Syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików) - objawy i zasady terapii

27 komentarze
Autor: Anna Krasuska

O tym, jakie problemy w życiu mają DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików i jakie są konsekwencje wychowania w rodzinie z problemem alkoholowym, z psychiatrą Lubomirą Szawdyn rozmawia Anna Krasuska.

DDA wychowują się w świecie, którym rządzi chaos. Dzieci alkoholików w dorosłe życie wchodzą z bagażem doświadczeń, który często na długie lata determinuje ich los. Jak powietrza potrzebują bezpieczeństwa i równowagi.

Czy w dorosłym życiu można odczuwać skutki tego, że w domu była choroba alkoholowa?

Jeżeli jedna osoba w rodzinie choruje, to ludzie, którzy są wokół niej, też chorują. Dzieci są szczególnie podatne na wpływ dorosłych i bezradne wobec tego, co dzieje się w domu. Jeśli wychowują się w dysfunkcyjnej rodzinie, to w dorosłość wchodzą z różnymi problemami.

Kim są DDA - dorosłe dzieci alkoholików?

Ludźmi, którzy nie radzą sobie w życiu, bo nie posiedli odpowiednich umiejętności. To marionetki wyreżyserowane przez dorosłych. DDA mogą przeżyć wiele lat, nie wiedząc, kim są, bo potrafią tylko odgrywać role, których nauczyły się w dzieciństwie.

Jakie role odgrywają DDA?

Wyróżnia się cztery postawy dzieci alkoholików: bohater, błazen, kozioł ofiarny i cień.

Bohater to taki stary malutki. Opiekuje się np. matką, broni jej przed ojcem, wychowuje młodsze rodzeństwo. Zwykle dobrze się uczy, jest odpowiedzialny, skłonny do poświęceń. Jednocześnie ma wykształcony silny system kontroli. Bohater zajmuje się innymi, ale nie sobą. Siebie ćwiczy, bo we wszystkim musi być najlepszy, żeby zasługiwać na pochwały.

Błazen dba o to, żeby w domu nie było smutno. Ma poczucie, że od niego zależy dobry nastrój, dlatego zawsze stara się rozładować kwaśną atmosferę. Podobnie jak bohater, nie zajmuje się sobą, tylko innymi osobami.

Z kolei kozioł ofiarny wzrasta w poczuciu, że jest wszystkiemu winien. Jest to zawsze osoba wytykana palcem. Takie dziecko zwykle zaczyna się w końcu buntować na zasadzie: "Jestem winny? To ja wam dopiero pokażę!".

Cień to dziecko, którego prawie nie widać. Osoba zawsze wycofana i niepewna siebie. Ze strachu przed awanturami rodzinnymi i przed przyjęciem na siebie jakiegokolwiek trudu związanego z tym piekłem rodzinnym ucieka w głąb siebie. Potem taka wycofana wchodzi w dorosłe życie.

Ważne

Ważne

Co oznacza: DDA

To skrót: dorosłe dzieci alkoholików. Nazwa została stworzona przez samych pacjentów, którzy ponad 20 lat temu zaczęli się domagać terapii. Terminem DDA określa się stosunkowo niedawno wyodrębnioną dziedzinę zaburzeń wynikających z dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym. Na świecie ruch DDA jest dobrze rozwinięty i funkcjonuje podobnie jak inne ruchy anonimowe – AA (anonimowi alkoholicy), współuzależnieni itp. W Polsce ciągle jeszcze raczkuje.

Jakie problemy mają dzieci DDA, kiedy dorastają?

Bohater zatruwa życie swojemu otoczeniu, bo wszystko wie najlepiej i wszystko chce kontrolować. Męża traktuje jak dziecko, pracowników ustawia pod sznurek. Każdy musi bezkrytycznie wykonywać jego rozkazy. Błazen nigdy nie dorasta. Życie z nim jest wielką niewiadomą. Kozioł ofiarny dźwiga swój bagaż win, a cień nigdy nie jest pewien siebie i nie może w pełni rozwinąć swoich zdolności.

Sprawdź, na czym polega terapia rodzinna

Co wyróżnia osoby DDA?

Lęk przed chaosem. W hierarchii wartości poczucie bezpieczeństwa jest dla tych ludzi najważniejsze. Dla jednych będzie to dobrobyt materialny, dla innych sława, jeszcze inni odnajdują je w toksycznym, uzależniającym związku.

Właśnie... dlaczego DDA tak często wchodzą w związki z osobami uzależnionymi?

Bo wolimy zwykle to, co znamy, i lękamy się nowego. Łatwiej wejść w stary schemat. Poza tym przyciągamy do siebie osoby pasujące do naszych potrzeb. Bohater przyciąga partnera, który czuje, że może na nim zawisnąć i przebimbać życie, nic nie robiąc. Cień przyciąga ludzi, którzy chcą się opiekować innymi. Każda z tych postaci ma swoich fanów na scenie życia. Do tego dodać należy pychę. Wydaje nam się, że jeśli znamy problem z rodzinnego domu, to sobie z nim poradzimy, i znów przejmujemy odpowiedzialność za innych. To błędne koło. Na początku wszystko może wyglądać niewinnie, tym bardziej że mąż nie musi od razu ujawnić alkoholowych skłonności. Później jednak rozwija się dramat.

Na czym on polega?

Rzeczywistość postrzegana przez DDA różni się od faktów. Takie osoby patrzą wyłącznie przez pryzmat własnych doświadczeń. Wszystko dopasowują do swoich potrzeb, a jeśli coś im nie pasuje, uważają, że to zmienią. Żyją w fikcyjnej rzeczywistości, bez kontaktu ze sobą.

Nie wiedzą, kim są?

Właśnie. Dorosłe dzieci alkoholików mają z tym problem. Często dopiero w 30.-40. wiośnie życia zaczynają budować swoją tożsamość. Okazuje się nagle, że ktoś już dłużej nie chce odgrywać roli narzuconej mu przez innych. I musi skonfrontować się z rzeczywistością, zadać sobie pytanie: "Kim ja jestem?". Im wcześniej je postawi, tym lepiej.

W życiu dorosłym można to jeszcze zmienić?

Oczywiście, chociaż nawyki wyrobione przez kilkadziesiąt lat ciężko wyrugować. DDA potwierdzają się wyłącznie poprzez opinie innych. Każdą krytykę odbierają jako życiowy dramat. Nie mają żadnego oparcia w sobie. Dlatego warto podjąć trud i spróbować to zmienić. Człowiek powinien wiedzieć, kim jest, jakie ma zdolności, co potrafi, ile znaczy.

Na czym polega terapia DDA?

Na początku prowadzi do przebaczenia. Potem jest zdobywanie nowych umiejętności. Ale najważniejsze jest budowanie tożsamości. Człowiek po odkryciu własnej skóry odkrywa też w sobie pokłady kreatywności. Jego dusza się rozwija w nieskończoność. I to błyskawicznie. Ci ludzie stają się dumni ze swojej odrębności, mocni. Budują nowe relacje, rozwijają się zawodowo. Jeszcze przez jakiś czas pozostaje w nich ta niepewność. W końcu jednak zapominają o niej i żyją zwyczajnym życiem. Bo życie poczciwego człowieka jest zupełnie zwyczajnym życiem...

Polecamy
Czy warto iść na psychoterapię?

Czy warto iść na psychoterapię?

Czy warto iść na psychoterapię? Gdy świat zaczyna się walić, jest ci źle, nie radzisz sobie z problemami, pójdź do ...

To ci się przyda

To ci się przyda

Dlaczego Dorosłe Dzieci Alkoholików mają problemy z zabawą?

- Osoby dotknięte syndromem DDA są głęboko przekonane, że nie zasługują na przyjemności, rozrywkę. Chcą przyjemności, chcą się zrelaksować, ale istnieje silna blokada, która utrudnia im realizację tego pragnienia – mówi autorka programu Systemowej Pomocy Psychologicznej dla Młodych Dorosłych Dzieci Alkoholików, Anna Seweryńska ze Stowarzyszenia Od-Do. - Problem ten można przezwyciężyć. Ważne jest uświadomienie sobie, że wybór ma się w swoich rękach. Nauka wyboru na korzyść własnych potrzeb (w tym przyjemności), w zgodzie ze swoimi uczuciami jest jednym z istotnych elementów terapii.

Dlaczego Dorosłe Dzieci Alkoholików żyją w poczuciu wyobcowania?

Temu uczuciu bardzo często towarzyszy też poczucie niższości. Dorosłe Dzieci Alkoholików dorastają w przekonaniu, że nie są „wystarczająco dobre”, nie doświadczyły ze strony swoich rodziców akceptacji na siebie takimi, jakie są, dlatego czują się gorsi, inni niż ich koledzy z pracy, znajomi itd. – W przeciwieństwie do alkoholików, dla ich dorosłych dzieci potrzeba terapii jest bardziej naturalna, pojawia się wraz z dojrzałością, te osoby bardzo chcą lepiej zrozumieć siebie i rozwiązać swoje problemy. Podczas terapii można wiele osiągnąć. Można uwolnić się od przeszłości i zacząć żyć po swojemu bez poczucia winy za przeżywane uczucia i realizowane własne potrzeby. Można nauczyć się unikać zachowania wynikającego z mechanizmów dysfunkcyjnych i nauczyć się zdrowych, satysfakcjonujących, rozwojowych relacji – podkreśla Anna Seweryńska ze Stowarzyszenia Od-Do.

Polecamy
Mandala: praca z procesem czyli klucz do podświadomości

Mandala: praca z procesem czyli klucz do podświadomości

Mandala, obraz-koło - to prastara, istniejąca w każdej kulturze forma twórczej aktywności. Kartka papieru, kolorowe kredki i odrobina luzu – tak niewiele ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.09.2016

Komentarze (1 - 10 z 27)
Pizdzieczyk, 11.03.2017 20.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesli nie pije 2 lata, to nie jest alkoholikiem. Tak samo jak 2 lata po pierwszym seksie nie jestes juz dziewica
 
Krzysztof Andruczyk, 04.01.2017 07.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Jak się teraz czujesz czy urodziłeś ze swoim problemem DDA?
 
zuza, 04.12.2016 05.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem alkoholiczką nie piję od 2óch lat i mam silny syndrom DDA. Alkoholicy dowiadują się o swojej chorobie ostatni nikt i nic nie jest w stanie do nich dotrzeć tak silny mają wybudowany mur iluzji i zaprzeczeń- na tym polega główny problem i podstępność tej choroby....dotarło do mnie to i zrozumiałam że wszystko co złego stało się i zrobiłam w swoim życiu to przez to że najpierw mój ojciec pił a potem ja....ale żeby to zrozumieć musiał mi świat runąć. facet nie wytrzymal odszedł, moje mieszkanie, praca wisiała na włosku, relacje z rodziną znajomymi agresywne toksyczne i żadne. dziś jestem lubiana, czasem podziwianą bizneswoman, dobrze zarabiam, uprawiam sporty, pieknei wyglądam, relacje z rodzina i znajomymi są coraz lepsze, cały czas chodzę na terapię, wciąż miewam huśtawki nastrojów, boję się ludzi, siebie....bardzo ciężko pracuję nad sobą...ale musiałam zostać sama, wziąć odpowiedzialność za siebie. miałam 2 wyjścia albo zostać z ryjem w gównie i patrzeć jak tracę resztki godności albo zawalczyć o siebie...wybrałam 2gą opcję...i mam nadzieję że wytrwam w niej do końca moich dni. faceci odchodza nie nauczeni sa wsparcia pomocy empatii, kiedyś byłam wściekłą na to- teraz jestem wdzięczna bo dzieki temu wyszlam z upijania się, kobiety dużo silniejsze ale też zbytnia empatia nie pozwala im logicznie podejsc do tematu i przedlużają tylko staczanie się alkoholika....dając mu tzw komfort picia(daja jesc, podstawia miche, strasza ze odejda anie odchodza)...żaden ALKOHOLIK MAJĄC KOMFORT PICIA NIE WYJDZIE Z AKTYWNEGO UZALEZNIENIA !...czy ci mogę obiecać że jak tatko zostanie sam bez waszego wsparcia, czy postawicie mu ultimaatum przestanei pić? NIE! ale mogę ci obiecać że zobaczy te 2 drogi i uświadomi sobie problem....co z tym zrobi tylko od niego zależy...tacy jak ja musza wziąć odpowiedzialnosć za siebie, pijąacy alkoholik to bardzo zły?/upodlony człowiek zdolny do wszystkeigo, jesteśmy mistrzami kłaamstwa i manipulacji, wykorzystujemy ludzi...a kochamy tylko jedno...NA..BAĆ się....nic więcej się nie liczy
 
Monia, 14.07.2016 15.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
każdy mówi że trzeba zostawić co jest/było i zacząć żyć swoim życiem. Super - tylko jak to zrobić gdy ojciec jest chory ale jak jest trzeźwy (był 4 lata) to wiem, że ta osoba kocha mnie najbardziej na świecie i dałaby sobie rękę obciąć żeby mi pomóc. Staram się, ale nie potrafię go jednoznacznie znieniawidzić i zostawić na pastwę losu żeby spadł na dno (o tym też mi terapeutka mówiła, że on musi się widocznie stoczyć na dno żeby się odbić - a co jak się nie odbije????) patrzysz na człowieka, który nie jest zły, jest chory i dla swojego dobra musisz sie od niego odwrócić - nie wiem co może być gorszego. Dodatkowo ja się wyprowadziłam, ale w domu cały czas siedzi rodzina, która patrzy na niego i walczy z nim każdego dnia i widzę jak są wykończeni, jak nie ma w nich życia. nie potrafię cieszyć się życiem gdy cały czas mam w głowie tamtą sytuacje, nawet gdy nie widzę jej na codzień. jak mozna wybrać własne szczęście opuszczając najbliższych? staram sie ale nie potrafię nie czuć się jak egoistyczne g... każdego jednego dnia.
 
Monika, 23.11.2015 17.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytając ten artykuł zobaczyłam mnóstwo zbliżonych cech u siebie... Zwłaszcza bohatera... Zawsze starałam się bronić swoich najbliższych przed ojcem, któremu po alkoholu włączała się agresja... Początkowo słowna, potem dochodziło też do rękoczynów... Twierdziłam, że jestem w pułapce... Chciałam się stamtąd wyrwać, ale wiedziałam, że nie mogę zostawić swoich bliskich samych... I tak błędne koło się toczyło... Do czasu gdy stwierdziłam, że bez pomocy specjalisty sobie nie poradzę...
 
magik1906, 22.06.2015 19.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mając 30 lat trafilam na dobrego psychologa ktory wytknal mi palcem moj problem, czyli przykazanie: szanuj ojca swego i matke swoja... wpajane mi od dziecka i do tego stopnia wpojone ze karalam siebie za kazdy objaw braku szacunku wobec rodzicow, ktorzy na ten szacunek nie zasluzyli... ograniczylam kontakty z rodzina do minimum i dopiero wtedy poczulam sie lepiej... pierwszy raz od lat nie pamietam kiedy ostatnio sie dusilam, nareszcie oddycham pelna piersia i zaczynam zyc ;)
 
kamilla, 17.03.2015 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w poradni psychologiczno-seksuologicznej, rodzinnej w Warszawie http://www.seksuolog-warszawa.com.pl/ udzielana jest pomoc psychologiczna DDA czyli dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dzięki fachowemu podejściu do problemów dzieci, osoby dorosłe mogą normalnie funkcjonować i zapomnieć o traumatycznych przeżyciach które doświadczyli przez rodziców alkoholików.
 
walcząca, 26.09.2014 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"A rodzicom, jacy by nie byli, powinniśmy być wdzięczni, za życie i jakiekolwiek w nim dobre chwile." Tylko co, jeśli koszmar trwa nadal, a dzieciństwo to jeden wielki chaos, lęk i poczucie winy? Za co być tu wdzięcznym?
 
Anna, 26.08.2014 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nikt nie rodzi się DDA i nikt nie musi zostać nim na zawsze. Proces terapii ma służyć temu, by tak uporządkować i przeformułować opowieść pacjenta o dzieciństwie, by był on w stanie radzić sobie ze swoją przeszłością w sposób konstruktywny. Terapia nie jest po to, aby dzieciństwo skasować, czy zapomnieć o nim. Jest po to, aby nie było ono już najważniejszym elementem opowieści osoby o sobie. Psychoterapia ma być zmianą tych śladów w obrazie siebie i funkcjonowaniu osoby, które pozostawiło po sobie dzieciństwo. http://malzenstwojestdobre.pl/w-strone-doroslosci-pozegnanie-z-etykieta-dda/
 
Aneta, 28.05.2014 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeżeli jedno z Twoich rodziców, lub obydwoje, nadużywali alkoholu, należysz do ogromnej grupy Dorosłych Dzieci Alkoholików. Na Twoim życiu cieniem kładzie się dzieciństwo, nawet jeśli wspomnienia ukryły się głęboko w niepamięci. Osoby z syndromem DDA często sabotują swoje sukcesy i mają trudność w doprowadzaniu zamierzeń do końca. Choć nie wszyscy, rzecz jasna. Najczęściej są wobec siebie bezlitośnie krytyczne, nadodpowiedzialne, bezustannie poszukujące uznania. Zwykle mają za sobą jeden lub kilka nieudanych związków, lub w takim tkwią latami. Często zmieniają pracę lub miejsce zamieszkania, lub uporczywie trzymają się sytuacji, które je unieszczęśliwiają. Lecz najgorsze jest to, że w głębi duszy czują, iż nie zasługują na nic dobrego... Lecz to nieprawda! Nikt, żadne dziecko nie jest winne temu, co dzieje się w rodzinach alkoholowych. I każdy zasługuje na szczęście. Ty zasługujesz na szczęście. Spotkajmy się, razem łatwiej odciąć się od przeszłości, od tego, co boli. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, koszt to 20,00 zł./spotkanie; PIERWSZE SPOTKANIE GRATIS! Więcej informacji: www.jesreliance.pl
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Seks samotnych kobiet: jak radzą sobie z potrzebami seksualnymi Seks samotnych kobiet: jak radzą sobie z potrzebami seksualnymi

Jak radzą sobie z seksem samotne kobiety? Czy łatwo im znaleźć choćby przypadkowego partnera? Ich...

więcej

88

Metody manipulacji – 5 technik wywierania wpływu na ludzi Metody manipulacji – 5 technik wywierania wpływu na ludzi

Znajomość metod manipulacji nie musi prowadzić do wykorzystywania ludzi – wiedzę na temat technik...

więcej

54

Syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików) - objawy i zasady terapii Syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików) - objawy i zasady terapii

O tym, jakie problemy w życiu mają DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików i jakie są konsekwencje...

więcej

54

ŻAŁOBA - jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby ŻAŁOBA - jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby

Przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby są tak bolesne, że musi minąć dużo czasu, by można...

więcej

49

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.