Zwróć uwagę na ten objaw. Może świadczyć o chorobie Raynauda

2023-02-08 6:30

To normalne, że zimą marzniemy. Jednak jeśli chwilę po wyjściu z domu twoje palce, nos lub uszy przybierają charakterystyczny wygląd, to zły znak. To może być sygnał, że cierpisz na chorobę Raynauda, która w naszym klimacie zazwyczaj ujawnia się w chłodnych miesiącach roku.

Zwróć uwagę na ten objaw. Może świadczyć o chorobie Raynauda
Autor: Getty Images Zwróć uwagę na ten objaw. Może świadczyć o chorobie Raynauda

Choroba Raynauda nie jest częsta, lecz bardzo dokuczliwa. Jej głównym wyzwalaczem jest panujący za oknem chłód, ale mogą ją również powodować emocje i stres. Łatwo ją rozpoznać, gdyż objawia się w bardzo charakterystyczny sposób.

Nie jest jednak tym samym, co zespół Raynauda. Mówimy o niej wówczas, kiedy jej podstawowy objaw, czyli objaw Raynauda, występuje bez wyraźnej przyczyny i bez chorób towarzyszących, takich jak miażdżyca, toczeń, RZS, borelioza czy nadciśnienie płucne. Dlatego nazywana jest również pierwotnym objawem Raynauda.

Poradnik Zdrowie: badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Objaw Raynauda trudno przeoczyć

Normalną reakcją organizmu na zimno jest zwężenie naczyń krwionośnych. U osób, które cierpią na chorobę Raynauda, pod wpływem zimna lub stresu dochodzi jednak do ekstremalnego zwężenia naczyń w palcach rąk i stóp, rzadziej nosa i uszu.

  • Wówczas nagle bledną – trwa to zazwyczaj kilka minut.
  • Następnie stają się niebiesko-fioletowe, czemu zwykle towarzyszy uczucie drętwienia i mrowienia.
  • W końcu stają się czerwone – wielu chorych właśnie wtedy zaczyna narzekać na silny ból, związany z powrotem normalnego krążenia.

Chociaż dokuczliwy, nie zawsze wymaga terapii

Większość chorych z pierwotnym objawem Raynauda nie wymaga leczenia. Nie ma bowiem leczenia specyficznego dla objawu Raynauda - trzeba po prostu unikać czynników, które wywołują napad (prócz zimna jest to silny stres) i aktywności, które mogą się przyczynić do jego nasilenia, np. sportów zimowych czy odśnieżania.

W niektórych przypadkach objaw ten może mieć jednak przykre konsekwencje – u części osób mogą rozwinąć się jej powikłania, takie jak owrzodzenia lub rany na palcach rąk i nóg. One z kolei mogą prowadzić do poważnej infekcji, a nawet do martwicy opuszków palców.

Dlatego jeśli masz objaw Raynauda, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista przeprowadza rozpoznanie na postawie wywiadu oraz badań, w tym próby prowokacyjnej, w trakcie której zanurza ręce lub stopy na kilka minut w zimnej wodzie. Konieczne są również badania krwi.

W trakcie diagnostyki lekarz ocenia, czy pacjent cierpi na chorobę Raynauda, czy też zespół Raynauda - od tego zależy dalsze postępowanie.