WHO alarmuje! Liczba zachorowań na nowotwory gwałtownie wzrośnie

2014-02-05 8:52

Nadciąga "tsunami" zachorowań na nowotwory - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Jak wynika z raportu przygotowanego przez WHO, liczba zachorowań na nowotwory w 2025 r. wzrośnie z 14 do 19 mln rocznie, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln. Jaka jest przyczyna tak gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na nowotwory? Kto znajduje się w grupie ryzyka?

WHO alarmuje! Liczba zachorowań na nowotwory gwałtownie wzrośnie
Autor: thinkstockphotos.com

Już w 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmowała, że liczba zachorowań na nowotwory wzrasta w szybkim tempie z roku na rok i że mimo postępów medycyny, rośnie także śmiertelność z tym związana. W 2013 r. na raka zachorowało ponad 14 mln ludzi, a zmarło 8,2 mln, przy czym za najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy na świecie uznano rak płuca. W 2012 r. zachorowało na niego 1,8 mln ludzi. Według tegorocznego raportu - "World Cancer Report 2014" - liczba zachorowań na nowotwory w 2025 r. wzrośnie z 14 do 19 mln rocznie, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln.

Jakie są przyczyny wzrostu liczby zachorowań na nowotwory?

Dr Chris Wild, dyrektor agendy WHO, Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami (International Agency for Research on Cancer, IARC), uważa, że główną przyczyną wzrostu liczby zachorowań na raka jest wzrost liczby ludności oraz starzenie się społeczeństw. Dr Wild zaznacza, że nie bez znaczenia jest także wzrost kosztów leczenia chorób nowotworowych, które nawet w krajach najbogatszych wymykają się spod kontroli.

Jeden z ekspertów IARC dr Bernard Stewart z University of New South Wales w Australii dodaje, że czynnikami ryzyka są także palenie tytoniu i nadmierne spożywanie cukrów. Nadmiar cukru w diecie jest jedną z przyczyn plagi otyłości i w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Podczas Gastrointestinal Cancers Symposium 2014 alarmowano, że otyłość może stać się wkrótce groźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory aniżeli palenie papierosów.

Według specjalistów ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększają także nadmierne opalanie się, zanieczyszczenie powietrza oraz inne szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiskowe.

Jak uniknąć "tsunami" nowotworów?

Co trzeci badany uważa, że głównym powodem nowotworów są predyspozycje genetyczne, co nie jest zgodne z prawdą. Jak podkreślają specjaliści, geny są odpowiedzialne jedynie za 10 proc. przypadków zachorowań. Co prawda do powstania choroby nowotworowej doprowadzają zaburzenia genetyczne, ale mogą je wywołać czynniki środowiska, sprzyja im również niezdrowy styl życia. W związku z tym najważniejsza jest profilaktyka, która pozwala zapobiec co drugiemu przypadkowi raka - podkreśla dr Chris Wild.

Według przygotowanego przez IARC "World Cancer Report 2014" najważniejsze działania prewencyjne to:

  • zaprzestanie palenia tytoniu
  • lepsza ochrona przed infekcjami, głównie dzięki upowszechnieniu szczepień
  • zmniejszenie spożycia alkoholu i cukru
  • walka z nadwagą i otyłością

Ponadto ważne jest także zdrowe odżywianie się, polegające przede wszystkim na większym spożyciu warzyw i owoców, oraz zwiększenie aktywności fizycznej.