Pięć nietypowych objawów raka piersi. Pacjentki często to lekceważą

2024-01-04 13:02

Rak piersi co roku przyczynia się do śmierci kilku tysięcy Polek. To najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy wśród kobiet w całej Europie. Bywa też rozpoznawany u mężczyzn - choć rzadko. Wczesne symptomy łatwo przeoczyć, gdyż wydają się niecharakterystyczne i błahe. Oto pięć mniej znanych objawów raka piersi.

Pięć nietypowych objawów raka piersi. Pacjentki często to lekceważą
Autor: GettyImages Pięć nietypowych objawów raka piersi. Pacjentki często to lekceważą

Oprócz powszechnie znanych objawów raka piersi, takich jak obecność guzków czy zgrubień w tkankach piersi lub pod pachami, istnieją subtelniejsze symptomy, które mogą być trudniej dostrzegalne.

Systematyczne przeprowadzanie samobadania piersi stanowi istotny krok w profilaktyce, jednak równie kluczowe jest posiadanie wiedzy na temat objawów wykraczających poza powszechnie znane oznaki tej choroby.

CZYTAJ TEŻ: Rodzaje raka piersi. Leczenie zależy od rodzaju raka piersi

Warto również podkreślić, że rak piersi, choć rzadziej, może dotyczyć również mężczyzn. U nich najczęstszymi objawami są bezbolesne guzki w piersi oraz zmiany w brodawce sutkowej.

Wczesne wykrycie raka piersi znacznie zwiększa perspektywy na skuteczne leczenie. Dlatego tak istotne jest dokładne obserwowanie stanu piersi i zwracanie uwagi nawet na drobne zmiany – także te, które nie zawsze są kojarzone z nowotworami piersi.

„Miałam dwa nowotwory ginekologiczne jednocześnie”. Iwona wspomina trudną diagnozę

Rak piersi - nietypowe objawy

Rak piersi kojarzony jest zwykle z guzami, które rzeczywiście mogą stanowić objaw tej choroby. Zanim guz stanie się wyczuwalny, mogą pojawić się bardziej subtelne symptomy choroby. Jakie są mniej znane objawy raka piersi?

Zmiana rozmiaru, kształtu lub wyglądu piersi

Początkowe zmiany w strukturze piersi, zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu, mogą być subtelne, ale są istotnymi wskaźnikami raka piersi. Jednym z pierwszych sygnałów mogących wskazywać na obecność nowotworu jest zmiana w wyglądzie.

Dochodzi do zaburzenia kształtu, rozmiaru, a także ogólnej struktury, co może objawiać się ich większym rozmiarem lub odmiennym układem. Rozpoznanie tych subtelnych zmian wymaga dogłębnej znajomości swojego ciała, co podkreśla konieczność systematycznego wykonywania samobadania piersi.

Zmiany skórne w obrębie piersi

Mniej dostrzegalne, ale równie ważne, są ewentualne zmiany w wyglądzie skóry piersi. Mogą one również wskazywać na obecność choroby. Marszczenie skóry, nietypowe wgłębienia, wysypki czy zaczerwienienia stanowią potencjalne objawy raka piersi, choć mogą być związane z innymi schorzeniami. Jednakże identyfikacja tych zmian jest kluczowa, co podkreśla potrzebę wnikliwej analizy i ewentualnej konsultacji medycznej.

Wyciek płynu z brodawki sutkowej

Jeśli kobieta nie jest w ciąży ani nie karmi piersią, lecz doświadcza wycieku płynu z brodawki sutkowej, może to być sygnał alarmowy i oznaka raka. Mimo że istnieją inne możliwe przyczyny tego zjawiska, konieczne jest dokładne zbadanie i skonsultowanie się z lekarzem w przypadku niepokojących objawów.

Zmiany brodawki sutkowej

Nieznaczne, ale zauważalne przesunięcia brodawki sutkowej mogą być sygnałem zmian w strukturze piersi, wymagających dalszej diagnostyki. Zmiany w brodawce sutkowej, takie jak zwijanie się, skręcanie czy zagłębianie, mogą stanowić sygnały raka piersi. Obserwacja takich zmian oraz ich różnic w porównaniu do normy to istotny element profilaktyki przeciwnowotworowej.

Ból piersi

Choć ból piersi może wynikać z wielu przyczyn, może również stanowić jeden z mniej oczywistych objawów raka piersi. Jednakże, gdy występuje bez oczywistej przyczyny i utrzymuje się mimo wielokrotnych badań, może stanowić potencjalny objaw raka piersi. Rozpoznanie tego subiektywnego doświadczenia wymaga zgłoszenia go lekarzowi w celu dalszej diagnostyki.