenia dopalaczy a przeciwieństwa palenia mj.
 
Ktoś, 30.05.2015 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co do stanów depresyjnych i paranioi, po długim braniu trawki to się nie zgodze, depresja jest żadka, a paranoja się pojawia odrazu gdy THC trafi do organizmu :)
 
Ecstasy, 18.05.2015 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Yo - Każdy narkotyk działa podobnie na każdego, jednak że nie należy wrzucać wszystkich/wszystkiego do jednego worka ze względu na : Różność osobowości, przeżyć, ekipy, nastroju lub klimatu, jeżeli ktoś zażywa narkotyki w stylu - Dawaj co masz bracie ! i tak jestem baranem, więc ch*ja kładę na efekty uboczne i będę brał do puki nie wykituje, a sobie jeszcze poodpierd*lam na dzielni, to najlepiej przestać brać cokolwiek i zająć się dokształcaniem swojej osoby. Każdy narkotyk szkodzi w jakimś stopniu, jednym mniej, drugim więcej, dlatego jak coś brać to z głową i w jakimś celu, a nie po to żeby się naćpać i uprzykrzać życie innym ludziom. PS. Zamiast bronić bezpodstawnie jakichkolwiek narkotyków, lub obrzucać je obelgami i winić Diller'sów, to poczytajcie coś więcej na ich temat, bowiem tylko ten co bierze jest wstanie powiedzieć coś na temat szkodliwości psychicznej danej chemii.
 
BIGRaFiK, 11.03.2015 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie rozumiem jakie ludzie moga miec pojecie na temat zazywania narkotykow skoro wierza we wszystko co mowia inni w TV. Najpierw niech sprobuja zazyc sami, a pozniej niech sie wypowiadaja na ten temat.
 
inny człowiek, 04.02.2015 15.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może to wyda się dziwne ale w moim przypadku jak zażyłem LSD coś się w moim życiu zmieniło , i to na lepsze jakoś zacząłem inaczej podchodzić do rodzinny , zwierząt do wszystkiego tak jak by ktoś otworzył emocjonalną furtkę w mojej duszy . Negatywy minęły mam mniej zmartwień . Zażyłem LSD tylko raz w życiu ,nie uzależniłem się , nie wiem może jeszcze kiedyś się skusze , denerwuje mnie tylko to że wielu ludzi się wypowiada nie wiedząc nic na ten temat , ale to wynika po prostu z braku edukacji . Jak to mówią wszystko jest dla ludzi .
 
Crt, 22.01.2015 04.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgodzę się że heroina czy też LSD są narkotykami których lepiej nie tykać nawet alkohol który jest substancją oddziaływającą negatywnie niemal na każdy organ w ciele z którym ma kontakt a który to tak podstępnie został wprowadzony do krajów słowiańskich w celu ich masowego rozpicia i ogłupienia (co jest mało znane). Natomiast wrzucanie do tego samego worka również marihuany jest czystą niepoprawnością, którą rozwieją pierwsze lepsze badania jednak przemysł farmaceutyczny z racji na zbyt wiele właściwości leczniczych które posiada ta roślina nie szybko pozwoli na utratę zysków i odstawienie przez osoby wielu drogich farmaceutyków ; ) Współczesny zachodni świat farmaceutyczny nie ma w interesie danie Ci pełnego rozwiązania twojego problemu natomiast za zadanie jak najdłużej utrzymać Cię przy życiu trochę łagodząc skutki choroby dając Ci kilka tabletek od których po jakimś czasie staniesz się zależny . Twój problem jest czyimś biznesem pomyśl troszkę . A po autorze artykułu nie będę "jechał" gdyż sam kiedyś podobnie zacięcie wierzyłem na słowo tworzącym i szerzącym tą propagandę : )
 
rząd do pieca!!!!, 21.11.2014 04.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Artykuł pisała oczywiscie osoba ktora w zyciu nigdy zadnego narkotyku nie sprobowala a oczywiscie wypisuje jakie to dzialanie maja narkotyki. Wcale to nie prawda ze po dlugotrwalym paleniu pojawiaja sie depresje czy leki. Leku i paranoji mozna dostac juz od pierwszego zapalenia trawki- wiele ludzi tak mialo i z tego powodu niezdecydowali sie wiecej tego probowac niechce mi sie wiecej pisac tylko zachecam osobe ktra to pisala zeby sprobowala tych narkotykow i dopiero pisala jak dzialaja. Bo ludzie sie wypowiadaja na jakis temat o ktorym nie maja pojecia.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RZUCENIE PALENIA: 5 powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem RZUCENIE PALENIA: 5 powodów, dla których warto rozstać się z nałogiem

Wciąż palisz papierosy? Jeśli nie przekonują cię argumenty zdrowotne, sprawdź, co zyska twoja uroda...

więcej

9522

Najpopularniejsze metody RZUCANIA PALENIA Najpopularniejsze metody RZUCANIA PALENIA

Jest wiele metod, które mogą pomóc ci w codziennej walce z nałogiem nikotynowym. My przedstawiamy...

więcej

10443

Uzależnienie od komputera i gier komputerowych - objawy Uzależnienie od komputera i gier komputerowych - objawy

Uzależnienie od komputera, internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na...

więcej

18296

Skutki palenia papierosów - w jakie mity wierzą palacze? Skutki palenia papierosów - w jakie mity wierzą palacze?

Aż 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Wielu stara się z tym walczyć, ale brakuje im...

więcej

9196

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dziękuję za list, to bardzo ciekawa, trudna, ale też powszechna sytuacja. Z tego co piszesz można wnioskować, że rada, żebyście spokojnie porozmawiały, byłaby (już) nietrafna. Być może najlepszym...

To, co opisujesz, ten stan to może być wszystko, m.in zaburzenia związane z chorobami tarczycy, dlatego radzę zrobić badania kontrolne (TSH, FT3, FT4, glukoza, morfologia) i zapisać się do lekarza...

Szkoda, że podaje Pan/Pani tak mało informacji. Chodzi o wiek, zainteresowania, rodzaj wykonywanej pracy ale także szczegóły dotyczące problemu: kiedy dzieje się to co zostało opisane, czy w sytuacji...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.