Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki

Konsultant: Kamila Gryn, psycholog, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
31 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Często młodzież próbuje narkotyków pod wpływem otoczenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakiego spustoszenia mogą dokonać w ich organizmie. Jak działają  popularne narkotyki - marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy lub halucynogenne grzyby? Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Często młodzież próbuje narkotyków na wakacjach. Sprzyja temu wyrwanie się spod kontroli rodziców, nowe znajomości. Zwykle sięga wtedy po różne środki rozluźniające – od marihuany po heroinę.
Wśród młodzieży szkolnej i studenckiej modne są też narkotyki pobudzające jak amfetamina, które dają „kopa”. Problem w takim samym stopniu dotyka dzieci z rodzin uważanych za patologiczne, jak i z tzw. dobrych domów.

Narkotyki rozluźniające: marihuana, haszysz, heroina

 • Marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia).
  Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie. 
  Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy.
 • Heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania).
  Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania.
 • Leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane).
  Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym.
  Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.

Narkotyki pobudzające: amfetamina i kokaina

 • Amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki).
  Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność.
  Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć.
 • Kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami).
  Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.

Narkotyki halucynogenne: ecstasy, LSD, halucynogenne grzyby, kleje i rozpuszczalniki

 • Ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie).
  Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu.
 • LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie).
  Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe.
 • Halucynogenne grzyby (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia).
  Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia.
 • Kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów).
  Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk.
  Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 31)
Tato, 06.02.2016 05.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opis do naukowych nie należy. Określę go tak: "Tato, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział..."
 
Czupakabra , 03.01.2016 05.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Marihuana brązowozielone suszone liście... Widać że autor ma pojęcie o czym pisze :P
 
WE_420ED, 30.10.2015 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brązowozielone suszone liście przypominające zioła :-) piwo pewnie tez sie robi z lisci chmielu... have mercy!!!!
 
Olis, 11.09.2015 14.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Haha. Nawet nie wiesz jak śmiesznie brzmisz. Ćpun mnie bedzie pouczał ;D
 
Janna, 29.08.2015 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bzdura! "heroina czy lsd"...kompletne nieporozumienie. Jedno jest najbardziej zabójczym narkotykiem, drugie najmniej. Jak można to wrzucać do jednego worka? Widza jest tutaj: http://www.economist.com/blogs/dailychart/2010/11/drugs_cause_most_harm
 
Janna, 29.08.2015 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co do braku ekukacji, to sam byś się dokształcił, kolego. Po pierwsze - lsd i inne narkotyki z grupy "psychodeliki" zwane też(niesłusznie) halucynogenami - w ogóle nie mają potencjału uzależniającego, po prostu uzależnienie od nich nie jest możliwe. Co więcej - po każdym "tripie" trzeba odczekać minimum 2 tyg. a w praktyce kilka miesięcy - ponieważ występuje tolerancja i kolejna "próba" podjęta za wcześnie będzie bardzo słaba. Po drugie - szkodliwość lsd, psylocybiny(grzyby) i innych psychodelików jest najniższa z możliwych - daleko za popularną trawką, nie mówiąc o takich killerach jak tytoń czy alkohol. Po trzecie - zjawisko utrzymującego się do roku czasu "poprawienia emocji" które przejawia się w większej empatii, otwartości i wrażliwości na muzykę, barwy i sztukę - to standardowy, pozytywny "skutek uboczny". W badaniach klinicznych to jest często podkreślane. Zagrożeniami są: nieprawidłowe użycie co może zaskutkować tym że się złapie tzw. "bad tripa" czyli będzie panika i histeria, no i możliwość bycia aresztowanym, jako że są nielegalne. Osoby chore psychicznie/z zaburzeniami mogą pogorszyć swój stan, możliwe są interakcje z lekami (n.p. antydepresantami). Jest to dla ludzi dorosłych i zdrowych psychicznie, wtedy działanie jest przewidywalne i bezpieczne.
 
Tomasz, 23.08.2015 18.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chciałbym wszystkich przestrzec przed złem jakim są narkotyki. wszelkie narkotyki na tzw pocieszenie i szukanie wrażeń. Panie uchroń nas przed tym . pozdrawiam.
 
Mutca, 02.08.2015 14.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cierpię na chorobę autoimmunologiczna zwana Hashimoto, jednym z objawów jest odczuwanie ciągłego zimna co marihuana reguluje w znacznym stopniu, do ok. trzech dni po zapaleniu ok. 1g. Tak samo w przypadku bóli mięśni i stawów, marichuana pomaga mi bardziej i jest znacznie tańsza od innych leków. Ale lecząc sam siebie w zaciszu domowym jestem większym przestępcą niż np. morderca kotów (2 lata w zawieszeniu, 5 lat zak. poś. zwierz.) Zdecydowanie bardziej wolał bym, żeby ktoś obok mnie zapalił sobie jointa niż jak by miał zamordować mi kota, ale pewnie coś jest ze mną nie tak, w końcu palę marihuanę.
 
sarkaz, 31.07.2015 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pale od przeszlo 20 lat. glownie m. and # i nie widze skutkow ubocznych. pale kilka razy w tygodniu jak nie codziennie. mam swoje lata i dlatego zainteresowalem sie odpowiedzia na pytanie - czy jestem uzalezniony? czytam tu madre wersy i dochodze do wniosku, ze 1. nie jestem sam :) 2. nie jestem uzalezniony - czy moze bardziej "zagrozony" czymkolwiek ze strony moich narkotykow. wybieraj to co naturalne i nie bedziesz musial spodziewac sie klopotow. zdrowotnych, rodzinnych czy w pracy. / nie zazna wstydu, kto zna zrodlo umiaru/. milego palenia.
 
Marian, 16.07.2015 23.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pale m. ponad 15 lat z rozna czestotliwoscia, w dzwiecinstwie cierpialem na depresje i stany lekowe, jako nastolatek odwiedzilem nawet oddzial zamkniety. Teraz pale regolarnie i daleko mi do jakichkolwiek stanow lekowych czy depresjii. Dym z m. nie wywoluje powiklan w plucach, jest on o wiele bardziej przyjazny niz dym tytoniowy (legalny) najwiekszym zagrozeniem dla pluc jest wysoka temperatura, no ale od czego sa bonga wodne z lodem i kosmiczne łakocie :) Dzieki propagandzie (wolnekonopie(KROPKA)org/2012/11/03/jak-zdelegalizowano-konopie/) paląc jointa w domu jestem postrzegany przez spoleczenstwo i wymiar sprawiedliwosci na rowni z cpunem, szukajacym bez skutku miejsca w zylach na kolejna dawke ktory robi laske bezdomnym za 5zl. Szkodliwosc czynu zerowa, kara - OD 3 lat pozbawienia wolnosci za nieznaczne ilosci. Idzie tylko podziekowac "sexuologom dziewicom" za pisanie dezinformujacych artykulow z dobrym pozycjonowaniem w googlach i propagandzie. Wg prawa: Jestes studentem, masz ambitne plany na przyszlosc ale palisz marihuane?! my Cie ochronimy, wsadzajac do wiezienia na ponad 3 lata z pedofilami, gwalcicielami i seryjnymi mordercami, ale przynajmniej nie zmarnujesz sobie zycia przez narkotyki!
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Psychoza amfetaminowa: przyczyny, objawy, leczenie Psychoza amfetaminowa: przyczyny, objawy, leczenie

Psychoza amfetaminowa to jeden z możliwych skutków ubocznych zażywania amfetaminy i metamfetaminy...

więcej

8623

Uzależnienie od HAZARDU zaczyna się niewinnie Uzależnienie od HAZARDU zaczyna się niewinnie

Uzależnieni od hazardu nie chcą zaakceptować rzeczywistości, są niedojrzali, uciekają w świat...

więcej

7006

Dlaczego papierosy mentolowe są bardziej szkodliwe? Dlaczego papierosy mentolowe są bardziej szkodliwe?

Papierosy mentolowe częściej wybierają kobiety. Zazwyczaj są one mniejsze, więc teoretycznie może...

więcej

5431

E-papieros: szkodliwy czy nie? E-papieros: szkodliwy czy nie?

W Polsce jest już ponad milion e-palaczy. Ich liczba szybko rośnie, bo elektroniczne papierosy nie...

więcej

6503

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Z tego, co piszesz, faktycznie wynika, że bardzo chciałabyś wesprzeć siostrę w "sercowych" trudnościach. Dwa nieudane związki faktycznie nie wpływają korzystnie na kondycję zaufania do ewentualnego...

Dziecko powinno czytać codziennie na głos ok. 15 - 20 minut. Najlepiej, aby na sam początek czytał krótkie teksty np. wiersze, aż do momentu kiedy syn płynnie przeczyta cały tekst (można mu ten...

Nie da się udzielić "podstawowych wskazówek". Masz nierozwiązany problem - być może z dzieciństwa, być może nie. Porozmawiaj z mężem i wyasygnujcie jakąś kwotę - czy chociaż sprawdziłaś, ile...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.