Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki

Konsultant: Kamila Gryn, psycholog, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
35 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Często młodzież próbuje narkotyków pod wpływem otoczenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakiego spustoszenia mogą dokonać w ich organizmie. Jak działają  popularne narkotyki - marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy lub halucynogenne grzyby? Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Często młodzież próbuje narkotyków na wakacjach. Sprzyja temu wyrwanie się spod kontroli rodziców, nowe znajomości. Zwykle sięga wtedy po różne środki rozluźniające – od marihuany po heroinę.
Wśród młodzieży szkolnej i studenckiej modne są też narkotyki pobudzające jak amfetamina, które dają „kopa”. Problem w takim samym stopniu dotyka dzieci z rodzin uważanych za patologiczne, jak i z tzw. dobrych domów.

Narkotyki rozluźniające: marihuana, haszysz, heroina

 • Marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia).
  Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie. 
  Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy.
 • Heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania).
  Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania.
 • Leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane).
  Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym.
  Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.

Narkotyki pobudzające: amfetamina i kokaina

 • Amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki).
  Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność.
  Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć.
 • Kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami).
  Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.

Narkotyki halucynogenne: ecstasy, LSD, halucynogenne grzyby, kleje i rozpuszczalniki

 • Ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie).
  Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu.
 • LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie).
  Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe.
 • Halucynogenne grzyby (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia).
  Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia.
 • Kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów).
  Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk.
  Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 35)
gre, 13.03.2017 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Panie... ja bym powiedzial ze religia jest najgorszym narkotykiem z wszystkich tu wymienionych
 
gre, 13.03.2017 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/jak-dzialaja-na-organizm-marihuana-amfetamina-lsd-i-inne-narkotyki_37465.html
 
roman , 11.02.2017 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nawet jednorazowe użycie może prowadzić do zakażenia wirusem hiv padłem . Raczej brudna igła może do tego doprowadzić hahaha
 
Julian Konop, 15.08.2016 16.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam chciałbym zapytać autora tego arytukły czy kiedy kolwiek miał doczynienia lub chociazby widział człowieka po ktorejs z w.w. uzywek ? Bo wydaje mi sie ze jedynie na yt albo w filmie widział.
 
Tato, 06.02.2016 05.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opis do naukowych nie należy. Określę go tak: "Tato, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział..."
 
Czupakabra , 03.01.2016 05.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Marihuana brązowozielone suszone liście... Widać że autor ma pojęcie o czym pisze :P
 
WE_420ED, 30.10.2015 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brązowozielone suszone liście przypominające zioła :-) piwo pewnie tez sie robi z lisci chmielu... have mercy!!!!
 
Olis, 11.09.2015 14.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Haha. Nawet nie wiesz jak śmiesznie brzmisz. Ćpun mnie bedzie pouczał ;D
 
Janna, 29.08.2015 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bzdura! "heroina czy lsd"...kompletne nieporozumienie. Jedno jest najbardziej zabójczym narkotykiem, drugie najmniej. Jak można to wrzucać do jednego worka? Widza jest tutaj: http://www.economist.com/blogs/dailychart/2010/11/drugs_cause_most_harm
 
Janna, 29.08.2015 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co do braku ekukacji, to sam byś się dokształcił, kolego. Po pierwsze - lsd i inne narkotyki z grupy "psychodeliki" zwane też(niesłusznie) halucynogenami - w ogóle nie mają potencjału uzależniającego, po prostu uzależnienie od nich nie jest możliwe. Co więcej - po każdym "tripie" trzeba odczekać minimum 2 tyg. a w praktyce kilka miesięcy - ponieważ występuje tolerancja i kolejna "próba" podjęta za wcześnie będzie bardzo słaba. Po drugie - szkodliwość lsd, psylocybiny(grzyby) i innych psychodelików jest najniższa z możliwych - daleko za popularną trawką, nie mówiąc o takich killerach jak tytoń czy alkohol. Po trzecie - zjawisko utrzymującego się do roku czasu "poprawienia emocji" które przejawia się w większej empatii, otwartości i wrażliwości na muzykę, barwy i sztukę - to standardowy, pozytywny "skutek uboczny". W badaniach klinicznych to jest często podkreślane. Zagrożeniami są: nieprawidłowe użycie co może zaskutkować tym że się złapie tzw. "bad tripa" czyli będzie panika i histeria, no i możliwość bycia aresztowanym, jako że są nielegalne. Osoby chore psychicznie/z zaburzeniami mogą pogorszyć swój stan, możliwe są interakcje z lekami (n.p. antydepresantami). Jest to dla ludzi dorosłych i zdrowych psychicznie, wtedy działanie jest przewidywalne i bezpieczne.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Xanax (alprazolam) - działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leku Xanax (alprazolam) - działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leku

Xanax (alprazolam) to lek psychotropowy należący do grupy benzodiazepin. Stosowany jest w celu...

więcej

165

AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

161

Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku

Metamfetamina (w slangu narkotykowym kryształ, piko), to pochodna amfetaminy o bardzo silnym...

więcej

160

Ecstasy (MDMA): działanie, objawy i skutki uboczne zażycia narkotyku Ecstasy (MDMA): działanie, objawy i skutki uboczne zażycia narkotyku

Ecstasy (MDMA) to narkotyk popularny wśród tak zwanych „niedzielnych narkomanów” - osób, które...

więcej

157

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.