Czy masz objawy nadczynności tarczycy? Rozwiąż test!

Nadczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów. Ma to wpływ na zaburzenie funkcjonowania organizmu, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi objawami. Czy masz któreś z nich?

Czy masz objawy nadczynności tarczycy? Rozwiąż test!
Autor: Getty Images
Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy pojawia się, gdy tarczyca wydziela nadmierną ilość tyroksyny (T4), trijodotyroniny (T3) i kalcytoniny.

Nadczynność tarczycy daje bardzo nietypowe objawy. Często sugeruje choroby serca, nerwicę, a nawet choroby przewodu pokarmowego. Dlatego ustalenie przyczyny tych dolegliwości z początku wcale nie jest takie proste. 

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne są badania poziomu hormonów tarczycy lub badania obrazowe. Jeśli dokuczają ci tego typu objawy, warto skonsultować je z lekarzem, gdyż mogą one wskazywać właśnie na nadczynność tarczycy.

Schorzenie to dotyka około 1-2 procent dorosłych w Polsce, przy czym większość chorych to kobiety Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy ten problem może dotyczyć także ciebie.

Pamiętaj, że ten test nie jest miarodajnym narzędziem diagnostycznym. O tym, czy cierpisz na nadczynność tarczycy, może zdecydować lekarz endokrynolog na podstawie badań tego narządu.

Czy to nadczynność tarczycy?

Pytanie 1 z 8
Czy twoja masa ciała w ostatnim czasie znacznie spadła?