To wczesny objaw raka wątroby. Ujawnia się podczas jedzenia

2023-05-05 14:16

Rak wątroby jest niezwykle groźnym przeciwnikiem. To nowotwór o wysokim stopniu złośliwości, zazwyczaj mało pomyślnym rokowaniu i trudnym przebiegu. Lekarz wskazuje na jeden z wczesnych objawów choroby, który można zauważyć w trakcie jedzenia.

To wczesny objaw raka wątroby. Ujawnia się podczas jedzenia
Autor: Getty Images To wczesny objaw raka wątroby. Ujawnia się podczas jedzenia

W Polsce każdego roku raka wątroby rozpoznaje się u ok. 1,5 tys. osób. Co ciekawe i druzgocące – liczba zgonów w wyniku tej choroby znacznie przewyższa te statystyki. Przyczyną jest fakt, że większość chorych nie poznaje swojej diagnozy za życia.

Najczęstszym typem choroby jest rak wątrobowokomórkowy, który stanowi ok. 85 proc. wszystkich nowotworów związanych z tym narządem. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo, ale jak wskazuje ekspert, jeden wczesny objaw można dostrzec podczas jedzenia.

Zdrowo Odpytani: Twoja wątroba tego nie cierpi. Ekspert wyjaśnia, jak o nią dbać

Objaw raka wątroby widoczny podczas jedzenia

Przez to, że rak wątroby nie zawsze daje objawy, staje się trudny do wykrycia. Za większość przypadków choroby odpowiada marskość wątroby, najczęściej z powodu przewlekłego zapalenia narządu. Im później chory pozna diagnozę, tym trudniej walczyć z tym podstępnym schorzeniem.

Jak podkreśla lek. Joseph Ambani, jeden z objawów może sygnalizować wczesny rozwój tego schorzenia. - Ogólnie rzecz biorąc, ludzie żyjący z rakiem wątroby tracą apetyt na jedzenie lub nie mogą jeść tak dużo, jak wcześniej z powodu dyskomfortu w jamie brzusznej lub nudności – zaznacza lekarz.

Co ważne, osoby dotknięte chorobą mogą mieć problemy ze spożywaniem jedzenia. Zmiany w apetycie powinny przykuć uwagę pacjenta dlatego, że często podczas rozwoju raka, chory może odczuwać ból lub dyskomfort w okolicy żołądka nawet po spożyciu niewielkich ilości pokarmu.

Znaki ostrzegawcze raka wątroby

Choć jak zaznacza lekarz, zmiana apetytu i dyskomfort po jedzeniu mogą być spowodowane innymi problemami zdrowotnymi, świadomość symptomów związanych z rakiem wątroby jest niezwykle istotna.  

Dr Ambani zaznaczył, że częste objawy charakterystyczne dla raka wątroby to również:

- Aby zidentyfikować potencjalnego raka wątroby, zwróć szczególną uwagę na te znaki ostrzegawcze organizmu – wyjaśnia dr Joseph Ambani. Jeśli zauważasz je u siebie, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.