Zatrute mięso: największy wróg układu pokarmowego. Jak rozpoznać zatrute mięso?

2013-04-03 18:31 Monika Majewska

Zatrute mięso jest jednym z najgorszych wrogów naszego układu pokarmowego. Zatrute mięso rzadko kiedy oznacza zwykłe zatrucie pokarmowe. Liczne bakterie znajdujące się w nieświeżym mięsie mogą powodować poważne zakażenia. Często zatrute mięso zawiera larwy pasożytów, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Zatrute mięso: śmiertelne zagrożenie

Zatrute mięso jest poważnym zagrożeniem dla naszego układu pokarmowego. Zatrute mięso rzadko oznacza zwykłe zatrucie pokarmowe. Bakterie, takie jak salmonella i E.coli, które znajdują się w nieświeżym mięsie, mogą powodować poważne zakażenia żołądka i jelita grubego. Zatrute mięso może zawierać także larwy pasożytów, które doprowadzają nawet do śmierci. W związku z tym nie spożywajmy mięsa, które ma dziwną, brunatną barwę, biały nalot i charakterystyczny kwaśny zapach.

Salmonella, bakterie E.coli i listeria

Objawy zatrucia bakteriami salmonella i E.coli występują najczęściej w ciągu 48 godzin po spożyciu zatrutego mięsa. Choroba daje o sobie znać w postaci wodnistej biegunki, tępych bólów brzucha i wymiotów. Z kolei bakterie listeria imitują objawy grypy. Bakterie te znajdują się w każdym rodzaju mięsa i jego przetworach, dlatego zatrucia pokarmowe, powodowane przez salmonellę czy bakterie listeria, należą do najczęstszych.

Czerwonka, czyli choroba "brudnych rąk"

Czerwonka najczęściej zakaża mięso drobiowe, jednak pozostałe rodzaje mięs także znajdują się w zasięgu choroby "brudnych rąk". Ta groźna choroba powoduje zapalenie jelita grubego, które objawia się głównie bolesnymi stolcami z domieszką krwi. W wypadku zakażenia pałeczkami czerwonki, należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię.

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest jedną z groźniejszych chorób przenoszonych przez nieświeże mięso. Jej przyczyna jest bakteria Toxoplasma gondii. Można się nią zarazić poprzez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego lub poprzez kontakt z woda i żywnością zakażoną bakteriami Toxoplasma.

Zatrucie jadem kiełbasianym

Jadem kiełbasianym możemy się zatruć, spożywając nieświeże kiełbasy, mięsa i ryby. Charakterystycznymi objawami zatrucia bakterią Clostridium botulinum są: zaburzenia wzroku (porażenie mięśni oczu, podwójne widzenie), suchość w ustach oraz brak gorączki. W takim wypadku należy jak najszybciej wykonać zastrzyk z surowicą przeciwjadową.

Zatrute mięso: objawy zatrucia, których nie możesz zlekceważyć

  • bóle brzucha / rozstrój żołądka
  • gorączka
  • wymioty
  • biegunka
  • nudności
  • wzdęcia
  • bóle
  • ogólne złe samopoczucie/ nagłe osłabienie

Jeśli funkcje twojego układu pokarmowego są w jakiś sposób upośledzone, oznacza to, że znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka i możesz bardzo łatwo ulec zatruciu pokarmowemu. W tej grupie znajdują się także osoby starsze i małe dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ems
|

Aga, możesz sprawdzić bardziej dokładnie! A co z toksynami? A co to jest Twoim zdaniem "surowica przeciwjadowa"? A enterotoksyna gronkowca złocistego odporna na wysokie temperatury? Umieszczanie takich komentarzy to prawie jak bioterroryzm.

aga
|

Udało mi się sprawdzić, że większość tych bakterii ginie po 10 min gotowania w 60 stopniach, ja gotuję min 100 stopniach wiec i tak wszystko ginie. Każdą wymienioną bakterie sprawdzałam z osobna, także pierwotniak toksoplazmoza jest niegroźny jeśli danie będzie gotowane w wysokiej temperaturze.
w 100 stopniach gina w kilka sekund
"Listeria monocytogenes ... wrażliwa na działanie podwyższonej temperatury – w 60ºC ginie po ok.10 min"
"pełzak czerwonki w temperaturze poniżej -5 °C, jak również powyżej 40 °C cysty giną gwałtownie"
i także jadem kiełbasianym nie da się zatruć gotując mieso "Na szczęście laseczki jadu (botuliny) giną w temperaturze powyżej 60oC."

"Pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60-65°C, można więc uniknąć zatrucia podgrzewając potrawy"
"E.coli ginie po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60°C. "
"toksoplazmoza-obecne w skażonym przez pierwotniaka mięsie giną w temperaturze powyżej 70°C już po kilku minutach."

Anna
|

Toxoplasma gondii – gatunek chorobotwórczego pierwotniaka z rodzaju Toxoplasma. To nie jest bakteria.