Rozejście spojenia łonowego: przyczyny, objawy, leczenie

Autor: lek. Agnieszka Żalińska

Rozejście spojenia łonowego to bolesna przypadłość kobiet w ciąży, która jednak, mimo odczuwania dużego dyskomfortu, jest niegroźna. Głowna manifestacja kliniczna to ból spojenia łonowego, nasilający się podczas wstawania czy podnoszenia ciężarów. Poza okresem ciąży dolegliwości mogą pojawić się dopiero po porodzie. Dyskomfort w okolicy krocza może promieniować do kości krzyżowej.

Rozejście spojenia łonowego to bolesna dolegliwość, dotykająca przede wszystkim kobiety w ciąży. Za fizjologiczne obluzowanie chrząstkozrostu łonowego oraz połączeń pomiędzy stawami krzyżowo-biodrowymi w okresie ciąży odpowiada zwiększające się stężenie estrogenów w krwi, a także wzrost hormonu relaksyny. Wszystkie te zmiany mają na celu przygotowanie miednicy do porodu. To ułatwia poród fizjologiczny i przejście dziecka przez układ kostny matki. Objawy rozejścia spojenia łonowego pojawiają się głównie w III trymestrze, kiedy główka płodu znajduje się coraz niżej i napiera na okolice wchodu miednicy.

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Objawy charakterystyczne dla omawianej patologii to:

  • dolegliwości bólowe w okolicy spojenia łonowego nasilające się podczas chodzenia
  • kaczkowaty chód
  • bolesność palpacyjna spojenia łonowego, którą zgłaszają kobiety głownie po porodzie
  • promieniowanie bólu do okolicy kości krzyżowej oraz ud
  • czynniki nasilające ból to przede wszystkim: nagłe wstawanie, noszenie dziecka, dźwiganie ciężkich przedmiotów

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych nie należy odwlekać wizyty u lekarza. Szybka interwencja medyczna jest konieczna, nie tylko celem zmniejszenia dolegliwości, ale należy pamiętać, że rozejście spojenia łonowego jest przeciwwskazaniem do porodu drogami i siłami natury. W związku z tym takie ciąży należy rozwiązać elektywnym cięciem cesarskim przed 40 t.c. Nasilenie dolegliwości bólowych może być wskazaniem do szybszego zakończenia ciąży.

Przyczyny rozejścia spojenia łonowego

Uszkodzenie spojenia łonowego pod postacią poszerzonej szpary stawowej u położnic wynika z przebytego urazu okołoporodowego. Taki uraz wynika z:

  • długiego drugiego okresu porodu, jest to czas liczony od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka
  • niewspółmierności porodowej, czyli zbyt dużej masy dziecka w stosunku do relatywnie wąskiej miednicy kostnej
  • porodu kleszczowego

Powstanie rozejścia spojenia łonowego w mechanizmie urazu to rzadkość, zwłaszcza w dobie zaawansowanych technik ultrasonograficznych. Każde podejrzenie rozejścia podczas porodu fizjologicznego jest wskazaniem do inwersji porodu na cięcie cesarskie.

Diagnostyka i leczenie rozejścia spojenia łonowego w ciąży

Diagnostyka opisywanej patologii polega na zebraniu rzetelnego wywiadu i ustaleniu charakterystycznych dolegliwości. Z badań obrazowych rekomendowane jest USG, gdzie badający stwierdza niewielką szparę pomiędzy kośćmi łonowymi. Rokowanie jest dobre, ponieważ nie mówimy tu o rozerwaniu spojenia łonowego, ale o delikatnym rozejściu kości tworzących spojenie łonowe. Leczenie polega na odpoczynku i unikaniu dźwigania ciężkich przedmiotów.

Z zakresu farmakologii proponowane są środki zmniejszające dolegliwości bólowe tj. niesteroidowe leki p/zapalne stosowane bardzo ostrożnie wśród ciężarnych z uwagi na ryzyko transmisji substancji czynnych do płodu. Można spróbować rehabilitacji, gdzie odpowiednie ćwiczenia powinny skutecznie zredukować dolegliwości bólowe. Oczywiści nie wolno w okresie ciąży wprowadzać ćwiczeń na własną rękę, ale pod ścisłym nadzorem lekarza.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

82

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

72

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

66

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

57

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.