Te objawy to czerwone flagi. Większość je lekceważy, a mogą zwiastować raka

2023-04-28 15:46

Rzadko diagnoza choroby jest poprzedzona brakiem sygnałów, które wysyła organizm. W większości przypadków schorzenia dają o sobie znać, powodując jeden objaw, a najczęściej cały ich szereg. Ich świadomość może uratować życie, ale jak wykazują badania – wiele osób po prostu ignoruje niepokojące symptomy i nie zgłasza się do lekarza. Czym to grozi?

Te objawy to czerwone flagi. Większość je lekceważy, a mogą zwiastować raka
Autor: Getty Images Te objawy to czerwone flagi. Większość je lekceważy, a mogą zwiastować raka

Ankieta jednej z firm działającej w branży analiz rynku i danych wykazała, że spośród prawie 2,5 tys. osób, tylko 48 proc. skontaktowało się z lekarzem po wystąpieniu tzw. czerwonych flag, czyli objawów, które mogą świadczyć o rozwoju niezwykle groźnych schorzeń takich jak nowotwory. Świadomość objawów prowadzi do wczesnej diagnozy, a w konsekwencji - może uratować życie.

Istnieje grupa objawów, których nie powinno się bagatelizować. Gdy wystąpią, wystarczy udać się do lekarza i wykonać zalecone przez niego badania. Zazwyczaj okazuje się, że ich przyczyna nie jest groźna, ale nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić bez oceny stanu zdrowia.

Żyję z rakiem piersi: "Moment załamania przychodzi, kiedy leczenie się kończy"

Ból, nocne poty, zmęczenie to objawy nowotworu

Z wiekiem niektóre objawy takie jak ból, mogą się nasilać. Uporczywy dyskomfort, którego nie można pozbyć się, stosując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, może być oznaką, że w organizmie dzieje się coś poważnego. Ból - jest zdaniem ekspertów - czerwoną flagą w przypadku np. szpiczaka lub raka prostaty.

Nocne poty zazwyczaj kojarzymy ze zmianami hormonalnymi, które towarzyszą kobietom w trakcie menopauzy albo infekcjami. Nawet niektóre leki mogą wywoływać ten symptom, który może być także konsekwencją niektórych nowotworów krwi, w tym białaczki, chłoniaka, ale także raka wątroby.

Zmęczenie może być wynikiem stresu, niewyspania się, nadmiaru obowiązków czy aktywności fizycznej. Jednak, gdy nie można przypisać tego objawu konkretnej przyczynie, warto zastanowić się, co może je powodować. Zmęczenie może być oznaką np. szpiczaka.

Niezamierzone chudnięcie i krew w kale – to może być rak jelita

Utrata masy ciała może cieszyć, szczególnie gdy dotyczy osób, które chciałaby schudnąć. Jeśli jednak tracimy zbędne kilogramy bez powodu, warto przyjrzeć się temu objawowi. Niewielkie wahania wagi zazwyczaj są niegroźne, ale znaczna utrata masy ciała może świadczyć o rozwoju przede wszystkim raka jelita grubego. Często jest również konsekwencją braku apetytu – kolejnego z sygnałów świadczącego o rozwoju tego schorzenia.

Krwawienie to kolejny objaw, obok którego nie powinno się przechodzić obojętnie. Niezależnie od tego, gdzie się pojawia, należy skonsultować ten sygnał z lekarzem. Krew:

  • w moczu – może wskazywać na raka pęcherza lub raka nerki;
  • w kale – to jeden z najczęstszych objawów raka jelita grubego;
  • podczas odkrztuszania – może świadczyć o rozwoju nowotworu płuc;
  • z pochwy – poza miesiączkami lub po menopauzie może sygnalizować nowotwory ginekologiczne, w tym raka szyjki macicy, raka jajnika lub raka endometrium.

Kaszlu i chrypki nie powinno się lekceważyć

Guzy i obrzęki to kolejne powody, dla których warto odwiedzić gabinet lekarza. Zawsze tego typu symptomy warto skonsultować ze specjalistą. Choć w większości są niegroźne, nie powinno się ich bagatelizować, szczególnie gdy pojawią się w okolicy szyi, pach, piersi, jąder czy pachwin.

Choć objawy guza mózgu różnią się w zależności od obszaru dotkniętego chorobą, zazwyczaj towarzyszą im bóle głowy, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pracy mózgu i myślenia. W przypadku tych nowotworów dyskomfort bólowy zazwyczaj nie ustępuje, a z czasem może się nasilać.

Kaszel i chrypka to kolejne czerwone flagi, które często ignorujemy. Jeśli kaszel utrzymuje się przez 3-4 tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może świadczyć o rozwoju raka płuc. Z kolei uporczywa chrypka jest częstym objawem raka gardła.

Oprócz powyższych symptomów do wizyty ze specjalistą powinny skłonić również zmiany w rytmie wypróżnień (czarne, smoliste stolce, a także zaparcia, biegunki), trudności z połykaniem, żółtaczka, zmiany skórne.