Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki

Konsultant:Kamila Gryn, psycholog, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
10 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Często młodzież próbuje narkotyków pod wpływem otoczenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakiego spustoszenia mogą dokonać w ich organizmie. Jak działają  popularne narkotyki - marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy lub halucynogenne grzyby? Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Często młodzież próbuje narkotyków na wakacjach. Sprzyja temu wyrwanie się spod kontroli rodziców, nowe znajomości. Zwykle sięga wtedy po różne środki rozluźniające – od marihuany po heroinę.
Wśród młodzieży szkolnej i studenckiej modne są też narkotyki pobudzające jak amfetamina, które dają „kopa”. Problem w takim samym stopniu dotyka dzieci z rodzin uważanych za patologiczne, jak i z tzw. dobrych domów.

Narkotyki rozluźniające: marihuana, haszysz, heroina

 • Marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia).
  Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie. 
  Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy.
 • Heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania).
  Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania.
 • Leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane).
  Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym.
  Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.

Narkotyki pobudzające: amfetamina i kokaina

 • Amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki).
  Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność.
  Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć.
 • Kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami).
  Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.

Narkotyki halucynogenne: ecstasy, LSD, halucynogenne grzyby, kleje i rozpuszczalniki

 • Ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie).
  Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu.
 • LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie).
  Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice.
  Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe.
 • Halucynogenne grzyby (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia).
  Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia.
 • Kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów).
  Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk.
  Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 10)
obcy, 16.10.2014 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystko ladnie, pieknie, tylko moze niech autor tego artukulu odstawi ze swojej diety kilka rodzajow grzybow, bo mu sie mieszaja fakty pomiedzy substancjami o ktorych mowa, a lekami ktore mozna kupic w aptece. Nie mam pojecia, jak mozna zatrudnic kogos tak nacpanego do pisania artukolu o lekach. kto nie jara nie ogarnie moich slow.
 
Maks, 16.09.2014 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Drodzy narkomani, idąc waszym tokiem myślenia jestem skłonny uwierzyć, że również alkohol i papierosy nie są szkodliwe, a wręcz pomagają ludziom. Szkoda tylko, że tak wiele osób przez nie umiera, jak mój wujek i kuzyn :( Oglądnijcie sobie świadectwo gościa, który był na dnie przez narkotyki to cud, że żyje: http://www.youtube.com/watch?v=pyIfTYsUN8Q
 
zibi, 05.09.2014 22.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niech was dilerów szlag trafi,wciągneliscie w to gówno moje dziecko.Niech mój płacz nie daje wam spac po nocach po tych waszych trawkach.
 
Voodoo, 07.08.2014 09.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żal, d*pe ściska. Komu chcecie wciskać ten manipulacyjny belkot o szkodliwości psychodelikow? Stawiania ich obok heroiny i amfetaminy to czysto polityczna zagrywka nie mająca nic wspólnego z dobrem obywateli. Autor artykułu nie myśli albo myśli że czytelnicy nie myślą.
 
Krzysztof, 18.01.2014 22.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Palę zioło wiele lat. Wydaje mi się, że ma swoje pozytywne i negatywne aspekty. Zawsze po zapaleniu mam poczucie, że schodzą ze mnie od razu wszystkie stresy. Z drugiej strony wiem, że kiedy palę zbyt dużo jestem zbyt rozkojarzony. Jestem też nałogowym palaczem papierosów i chociaż nie palę od początku sierpnia ciągle w pewnym stopniu mam ochotę na papierosa. Chyba często zioło jest u mnie substytutem palenia. Po obejrzeniu filmu na CNN, który bardzo plecam (https://www.youtube.com/watch?v=YJu_SvSB4zA), zacząłem się nad tym wszystkim poważnie zastanawiać. Być może jeśli marihuana byłaby zalegalizowana zwiększyłby się procent palących. Nie jestem jednak pewien bo teraz działa w pewnym sensie efekt tabu i wydaje mi się, że zalegalizowanie mogłoby również zadziałać odwrotnie. Absurdem jest jednak to, że nikt nie martwi się o osoby które już palą a są to przecież setki tysięcy tylko w Polsce . Nie mamy wiedzy jaka jest zawartość THC ani CBD. Przecież możemy kupować marihuanę z minimalną ilością THC, np 2% (teraz zawartość THC to nawet 40%) i jak największą ilością CBD, która tylko i wyłącznie leczy. Jednak nie mamy możliwości bo kupujemy z niepewnych źródeł. Nie byłbym zaskoczony jeśli zioło byłoby czasem czymś dodatkowo doprawione. Co uważacie? Pozdrawiam wszystkich palących i niepalących. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/marihuana-i-jej-wplyw-na-zdrowie-jak-thc-wplywa-na-mozg_41407.html#c80555
 
maks, 24.02.2013 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zioło to samo zdrowie.A lecznicze własciwosci konopi znane byly w Chinach i Indiach już od zamierzchłych czasów. SADZIĆ, PALIĆ, ZALEGALIZOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!
 
Do Tomek, 10.01.2013 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Popieram w 100% Tomku, będąc szczerym to jeżeli mam ufać jakimś źródłom to wierzę bardziej w te Holenderskie bo są bardziej obiektywne. Ten artykuł z założenia powstał aby pominąć właściwości niektórych substancji. Jesteśmy zaściankiem ale pewnie nie jeden rodzic posłuży się tą "encyklopedią" ;)
 
2a4123, 05.01.2013 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo mało szczegółowy opis, szczegolnie halucogennych
 
anka, 18.08.2012 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bzdury, od razu widac, ze pisane przez laika.
 
Tomek, 22.05.2012 08.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co to są za bzdury?! Marihuana powoduje zapalenie oskrzeli i astme?? W Holandii jest ona przepisywana ludziom z astmą, ponieważ ma działanie rozkurczające... Jest świetną profilaktyką przeciw astmie.. Powoduje psychodzę? Tak, zostało to nawet potwierdzone badaniami, że zwiększa ryzyko schizofrenii i stanów psychotycznych, ale stany te znikają przy abstynencji ( nie jest to skutek trwały ) i przede wszystkim palenie mairhuany jest tylko jednym z czynników a nie głównym sprawcą. Jeśli podajecie takie dane, to warto by było zadbać o rzetelność. Jeśli wam na tym nie zależy, to prosze pisać, że artykuł jest z założenia tendencyjny i podaje niekompletne informacje - zwykła uczciwość do tego zobowiązuje.
 
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
JEDZENIE KOMPULSYWNE, czyli kiedy jedzenie nami rządzi JEDZENIE KOMPULSYWNE, czyli kiedy jedzenie nami rządzi

Z definicji „kompulsja” to takie zachowanie, przed którym trudno jest się powstrzymać....

więcej

3364

RZUCANIE PALENIA - jak skutecznie przestać palić bez skutków ubocznych

Palacze mówią, że nałóg palenia papierosów to słabostka, dla której żądają tolerancji, a dla siebie...

więcej

12119

Amfetamina: przedawkowanie, pierwsza pomoc Amfetamina: przedawkowanie, pierwsza pomoc

Przedawkowanie amfetaminy może powodować zaburzenia wzroku i słuchu, arytmię a nawet zawał serca...

więcej

7698

5-IT - śmiertelny narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy 5-IT - śmiertelny narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy

5-IT, czyli 5-(2-aminopropyl)indol, to niebezpieczny narkotyk, który w ciągu miesiąca przyczynił...

więcej

2539

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Grupy wsparcia
data

Październik 25, 2014

Chciałem schudnąć i kupiłem wszystkie reklamowane środki. Wydałem na nie tyle, że z ledwością starczyło mi tylko na najprostsze jedzenie. I nastąpił cud! Schudłem! Dziękuję droga redakcjo.

data

Październik 25, 2014

Zostawić faceta, może się wówczas opamięta z obżarstwem. Poza tym nie jesteś jeszcze jego żoną, jak mniemam. A jest w stanie zarobić na tyle jedzenia?

data

Październik 23, 2014

Novoslim jeeeeeest najlepszy! właśnie się ważyłam minął miesiąc i już 3 kg mniej jak tak dalej pójdzie to sukces życia!

data

Październik 23, 2014

Jeżeli sie odchudzać to na prawdę w sposób zdrowy i bezpieczny.Sama nie muszę i nie musiałam się nigdy odchudzać ale moja koleżanka stosowała właśnie tabletki Foreverslim.I schudła sporo ale z tego co mi wiadomo jest zdrowa i do dnia dzisiejszego nie przytyła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.