Rak trzustki - ROKOWANIA. Szanse na przeżycie chorych na raka trzustki

2014-10-07 11:43

Rokowania w raku trzustki są złe, ponieważ nowotwór zwykle jest diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy leczenie operacyjne jest już niemożliwe. A wczesne rozpoznanie raka trzustki jest bardzo trudne, ponieważ pierwsze objawy nowotworu są niespecyficzne. Poza tym diagnostyka raka trzustki w Polsce nie jest na najlepszym poziomie. Sprawdź, jakie szanse na przeżycie mają chorzy na raka trzustki.

Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki
Autor: Thinkstockphotos.com Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i hormonalnym, jest zawsze niepokojące. Przyczyną bólu trzustki może być podrażnienie lub stan zapalny.

Spis treści

  1. Rak trzustki - dlaczego jest późno rozpoznawany?
  2. Rak trzustki - rokowania. Szanse przeżycia u chorych na raka trzustki

Rokowania w raku trzustki, który znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych, są złe. Wszystko dlatego, że nowotwór najczęściej jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium rozwoju, czyli wtedy, kiedy jest już dawno nieoperacyjny, co praktycznie nie daje szans na przeżycie. W Polsce wśród 7 tysięcy osób, które rocznie zapadają na raka trzustki, leczy się najwyżej 10 procent. Reszta, czyli około 90 procent chorych, umiera, co czyni raka trzustki jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród chorób nowotworowych.

Rak trzustki - dlaczego jest późno rozpoznawany?

Objawy raka trzustki we wczesnym stadium rozwoju są niespecyficzne, co utrudnia lekarzowi postawianie trafnego rozpoznania. Z resztą diagnostyka raka trzustki w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Na całym świecie obowiązuje centralizacja, certyfikacja i standaryzacja postępowania, ale nie w naszym kraju. W związku z tym każdy lekarz kieruje diagnostycznie pacjenta wedle własnego upodobania. Tylko nieliczni zlecają wykonanie u pacjenta USG i tomografii komputerowej jamy brzusznej (pozwala ona określić wielkość, położenie, a także charakter zmian w trzustce, a także określić stopień zaawansowania choroby) - badań, które mogą wykryć raka trzustki we wczesnym okresie rozwoju, czyli wtedy, gdy jest jeszcze możliwy do zoperowania.

Rak trzustki - rokowania. Szanse przeżycia u chorych na raka trzustki

Szanse na 5-letnie przeżycie (u wszystkich chorych na raka trzustki) wynoszą 1-3 procent.

Obecnie jedyną szansą wyleczenia raka trzustki jest usunięcie nowotworu, jednak tego typu zabieg jest możliwy tylko we wczesnym stadium rozwoju, czyli u około 20-30 procent chorych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci odsetki przeżyć 5-letnich po usunięciu guza wzrosły, jednak nadal są niskie i wynoszą jedynie około 10-30 procent z medianą przeżycia sięgającą 15-20 miesięcy. Niestety, po operacji zwykle dochodzi do wznowy procesu nowotworowego, która w około 95 proc. przypadków ma miejsce w okresie do 14-16 miesięcy od zabiegu operacyjnego, a mediana czasu do wystąpienia wznowy wynosi około 9–10 miesięcy (źródło danych: Popiela T., Sierżęga M., Współczesne metody skojarzonego leczenia raka trzustki, [w:] Onkologia w Praktyce Klinicznej 2006, t. 1, nr 4).

Jeśli nowotwór zostanie zdiagnozowany w późnym stadium rozwoju, średni czas przeżycia od rozpoznania choroby wynosi 6 miesięcy (a niektóre źródła podają nawet, że tylko 3 miesiące). Leczenie paliatywne (łagodzenie objawów choroby u nieuleczalnie chorych) tylko nieznacznie wydłuża czas przeżycia.