Ktoś w twojej rodzinie miał raka? Tych 5 nawyków powinieneś unikać

2022-10-27 15:02

Jeśli ktoś w twojej rodzinie otrzymał diagnozę raka, ty także możesz być narażony na zachorowanie. Wielu nowotworom można zapobiegać, dlatego należy zwrócić uwagę na swój styl życia. Tych 5 nawyków powinniśmy wystrzegać się w szczególności, gdy ktoś z naszych bliskich zmagał się z chorobą nowotworową.

Ktoś w twojej rodzinie miał raka? Tych 5 nawyków powinieneś unikać
Autor: Getty Images

Poznanie historii chorób w rodzinie jest bardzo ważnym elementem profilaktyki. Szczególnie jeśli nasi bliscy zmagali się z poważnymi schorzeniami takimi jak choroby serca czy nowotwory, które mogą mieć podłoże dziedziczne. Ta wiedza może zmobilizować nas do wykonywania regularnych badań, ale także zwrócić uwagę na nasz styl życia.

Do najczęściej wymienianych nowotworów, które mogą wynikać z rodzinnych predyspozycji, zalicza się np. raka sutka, raka jajnika, raka jelita grubego, siatkówczaka oraz nowotwory tarczycy.

5 ważnych nawyków, które zwiększają ryzyko raka

Choć nawet posiadanie konkretnych mutacji genów np. BRCA1/BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi w młodszym wieku, nie oznacza, że osoba z taką mutacją na pewno zachoruje na nowotwór. A wielu chorobom nowotworowym można zapobiegać.

Często czynniki ryzyka zachorowania na różne nowotwory są bardzo podobne. I w dużej mierze składają się na nie nawyki, jakie dana osoba stosuje w swoim życiu.

Jeśli ktoś w twojej rodzinie ma raka, powinieneś unikać tych 5 nawyków:

  1. Zapominanie o badaniach przesiewowych. Regularne badania przesiewowe to podstawa profilaktyki niezależnie od wieku i płci. Jeśli ktoś w twojej rodzinie zmaga się z nowotworem, koniecznie powinieneś porozmawiać z lekarzem o badaniach, jakie regularnie musisz wykonywać.
  2. Zaniedbywanie diety. To ważny element profilaktyki raka, ponieważ zarówno spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone oraz czerwone mięso, zwiększa np. ryzyko raka okrężnicy. Zamiast diety bogatej w przetworzone produkty, staraj się zwiększyć ilość zjadanych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.
  3. Ignorowanie poziomów witaminy D. Kilka badań naukowych wykazuje silne korelacje między poziomem witaminy D we krwi, a zmniejszonym ryzykiem wielu chorób, w tym raka prostaty. Według wytycznych Endocrine Society osoba dorosła powinna przyjmować od 1500-2000 UI witaminy D dziennie.
  4. Palenie papierosów. Zgodnie z danymi CDC osoby, które palą papierosy, są do 30 razy bardziej narażone na raka niż osoby niepalące. Eksperci ostrzegają, że nawet palenie kilku papierosów dziennie lub palenie od czasu do czasu zwiększa ryzyko raka płuc.
  5. Rezygnowanie z ruchu. Wiele badań naukowych potwierdza, że osoby, które stawiają na regularną aktywność fizyczną, mają zmniejszone ryzyko np. raka piersi. Nawet jeśli nie zależy ci na tym, by zgubić zbędne kilogramy, w trosce o swoje zdrowie, warto postawić na ruch.
Zdrowo Odpytani: “Skórka pomarańczy” to znak, że musisz pędzić do lekarza. Chirurg-onkolog o nietypowych objawach raka piersi

Eksperci podkreślą, jak ważne jest, by każdy z nas miał świadomość, o chorobach, które dotykały jego rodzinę. Dr David Liska, chirurg i ekspert w dziedzinie raka jelita grubego apeluje: "Zachęcam pacjentów w każdym wieku do poznania historii swojej rodziny. To niezwykle ważne, aby każdy wiedział, czy bliski krewny był kiedykolwiek leczony z powodu raka jelita grubego lub zaawansowanych polipów jelita grubego".