Pogryzienie przez psa - co robić? Pierwsza pomoc i leczenie po ugryzieniu przez psa

2020-07-27 16:36

Pogryzienie przez psa wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku zwierzęcia są tylko powierzchowne rany. Lekarz powinien oczyścić i opatrzyć rany oraz - co najważniejsze - podać szczepionkę przeciwko tężcowi i wdrożyć profilaktykę wścieklizny. Sprawdź, co robić przy pogryzieniu przez psa, jak wygląda pierwsza pomoc i na czym polega leczenie poszkodowanego.

Pierwsza pomoc i leczenie po ugryzieniu przez psa
Autor: thinkstockphotos.com Pogryzienie przez psa wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nawet jeśli konsekwencją ataku zwierzęcia są tylko powierzchowne rany.

Pogryzienie przez psa może się skończyć tylko na powierzchownych zadrapaniach i otarciach albo na rozległych i głębokich ranach, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Najczęściej jednak doznaje się wielu ran kąsanych i szarpanych o różnym stopniu rozległości.

Niekiedy mogą one wydawać się niewielkie, jednak nie należy ich lekceważyć, gdyż mogą okazać się głębokie. U starszych dzieci i dorosłych najczęściej dochodzi do pogryzienia nogi, jednak u małych dzieci obrażeniu ulega zwykle górna połowa ciała - głowa, twarz i szyja.

Spis treści

 1. Pogryzienie przez psa - co robić?
 2. Pogryzienie przez psa - pierwsza pomoc
 3. Pogryzienie przez psa - leczenie
 4. Pogryzienie przez psa - profilaktyka wścieklizny
 5. Pogryzienie przez psa - jak go uniknąć?

Pogryzienie przez psa - co robić?

Gdy pies zaczyna atakować, a w pobliżu nie ma miejsca, gdzie można by się przed nim uchronić, należy stanąć nieruchomo i zasłonić dłońmi kark, tak aby ramiona ciasno przyległy do szyi - wówczas łokcie będą zasłaniały twarz. W żadnym wypadku nie należy uciekać, gdyż obudzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i może nasilić jego agresję.

Pogryzienie przez psa - pierwsza pomoc

Jeśli jest taka możliwość, ranę należy przemywać przez ok. 5 minut wodą z mydłem (najlepiej antybakteryjnym). Kolejnym krokiem jest dezynfekcja rany i owinięcie jej bandażem. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jeśli nie ma dostępu do wody i mydła, ranę należy oczyścić ze śliny psa i pozwolić jej krwawić przez kilka minut. W ten sposób można pozbyć się bakterii, które dostały się do ciała w wyniku pogryzienia.

Pogryzienie przez psa - leczenie

Poszkodowanemu powinna zostać podana szczepionka przeciwko tężcowi (ze względu na ryzyko zakażenia tężcem), ale pod warunkiem że od otrzymania ostatniej dawki minęło 5 lat. W przeciwnym razie (dotyczy to zwłaszcza dzieci, które są doszczepiane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych) można odstąpić od podania szczepionki, gdyż osoba zaszczepiona jest już zabezpieczona i nie wymaga dodatkowej profilaktyki.

Obowiązkowe jest także wdrożenie profilaktyki wścieklizny. Ponadto lekarz powinien oczyścić i opatrzyć ranę. Zwykle wskazana jest antybiotykoterapia (z wyjątkiem powierzchownych ran). W domu należy dokładnie obserwować proces gojenia się rany i regularnie zmieniać opatrunki.

Polecany artykuł:

WŚCIEKLIZNA: objawy i leczenie

Pogryzienie przez psa - profilaktyka wścieklizny

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w załączniku do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2013 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014, po pogryzieniu przez psa szczepionkę przeciw wściekliźnie podaje się wg następującego schematu:

Rodzaj kontaktu ze zwierzęciem W chwili narażenia Stan zdrowia psa podczas 15-dniowej obserwacji weterynaryjnej Zapobieganie
Oślinienie uszkodzonej skóry, lekkie pogryzienia i zadrapania 1. zwierzę zdrowe
2. zwierzę podejrzane o wściekliznę
3. zwierzę wściekłe, dzikie, nieznane, niezbadane
1. objawy wścieklizny
2. zwierzę zdrowe (niepotwierdzone objawy)
3. -
1. rozpoczęcie podawania szczepionki z chwilą zaobserwowania objawów wścieklizny u zwierzęcia
2. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki – przerwać, gdy zwierzę okaże się zdrowe
3. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki
Głębokie pogryzienia, zadrapania, oślinienie błon śluzowych 1. zwierzę zdrowe
2. zwierzę podejrzane o wściekliznę
3. zwierzę wściekłe, dzikie, nieznane, niebadane
1. objawy wścieklizny
2. zwierzę zdrowe (niepotwierdzone objawy)
3. -
1. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy)
2. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy) – przerwać, gdy zwierzę okaże się zdrowe
3. natychmiastowe rozpoczęcie podawania szczepionki + swoistej immunoglobuliny (lub surowicy)

  Rozpoczęcie postępowania poekspozycyjnego można odłożyć do czasu potwierdzenia wścieklizny u psa, jeśli zwierzę nie wykazywało objawów choroby podczas ekspozycji. Dlatego ważne jest ustalenie, czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie. Jeśli właściciel nie chce okazać dokumentu, który by to potwierdzał, należy wezwać na pomoc straż miejską albo policję. Zwierzę musi być natychmiast zbadane przez weterynarza.

  Pogryzienie przez psa - jak go uniknąć?

  1. Nie należy podchodzić do psa i go głaskać, jeśli w pobliżu nie ma właściciela.
  2. Lepiej nie podchodzić do suki z młodymi.
  3. Nie należy zabierać psu przedmiotu, którym się bawi.
  4. Nie należy podchodzić do psa, który je.
  5. Nie powinno się karmić nieznanego psa.
  6. Nie należy podchodzić do psa przywiązanego, znajdującego się w klatce lub za ogrodzeniem.
  7. Jeśli pies jest agresywny, nie należy okazywać strachu i zdenerwowania, a także wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ zwierzę może to uznać za zagrożenie.
  8. Należy unikać wzroku psa, gdyż traktuje to jako wyzwanie.
  9. Największym błędem jest uciekanie przed psem, ponieważ budzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i zwiększa ryzyko pogryzienia.
  10. Nie należy pozostawiać psa i dziecka razem bez opieki dorosłych.

  Agresywne rasy psów. Musisz mieć na nie licencję! Znasz je? [QUIZ]

  Pytanie 1 z 10
  Pies na tym zdjęciu należy do ras uważanych za niebezpieczne i agresywne. To
  Rottweiler