Skala SHAPS - sprawdź, czy cierpisz na anhedonię

Anhedonia jest jednym z objawów współczesnej depresji. Polega na braku odczuwania przyjmności z różnych aspektów życia. Najbardziej powszechną metodą do diagnozowania anhedonii jest skala SHAPS (Snaith-Hamilton Plasure Scale). Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy możesz cierpieć na anhedonię.

Smutna kobieta
Autor: Getty Images

Anhedonia to szeroko rozumiany brak odczuwania przyjemności. Może dotyczyć zarówno aspektów intelektualnych, umysłowych, jak i tych związanych ze zmysłami lub cielesnością. Polega na braku odczuwania satysfakcji i radości w różnych sytuacjach dotyczących życia codziennego. Jest to stan, który można, a w zasadzie powinno się leczyć.

Jednym z narzędzi służących do oceny stopnia nasilenia anhedonii jest Skala Odczuwania Przyjemności (SHAPS). Wykorzystuje się ją m.in. w gabinetach psychiatrycznych lub psychoterapeutycznych. Kwestionariusz składa się z 14 pytań. Jeśli na większość z nich pacjent odpowie twierdząco, oznacza to, że może mieć problemy z odczywaniem przyjemności. Wskazują one wtedy na występowanie zaburzeń. Jeśli natomiast większość odpowiedzi jest negatywna, pacjent nie powinien przejawiać objawów wskazujących na anhedonię.

Uważasz, że możesz cierpieć na to zaburzenie? Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy przejawiasz objawy anhedonii.

Które z wymienionych czynności i sytuacji sprawiłyby ci przyjemność?

Skala SHAPS - sprawdź, czy cierpisz na anhedonię

Pytanie 1 z 14
Które z wymienionych czynności i sytuacji sprawiłyby ci przyjemność? Oglądanie ulubionego programu w telewizji lub słuchanie ulubionej audycji radiowej
Poradnik Zdrowie: depresja