Infekcje pochwy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

83 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Swędzenie, pieczenie, kłucie - te objawy infekcji pochwy zna większość kobiet. O zakażenia bakteryjne, grzybicze czy rzęsitkowicę w ciąży bywa łatwo. A skutki infekcji pochwy w ciąży mogą być naprawdę poważne. To dlatego higiena intymna w tym czasie ma szczególne znaczenie. Jak bronić się przed infekcjami pochwy w ciąży?

O infekcje pochwy w ciąży szczególnie łatwo - kobiety w ciąży często skarżą się na upławy, swędzenie i pieczenie spowodowane przez zakażenie bakteryjne, grzybicze czy rzęsistkowe. Winne temu są hormony. Pod ich wpływem pH pochwy zmienia się na zasadowe, co sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym (ich rozwojowi zapobiega kwaśne pH). Groźniejsze dla ciąży są infekcje bakteryjne, bo gdy nie są odpowiednio leczone, mogą doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego oraz porodu przedwczesnego. Warto więc przestrzegać kilku ważnych zasad higieny, by uniknąć kłopotów.

Właściwa higiena intymna w ciąży

Nie chodzi jednak o to, byś częściej się podmywała, zużywała więcej wkładek higienicznych czy wydawała pieniądze na jakieś specjalne płyny do mycia lub dezodoranty odświeżające okolice intymne. Bo przesadna higiena może być tak samo szkodliwa jak jej brak. Zbyt częste podmywanie się, szczególnie środkami zawierającymi detergenty i mającymi niewłaściwe pH, zaburza naturalną florę bakteryjną charakterystyczną dla pochwy i ułatwia rozwój mikroorganizmom chorobotwórczym. – Moim pacjentkom, zamiast kolorowych, pachnących płynów, polecam zwykłe mydło glicerynowe, które niszczy błonę komórkową drożdżaków – mówi dr Ilona Guzińska z warszawskiej kliniki Lux Med. – Odradzam im też stosowanie wkładek higienicznych, które działają jak plaster z opatrunkiem. Utrudniając dostęp powietrza, stwarzają złym bakteriom doskonałe warunki do rozwoju.

Ważne

Ważne
 • Paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy B (Streptococcus agalactiae) zamieszkuje dolny odcinek przewodu pokarmowego, okolice odbytu i krocza oraz błony śluzowe dróg rodnych. Żyje z nim prawie 25 proc. kobiet. Przed ciążą i w czasie jej trwania nie wymaga leczenia – działania podejmuje się dopiero w chwili rozpoczęcia porodu. Podaje się wtedy antybiotyk, który zmniejsza ryzyko przeniesienia się tej bakterii na dziecko (może ona u noworodka wywołać nawet sepsę). Dlatego ważne jest, byś przed porodem poinformowała lekarza i położną, że go u ciebie wykryto.
 • Warto ją zmodyfikować dietę tak, by była uboga w cukry, stanowiące pożywkę dla bakterii, oraz jadać więcej jogurtów zawierających żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego. Wpływają one korzystnie na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.

Fizjologia czy upławy w ciąży

- Wiele pacjentek już od progu skarży się na upławy – opowiada dr Guzińska. – Po kilku dodatkowych pytaniach okazuje się, że tak naprawdę nie dzieje się nic złego. Wodnista, mleczna wydzielina o łagodnym zapachu nie jest, wbrew pozorom, zwiastunem infekcji, a sprawą w ciąży normalną. Konsystencją przypomina śluz pojawiający się podczas jajeczkowania bądź podniecenia seksualnego. W ostatnich miesiącach może być jej nawet tak wiele, że będziesz musiała używać podpasek (nie stosuj tamponów, bo ryzykujesz wprowadzeniem do pochwy niebezpiecznych bakterii). Zazwyczaj nie stanowi ona wówczas patologii i nie zagraża prawidłowemu przebiegowi ciąży. – Oznaką infekcji są natomiast upławy żółtawe, zielonkawe, o serowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu – podkreśla dr Guzińska. – To one świadczą o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Wtedy trzeba sprawdzić, z jakim wrogiem mamy do czynienia, i rozpocząć leczenie.

Posiew z pochwy w ciąży: wyniki

– W pochwie każdej z nas żyją rozmaite bakterie – podkreśla dr Guzińska. – Jest ich bardzo wiele, ale na co dzień nie czynią nam szkody. Nie ma więc powodu do paniki, gdy na wyniku posiewu z pochwy pojawią się nazwy nawet tych powszechnie uznanych za niebezpieczne. Groźne mogą stać się dopiero wtedy, gdy zmiana pH ułatwi im rozwój i skolonizowanie szyjki macicy. To dlatego w trakcie każdej wizyty lekarz powinien za pomocą specjalnego papierka lakmusowego sprawdzić pH pochwy pacjentki (właściwe to 4,0). Gdy jego wartość odbiega od normy, trzeba wykonać posiew z kanału szyjki macicy.

Infekcje intymne w ciąży - leczenie

Wynik posiewu umożliwia lekarzowi dobranie antybiotyku, na który wrażliwa jest dana bakteria. Przyszłe mamy często pytają, czy nie zaszkodzi on dziecku. Odpowiedź jest prosta – nie. Zaszkodzić może zrezygnowanie z kuracji. – Nawet w pierwszym trymestrze ciąży możemy skutecznie i bezpiecznie leczyć infekcje pochwy – mówi dr Guzińska. Rezygnacja z leczenia może być przyczyną pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu. Oprócz antybiotyku ginekolog zaleca także stosowanie środków odbudowujących właściwe pH.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Przestrzegaj higienicznego dekalogu

 1. Noś wyłącznie bawełnianą bieliznę – zapewnia cyrkulację powietrza.
 2. Unikaj noszenia obcisłych, przylegających do ciała spodni ze sztucznych tkanin.
 3. Pierz bieliznę w delikatnych proszkach, mydle glicerynowym lub płatkach mydlanych i płucz ją obfi cie w ciepłej wodzie, bez pachnących i zmiękczających płynów do płukania tkanin.
 4. Podmywaj się od przodu do tyłu – dzięki temu unikniesz przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy, co grozi zakażeniem bakteryjnym.
 5. Śpij w bawełnianej koszuli nocnej (bez bielizny), a nie w piżamie.
 6. Przed snem poleż kilka czy kilkanaście minut z szeroko rozstawionymi nogami.
 7. Do higieny intymnej nie używaj myjki ani gąbki – na ich powierzchni mogą utrzymywać się i rozwij ać chorobotwórcze bakterie i grzyby; wystarczy podmywać się dłonią.
 8. Zrezygnuj z ciągłego noszenia wkładek higienicznych, chyba że wydzielina z pochwy jest bardzo obfita.
 9. Nigdy bez zalecenia lekarza nie wykonuj płukania pochwy. Wszelkie zabiegi, w tym irygacje, w odmiennym stanie bez konsultacji z ginekologiem są zabronione.
 10. Dobierz odpowiedni preparat do higieny intymnej – najlepsze jest zwykłe mydło glicerynowe; jeśli płyn, to by spełnił swoje zadanie, nie wystarczy, by zawierał kwas mlekowy. Musi też mieć odpowiednie pH. W przypadku emulsji do codziennej higieny intymnej powinno ono wynosić około 5,2, natomiast optymalna wartość pH preparatu leczącego infekcje okolic intymnych to 3,5.

Najczęstsze choroby intymne

Leczeniem tych infekcji należy objąć również przyszłego tatusia. Inaczej będą wciąż nawracały, gdyż możesz się od nowa zarażać od niego podczas kontaktów intymnych.

 • Bakteryjne zapalenie pochwy wywołują bakterie beztlenowe zasiedlające pochwę. Jego objawy to mleczne lub żółte upławy o niemiłym, rybim zapachu, uporczywy świąd, pieczenie sromu, może pojawić się nawet ból pochwy i warg sromowych.
 • Drożdżyca (grzybica) – wywołują ją drożdżaki, najczęściej Candida albicans; infekcja objawia się swędzeniem i bólem pochwy oraz warg sromowych, gęstymi kremowymi upławami, które pachną drożdżami i wyglądają jak twaróg.
 • Rzęsistkowe zapalenie pochwy wywołuje pierwotniak rzęsistek, daleki kuzyn ameby. Objawy to szarawa lub żółtozielonkawa pienista wydzielina o mocnym, nieprzyjemnym zapachu, pieczenie, świąd i podrażnienie błony śluzowej pochwy oraz skóry warg sromowych, może pojawić się także plamienie, a zawsze – uczucie dyskomfortu lub bólu podczas stosunku płciowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj

Aktualizacja: 11.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 83)
matylda, 17.02.2015 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z tego co wiem to regularne stosowanie globulek dopochwowych HEXAGYN DUO pozwala w utrzymaniu naturalnej ochrony pochwy i przyśpiesza odbudowę prawidłowej mikroflory pochwy (pałeczek Lactobacillus). Wielkość i kształt globulek zostały opracowane w oparciu o budowę anatomiczną kobiety, dzięki czemu ich stosowanie jest wygodne i komfortowe.
 
Magda, 09.07.2014 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja na szczęście infekcji uniknęłam ale niestety borykałam się hemoroidami. na szczescie znalazłam copki procto glyvenol które szybko pomogły na ta dolegliwosć:)
 
Kamamilla, 16.06.2014 09.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W ciąży trzeba bardzo dbać o zdrowie dróg rodnych, sama niedawno urodziłam i wiem jak ważna jest profilaktyka. Ale miałam o tyle łatwiej, że moja przyjaciółka urodziła tuż przed moim zajściem w ciążę i powiedziała mi, że warto łykać probiotyk i jeszcze stosować lacibios femina pregna, opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży o odpowiednim kwaśnym pH 3.5 oraz zawierającym aktywne substancje. Taki zestaw chroni mnie przed rozwojem infekcji bakteryjnych i grzybiczych, płyn świetnie przyspiesza gojenie mikrourazów i podrażnień i nie uczula, bo jest hypoalergiczny (bez SLS, SLES, parabenów). Można go stosować w ciąży, połogu i w czasie karmienia piersią.
 
mamuśka26, 15.06.2014 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja niestety borykałam się z grzybicą w ciąży prawie 2 miesiące. Leczyłam się nystatyną oraz lactovaginalem, którego szczepy są bezpieczne dla kobiet w ciąży, zostały dokładnie przebadane i jest on polecany przez PTG. Wyleczyłam się tuż przed porodem sn.
 
atram, 13.06.2014 12.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja stosowałam probiotyki ginekologiczne niemal przez całą ciążę. Mój ginekolog zalecił mi, abym stosowała minimum 2 globulki Lactovaginalu tygodniowo aby się zabezpieczyć przed grzybicą, z którą miałam niestety problem przed zajściem w ciążę. U mnie ten system się sprawdził, bo w ciąży grzybicy nie miałam
 
Sylwia, 03.06.2014 15.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja w około 2 tyg dowiedziałam się o gronkowcu złocistym w pochwie a jestem obecnie w 13tc, od 5 dni biorę antybiotyk i nystatynę, w czwartek wizyta kontrolna i niech wszystko zacznie wracać do normy, to moja pierwsza ciąża i nie wiem już co myśleć :(
 
hali, 02.06.2014 19.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesli tylko pojawia sie infekcje w ciazy, to trzeba jak najszybciej je wyleczyc, im wczesniej sie je zauwazy, tym lepiej, bo leczenie bedzie latwiejsze, oczywicie jeszcze lepiej jest zapobiegac niz leczyc, dlategowarto zachowywac higiene intymna i zazywac probiotyki ginekologiczne, bo to baaardzo zmniejsza ryzyko wystapienie infekcji, dosc dobre info na temat tej profilaktyki mozna znalezc tutaj provag.pl/ciaza_i_polog/Zdrowie_intymne_w_ciazy#Profilaktyka_infekcji_w_ciazy
 
jaska, 10.01.2014 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Infekcji intymnych w ciąży nie można ignorować ani czekać aż same miną, od razu trzeba pójść do ginekologa, a jeśli ten je ignoruje, to nie pozostaje nic innego jak zmienić lekarza...
 
Angelika, 09.12.2013 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Straszne ... Bardzo Ci współczuję. Wiem co przeżywasz bo też straciłam dzieciątko ale u mnie nie było to przez zaniedbanie lekarza, a przez chorobę. Nie poddawaj się Kochana ! Ja pół roku byłam jak zombie, strasznie przeżywałam tą stratę, a kolejne 3 miesiące później już byłam w kolejnej ciąży. I Ty zajdziesz po raz drugi i urodzisz zdrowe dzieciątko. Trzymam kciuki!
 
kejt, 10.10.2013 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam na potwierdzeniu ciąży w ok. 9 tygodniu. Wiedziałam że mam zapalenie, bo w pierwszej ciąży też miałam i wtedy dostałam globulki, które szybko pomogły. Tym razem lekarz stwierdził, że nie trzeba tego leczyć na razie, że jest za wczesna ciąża a ja mało się nie zadrapałam - swędziało i męża też po stosunku. Chodziłam z infekcją do następnej wizyty (to już był 14 tc), ale już u innej gin i przepisała mi globulki. Stosowałam je ok. 6 dni aż trafiłam do szpitala z poronieniem zagrażającym. 3 dni później straciłam mojego synka - na badaniach łożyska wyszło, że miałam infekcję która przedostała się i zaraziła jak to mówią płód!!!!!! Omijajcie takich lekarzy proszę was skonsultujcie z drugim jak będzie trzeba, bo to nie żarty!!!!
 
następne »
strona 1 z 9
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak pokonać KASZEL U DZIECKA Jak pokonać KASZEL U DZIECKA

Kaszel suchy, mokry, alergiczny, szczekający... Potrafi dać się dziecku we znaki. Może utrudniać...

więcej

41409

Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy

Grzybica pochwy w ciąży zdarza się dość często, bowiem hormony zmieniają pH pochwy z kwaśnego na...

więcej

21086

12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży? 12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży?

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

23070

BÓL GŁOWY w ciąży - jak o nim zapomnieć BÓL GŁOWY w ciąży - jak o nim zapomnieć

Ból głowy, chociaż zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, bywa dokuczliwy. To nieprawda, że w ciąży...

więcej

20620

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Radzę zgłosić się do nefrologa, powiedzieć o problemach w pierwszej ciąży. Należy ocenić stan funkcjonalny nerek, wykonać podstawowe badania diagnostyczne i dopiero wtedy można mówić o ryzyku i...

Przyczyną dolegliwości jest albo podrażnienie, albo uczulenie. W przypadku uczulenia stosuje się leki antyalergiczne i wapno. Podrażnienia łagodzą maści, takie jak dla dzieci, i Linomag.

Grupy wsparcia
data

Maj 22, 2015

Nie polecam szybkiego odchudzania - bo szybko wraca sie do poprzedniej wagi. W moim przypadku rewelacyjnie sprawdziła się dieta 1800 kalorii plus błonnik witalny hamujący łaknienie. Polecam, wszystkim którzy chcą schudnąć a potem trzymać wagę.

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 21, 2015

kiedyś też tak myślałam, że afirmacje siedzą w głowie, a żeby schudnąć trzeba działać, okazało się, że to był właśnie mój problem, dostałam w prezencie wizytę u psychodietetyka i powiedziałam nigdy w życiu, ale szkoda było mi kasy, bo to był prezent, więc poszłam, choć bez wielkich...

data

Maj 22, 2015

W głosowaniu internautów na rtno.pl zielona kawa znalazła się na 3 miejscu pod względem skuteczności odchudzania. Sprawdźcie, jakie suplementy zajęły pierwsze miejsca

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.