Każdy palacz po 50. roku życia powinien wykonać te badania. Wykrywają wczesnego raka płuc

2022-10-03 15:42

Regularne palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Nałóg ten niszczy nie tylko płuca, ale także wiele innych, niezwykle ważnych organów. W opinii ekspertów z Narodowego Komitetu Badań Przesiewowych Wielkiej Brytanii każda osoba w przedziale wiekowym od 55 do 74 lat, która kiedykolwiek paliła papierosy, powinna wykonać badania przesiewowe. Pozwoli to wcześniej wykryć raka płuc oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Założeniem tego programu jest również zmniejszenie śmiertelności z powodu tej choroby.

Zbliżenie na dłoń z papierosem
Autor: Getty Images

Rak płuc jest jednym z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Przez długi czas może się rozwijać, nie dając żadnych niepokojących dolegliwości. Jak wynika z raportu "Breathing in a new era", sporządzonego przez Economist Intelligence (EIU), na raka płuc przypada aż co piąty zgon onkologiczny.

Główną przyczyną raka płuc jest palenie tytoniu lub przebywanie w otoczeniu osób palących. Jak dowiódł zespół naukowców z Sanger Institute Wellcome oraz Los Alamos National Laboratory substancje o działaniu rakotwórczym, które są zawarte w dymie tytoniowym, mogą uszkadzać materiał genetyczny komórek nabłonka oskrzeli i prowadzić do rozwoju nowotworu. Nawet 90 proc. przypadków tej choroby rozpoznawane jest u byłych i obecnych palaczy.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Badania przesiewowe w kierunku raka płuc dla osób powyżej 50 roku życia

Rak płuc stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego na całym świecie. Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tytoń zabija od 30 do 50 proc. palaczy. Dlatego tak ważne jest, aby możliwie szybko zatrzymać tempo rozwoju choroby i w tym celu tworzyć programy profilaktyczne.

Narodowy Komitet Badań Przesiewowych Wielkiej Brytanii (UKNSC) chce, aby osoby w wieku od 55 do 74 lat, które kiedykolwiek paliły papierosy, kontrolowały swoje zdrowie i wykonywały badanie przesiewowe w kierunku raka płuc. Zgodnie z założeniami tego projektu każdy pacjent zakwalifikowany do grupy wysokiego ryzyka będzie poddany tomografii komputerowej klatki piersiowej. To badanie jest bezbolesne i szybkie, a przy tym precyzyjne, ponieważ umożliwia wykrycie każdej niepokojącej zmiany.

Dyrektor wykonawczy ds. polityki Cancer Research UK, dr Ian Walker, rekomenduje zalecenie UKNSC i teraz wzywa cztery kraje Wielkiej Brytanii do jak najszybszego wdrożenia ukierunkowanego programu badań przesiewowych w kierunku raka płuc. Jak przekazał ekspert, ta choroba powoduje więcej zgonów na wyspach brytyjskich niż jakikolwiek inny rodzaj raka. Każdego roku diagnozuje się raka płuc u 47 000 osób, a z czego 34 700 osób umiera.

Badanie przesiewowe mają na celu wykrycie raka płuc odpowiednio wcześnie, co powinno przełożyć się na wyniki leczenia. Poza tym w tym programie specjaliści zaznaczyli, że lekarz powinien udzielić porady pacjentom, którzy zgłosili się na badanie, jak mają walczyć z nałogiem.